Ucuz atlatılmış bir kaza

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan VBZE433
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

VBZE433

Uzman Yetiştirici
Folluk kontrolü yaparken bir yavrunun kursağını kontrol etmek istedim. Hep dikkat ettiğim bir konu var : bazen birbirlerine ayakları ya dolaşmış ya da tutunmuş olabiliyor. Birini alırken diğerinin de oltaya yakalanmış balık gibi geldiğini çok ufak olduğu için fark edemedim. Askıda kalan yavru aşağı yukarı bir metre yükseklikten parke zemine düştü. 8 günlük yavru hemen şoka girdi. Böyle durumlarda yavrunun hareketleri müthiş zayıflıyor ve yaşam enerjisi yok olmaya başlıyor. Böyle durumlarda daha önce okduğum bir kaynak "derhal anne sıcaklığına geri verin" diyordu. Hemen annesinin altına geri sürdüm. 20 dk kadar bekledim ama 20 saat gibi geldi. Sonra tekrar baktım kerataya, iyice kontrol ettim, morarma kanama yoktu, gücü hareketleri normale dönmüştü.

Böylece tatsız bir kazayı ucuz atlatmış olduk. Anne sıcaklığı küvez vazifesi gördü ve yavruyu rahatlattı. Elimde biraz daha oyalansa idim muhtemelen ölürdü. Kıssadan hisse çok ders çıkar bu olaydan. Aklınızda bulunsun.

Çok teşekkür ederim deneyiminizi paylaştığınız için. Benim de başıma geldikten sonra riske atmamak için folluğu çıkardıktan sonra direk masa üzerine koyup önlem alıyorum.
Bu sefer anneleri pek fırsat vermedi ama ısrar etmeden aynen dediğiniz gibi yapılmalı mutlaka yoksa daha kötü şeyler de olabileceği muhakkak