Muhabbet Kuşları Üretimde Başarı Sağlamak

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kimi zaman tesadüfi, kimi zamanda büyük bekleyiş sonrası üretim başlayabilir. Başlangıçta bu büyülü dönem hepimizde yoğun araştırma ve kuşlarımızı daha çok önemsememize neden oluyor. Üretim döneminde kuşlara yoğunlaşıp bol bol araştırma yaparken tutarsız olan bilgilere karşılaşıp hatalar yapabilirsiniz. Bunun sonucunda da istemediğiniz sonuçları görebilirsiniz. Sizlere bu konuda muhabbet kuşu üretiminde başarı sağlayabilmeniz adına Theo Vins' adlı üreticiden öneriler sunacağım.

Muhabbet kuşu üretimine yeni başlayan meraklılar aradan pek fazla zaman geçmeden bu işin öyle zannedildiği kadar basit olmadığını anlamaktadırlar. Epeyce bilgi gerektirdiğini fark etmekte gecikmezler. Nitelikli Muhabbet kuşu üretenler,yarışmalarda da en iyi dereceleri ve ödülleri toplayanlar, istisnasız hepsi bir acemilik, çıraklık dönemini geçirmek zorunda kalmışlardır. Başarılı üreticiler de bu işi az önce de belirttiğimiz gibi analarının karnında öğrenmediler tabi ki.

ÜRETİMHANE TEMİZLİĞİ:

Başarılı üretimin en önemli faktörü zannedildiği gibi tecrübe değildir. Bütün kümes ve malzemelerin olması gerektiği kadar temizliğinin sağlanması için harcanan yoğun çabadır.Üretim sezonunda olup olmamamız kümesimizin temizliğini etkilememelidir.Bazen her üreticinin başına geldiği gibi, çok mühim özel bir işimiz çıktığında günlük düzenli temizliğimizi aksatmak zorunda kalabiliriz.Bu,üretici için bir daha ki temizliğin biraz daha fazla uzayacağı ve işlerin biraz daha yorucu geçeceği anlamına gelmelidir.

Kümesimiz bizim için kendimizi rahatlatabildiğimiz,gözlem yaparken hem dinlenip, bir taraftan da çayımızı yudumlayabileceğimiz temizlikte bir mekan olmalıdır. Şayet kümesimiz de bu temiz ve huzurlu ortam yoksa,orada işimiz bittikten sonra gözlem yapmak için bir dakika bile gönüllü kalamıyorsak,O şartlardan verimli bir sonuç beklemek akılıca olmaz sanırım.

KÜMES KAPASİTESİ:

Gereğinden fazla kuş bulundurulan kümes doğal olarak daha zor temizlenecek ve çok daha kısa süre temiz kalacaktır. Ayrıca kuş sayısı aşıldığında karşılaşacağınız durumun adı “Stres” dir.Bu konuyla alakalı üç şeye dikkat etmemiz gerekmektedir:

• Gerekli ve ideal sayının ne olduğu tesbit edilmelidir.
  • Üretim sezonu da dahil sıkılmadan,bıkmadan rahatça kaç adet kuşa bakabilirsiniz?Diğer normal günlük işlerinizi aksatmamak şartıyla.Bu sorulara cevaplar bulunmalıdır.
  • Siz hastalandığınızda,herhangi bir aksilik çıktığında veya tatile çıkmak istediğinizde (kısaca yokluğunuzda)alıştıkları bakımı onlara yapacak kişi,kaç adet kuşla başa çıkabilir?
Üretim sezonundan önce yapılan köklü kümes temizliği ve genel dezenfeksiyonunu muhafaza edebilmek için,her akşam düzenli olarak birkaç dakikanızı temizliğe ayırmanız yeterli olacaktır.Kendi kümesimdeki çifthanelerin arkası fayans,ara sürgüleri plastik olduğu için boyanması gerekmemektedir.Buyüzden çifthanelerimi sabunlu suyla silip temizledikten sonra,ardından dezenfekte etmem yeterli oluyor.Yıllar süren meşguliyetim esnasında bir yığın dezenfekte çeşitleri denedim.Bunlardan kimi o kadar güçlü ve zehirliydi ki,kullanırken korunabilmek için gaz maskesi ile gezinmek zorunda kalıyordum.Şu an VANODİN kullanıyorum ve gayet memnunum.

ÇİFTHANELERİN BADANA VE BOYASI

Çifthanelerin boyanması gerktiğin de ,ilkönce çifthaneler güzelce temizlenip silinmelidir. Öyle kümesler gördüm ki, çifthanelerinin üzerindeki eski kuş pisliklerini bile boya ile kapatmışlardı.Üreticilerin çoğunluğu sezon bakımlarında emici türden boyalar kullanırlar.Ben şahsen buna karşıyım.Aslında birkaç kuruş daha fazla harcayıp silinebilir tür boyalar kullanılırsa sonra rahat edilir.

YUVALARIN BAKIMI

Üretim sezonu sonunda kullanılan tüm yuvalar temizlenip dezenfekteli suya daldırılır. Bu işlem için güneşli sıcak bir hava seçilir. Kutular kuruduktan sonra kuru bir yerde korunurlar. Bazen kutular kullanılmak üzere bekletilirken örümcek ağı sarabilir. Bu durumda kullanmadan önce son bir kez daha dezenfekte etmekte fayda vardır. Görünüşte üretime hazırlık evresinin en önemli ve ağırlıklı bölümünü beslenmesi teşkil eder. Yavruları çıkmaya başlamış anaç kuşlara ilk kez mama verilmeye başlanmasının hiçbir mantıklı izahı yoktur. Mama ya daha yavrular çıkmadan çok önce en az haftada bir kez mükemmel hazırlanmış yumurtalı mama verilmelidir. Artık,bu mamalar hazır olarak evcil hayvan mağazalarında üreticilerin hizmetine sunulmaktadır. Bu ürünleri,tüy dökümüne giren kuşlara da kullanmanız sizin faydanızadır. Sularına vitamin ise,üretim sezonu öncesi üzerlerinden Stresi atmalarına yardımcı olur. Şayet çimlendirilmiş tohumlar ve rendelenmiş havuç verecekseniz zamanında hazırlamalısınız.

Düzenli olarak meyve dalları verilmelidir.Kemirip sularını emeceklerdir. Büyük bir şansızlıkla karşılaşmamak için dalların ilaçlı olup olmadığını araştırmalıyız. Dalları vermeden önce güzelce yıkarsak çok daha iyi olur. Nede olsa doğadan geldiği için yabani kuş pisliklerinden ve hastalık bulaştırma ihtimalinden korunmuş oluruz.

Son düzenleme: