Versele Laga Ideal Bathsalt & Oro-Bath | Banyo Tuzları İnceleme ve Kullanımı..

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Screenshot_2-horz.jpg
Evet arkadaşlar yine bir ürün inceleme konusu ile karşınızdayım. Banyo tuzlarının en meşhurları VL'nin bu iki ürünü olduğu için bu ürünleri incelemek istedim. Tabi röhnfried yada natural gibi markalarında benzer ürünleri var. Bu ürünleri incelerken banyo tuzlarının genel özelliklerinden ve faydalarından da bahsedicem. Keyifli okumalar..

Arkadaşlar öncelikle şunu söyliyeyim bu iki ürününde içeriği ve işlevi birebir aynı. Sadece gramaj farkı var. İdeal bathsalt'ı 1 kg olarak güvercinler için piyasaya sürmüşler, oro bath'ı ise 50 gr ve 300 gr olarak kafes kuşları için piyasaya sürmüşler..

Ürünlerin içeriği ise şöyle; sodyum klorür (bildiğimiz tuz), sodyum bikarbonat (bildiğimiz karbonat) ve pinus sylvestris cone oil (çam ağacı yağı).

Peki bu tarz ürünler ne işe yarar? Faydaları nelerdir?

Ürünlerin açıklama kısımlarına baktığımızda parlak tüylerden falan bahsediyorlar genelde :) Ben daha çok ürün içeriğinde ki maddelerin faydalarından bahsedicem. Öncelikle tuz, karbonat ve çam yağı mükemmel birer doğal dezenfektandır. Antiseptik özellikleri sayesinde bakteri ve mantarlar da oldukça etkilidirler..

Tuz ve karbonatın benzer özellikleri var. Ciltteki yağlanmayı mükemmel şekilde çözer ve temizler. Gözenekleri açar ve cildin nefes almasını sağlar. Buda kuşlarımıza hem temizlik sağlarken hemde burası önemli tüylerin daha sağlıklı olmasına ve daha rahat çıkmasına yardımcı olur. Çam yağı ise yine antiseptiktir fakat bir artısıda tüyleri beslemesidir..

Özetle ciltteki ve tüy diplerindeki bakteri, mantar ve mikropları öldürür, yağlanmayı çözer ve temizler. Tüyleri besler ve güçlendirir. Tüylerde yada ciltte sirke vb. ürünler gibi herhangi bir kalıntı da bırakmaz. Kuşların banyosu ve temizliği için tamamen doğal, sağlıklı ve etkili bir yöntemdir..

Nasıl kullanılır?

Ürün açıklamalarında 250 ml suya 1 gr eklenir denmiş. Bu suyu ya fıs fısla kuşlara püskürtün yada banyo sularına ekleyin denmiş. Fakat ben direk banyoluklara eklenmesini pek tavsiye etmiyorum, zira kuşlar bu sudan içebildikleri için fazla tuz alımında uzun vadede ciddi zararları olabilir. Bana göre fıs fıslama için daha uygun..

Tüy dökülmelerinde de oldukça faydalı!

Arkadaşlar biliyorsunuz pek çok kuşta tüy dökülmeleri, tüy hastalıkları oluyor. Bu gibi durumlarda ben banyo tuzlarının kullanılmasını şiddetle tavsiye ediyorum. Düzenli olarak hergün kuşlara spreylendiğinde tüylerin çıkmasında oldukça faydası oluyor. Tecrübeyle sabittir...

Peki bu ürünler yerine normal karbonat ve tuz kullanabilirmiyiz?

Kesinlikle kullanabiliriz bende böyle yapıyorum zaten :) Bir su bardağı ılık suya, bir silme çay kaşığı tuz ve bir silme çay kaşığıda karbonat ekleyip güzel bir banyo suyu hazırlayabilirsiniz. Düzenli kullanımda çok faydasını görüceksiniz ;)

Unutmadan şunuda ekliyeyim, bu tuzlu ve karbonatlı suyu normal kafes temizliğinde ve suluk temizliğinde de kullanabilirsiniz. Dedim ya harika bir doğal dezenfektandır. Özellikle suluklarda doğal ve etkili birşey kullanmak isterseniz şiddetle öneririm. Suluktaki yağ tabakasını nasıl çözdüğünü ve temizlediğini görüceksiniz :cool:

Evet arkdaşlar dilim döndüğünce banyo tuzlarını anlattım. Umarım faydalı olmuştur...

@Muratsani @Doğanay Y. @VBZE433 @neanderthalensis @MecHuLBeY @BurcuO.

VBZE433 

Uzman Yetiştirici
Banyo tuzu olayı bana biraz lüks geliyordu ama merak ederdim hep. Güzel bilgiler için teşekkürler @Ümit T. hocam

İleride deneyebilirim. Şu an İluh Big çözeltili su ile fısfıs ve İluh Big + Biyotin çözeltili suda banyo veriyorum.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Ben böyle ürünleri gereksiz buluyorum. Tüy gelişim evresinde yoğun besin tüketir ve son haline geldikten düşene kadar ek beslenme yapmaz. Yapıyorsa da çok minimum. Bu nedenle su harici diğer dış temizlik ürünleri tamamen gereksizdir. Deri için bir şeyler kullanılacaksa da aloe vera özü eklemek yeterli diye düşünüyorum.
@Ümit T. hocam sen dalinle yıkamıyor muydun?

BurcuO.

iyikus.com Üyesi
Paylaşım için teşekkürler Ümit hocam. Göğsündeki tüm tüyleri dökülen kuşum için bir kaç gündür karbonatlı ve tuzlu su uyguluyorum. Çok çok ince tüyler çıktığını farkediyoruz. Sizler sayesinde umarım eski pamuk haline döner oğluşum :/

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
Aslında bu tür ürünlere kendi imkanlarımızla alternatif yaratmak çok kolay elbette:)

Neden içeriğini kendi imkanlarımızla taklit edemeyelim ki, o denli ücret ödemektense...

Konu için teşekkürler?

Tuz tartışılabilir, keza insan sağlığı açısından da mikrop öldürücü durumu biraz karışık bir konuydu hatırladığım kadarıyla...

Karbonat konusunda mucizevi şeyler duymuştum evvelinden...

Bakıcam yine?