Versele Laga Prestige - Benelux Budgies Karışık Muhabbet Kuşu Yemi Karşılaştırma

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Muratsani

Yönetici
Moderatör
Öncelikle tavsiye ve araştırmalarımdan yola çıkarak; kalite, doğallık ve şeffaf şirket politikasını uyguladığı için kullanmakta karar kıldığım, muhabbet kuşu için Versele Laga markasına ve Prestige seriisine kısa bir bakış:

Yaklaşık 90 yıldır hizmet veren marka, "özel ve kaliteli beslenme" sloganıyla 86'dan fazla ülkeye ürünlerini ihraç eden ulusrararası bir aile şirketidir.

Hayvanlarla ilgili birçok sosyal sorumluluk projesin de aktif olarak yer alırlar.

Ürünleri uluslararası kalite standartların da üretilmektedir.

Prestige seriisi renklendirici ya da koruyu maddeler içermeyen %100 doğal bir yemdir.

Prestige seriisinin 9 adet türü bulunmaktadır. Bunların içerisin de şampiyon üreticiler, avrupanın önde gelen üreticileri tarifleri de yer almaktadır. İhtiyaca ve amaca göre içeriklerin farklılık gösterdiği 9 adet yem karışımı.

VERSELE LAGA PRESTİGE SERIES :

1-4 kg budgies
:
sarı darı% 30, kızıl darı% 12, soyulmuş yulaf% 10,5, ak darı% 38, kanarya tohumu% 4, keten tohumu% 3, aspir% 2, nijer tohumu% 0,5

20 kg budgies:
sarı darı% 54, kızıl darı% 16, ak darı% 10, kanarya tohumu% 8, soyulmuş yulaf% 6, keten tohumu% 3, aspir% 2, nijer tohumu% 1

Budgies breeding:
kanarya tohumu% 50, ak darı% 15, panikum sarısı% 11, Japon darı% 11, sarı darı% 10, soyulmuş yulaf% 3

Budgies condıtıoner:
panicum sarı% 27, soyulmuş yulaf% 27, Japon darı% 17, sarı darı% 10, kırmızı darı% 8, kolza tohumu% 5, nijer tohumu% 3, keten tohumu% 2, kanarya tohumu% 1

Budgies gourmet:
sarı darı% 55, ak darı% 25, soyulmuş yulaf% 7, kanarya tohumu% 6, kırmızı darı% 3, keten tohumu% 1, aspir% 1, gurme bisküvi% 2

Budgies Leo Endres mixture:
beyaz darı% 40, kanarya tohumu% 33, Japon darı% 15, soyulmuş yulaf% 11, nijer tohumu% 1

Budgies English mixture 50/50:
kanarya tohumu% 50, sarı darı% 25, beyaz darı% 25

Budgies IMD:
sarı darı% 63, ak darı% 15, kanarya tohumu% 8, soyulmuş yulaf% 8, kızıl darı% 6

Budgies Jo Mannes - euro champ mixture:
kanarya tohumu% 50, beyaz darı% 20, Japon darı% 20, sarı darı% 5, panikum sarısı% 5

Malesef bu ürünler içerisinden ülkemize getirtilen sadece ilk iki sırada ki ürünler vardır. Fakat diğer ürünlerden de ülkemize gelmesi için küçük bir çalışma yürüteceğim sanırım.

----

Buna karşım Benelux'da tıpkı Versele Laga gibi 90 yıla yaklaşık bu hizmette yer almaktadır. Üst düzey kalite ve üretim standartlarına sahiptir.

Kendi sitesin de yer almayan fakat başka bir e-ticaret sitesin de yer alan ve adı "Benelux budgies karışık muhabbet kuşu üretici yemi" olan ürüne değineceğim, keza kendi sitesin de yine yer almayan fakat e-ticaret sitesin de yer alan ürün içeriği şu şekildedir:

Benelux premıum budgies karışık muhabbet kuşu üretici yemi:
%35 Kanarya Yemi(Aspur)
%33 Beyaz Darı
%14 Sarı Darı
%10 Sarı Panicium (Sarı Dal Darı Tohumu)
%7 Kırmızı Darı
%1 Nijer

Benelux premıum karışık muhabbet kuşu üretici yemi:
%50 Kanarya Yemi(Aspur)
%20 Beyaz Darı
%20 Sarı Panicium (Sarı Dal Darı Tohumu)
%5 Sarı Darı
%5 Kırmızı Darı

----

Velhasıl, iki markadan da ürün temin etmiştim. Bunlar :

1-4 kg budgies:
sarı darı% 30, kızıl darı% 12, soyulmuş yulaf% 10,5, ak darı% 38, kanarya tohumu% 4, keten tohumu% 3, aspir% 2, nijer tohumu% 0,5

Ve

Benelux premıum budgies karışık muhabbet kuşu üretici yemi:
%35 Kanarya Yemi(Aspur)
%33 Beyaz Darı
%14 Sarı Darı
%10 Sarı Panicium (Sarı Dal Darı Tohumu)
%7 Kırmızı Darı
%1 Nijer

Bu oldu.

Öncelikli kriterim bu iki yemi karşılaştırırken kokusu oldu. İkisi de gayet taze bir kokuya sahipti. Sonra renkleri oldu, muhtemelen içeriğinden, prestige gözüme çok daha canlı göründü. Koyduğum hava geçirmez kaplarım da özellikle toz durumunu kontrol ettim. Prestige de neredeyse hiç toz olmazken, Benelux ürünün de cüzi miktar da vardı. Fakat rahatsız edici nitelikte değildi.

En önem verdiğim kriterim ise, kuşlarımın tercihleriydi elbette.

Akıllı yemliklerin içini ayraçlayarak her iki yemden de eşit miktarda koydum. Sonra ki süreçte tamamen her iki yemden de koydum.

Bu süreçler de sonuçlarım şunlar oldu:

Sadece prestige tercih eden kuşlarım yoğunlukta oldu. Buna karşın prestige i bir köşeye itip tamamen benelux yiyen kuşlarım da oldu. Ortaya saçma sapan bir durum çıktı hahaha

Prestige ürünlerin de yem seçimi daha fazlaydı. Cüzi miktar da olsa yenmeyen yem kırmızı darı oldu genellikle ilginç bir şekil de. Buna karşın benelux te pek yem ayrımı gözlemleyemedim. Genel de tamamı yenmiş oluyordu.

Benim için en önemli husus garip bir duruma dönüştü.

İtiraf etmek gerekirse ben bu beslenme işinin çok abartıldığını ve fantezisel bir boyuta sürürüklendiğini düşünüyorum. Kişisel kanaatimdir. Güvenilir, kaliteli bir yem olduktan sonra çok mühim değil aslın da sarı darı şu kadar aspur bu kadar. Yine de birçoğumuz gibi, şahsen seviyorum bu fantezisel durumun içerisin de olmayı:)

Velhasıl kelam; Versele zaten kullandığım ve memnun olduğum bir üründü. Benelux de keza memnun kaldığım bir ürün oldu (y)

Budgies Leo Endres mixture:
beyaz darı% 40, kanarya tohumu% 33, Japon darı% 15, soyulmuş yulaf% 11, nijer tohumu% 1
Bak bu karışımı bayağı iyimiş. Ama dediğin gibi ülkemize gelmiyor işte. Ülkemize gelse tercih edebilirim. Versela Laga çok kaliteli bir marka. Adamlar “at” yemi bile üretiyor sen düşün artık. Ama maalesef ülkemize gelen karışımını beğenmiyorum.

Bir vl reklamı ancak bu kadar güzel yapılırdı herhalde hahhahah Bu markanın yemini bir ben sevemedim sanırım. Her seferinde bayat olan (belkide sadece bana bayat denk gelmiştir bilemiyorum :) tohum kalitesi olarak beğenmediğim, kuşlar tarafından sindirimi zor olan (bir çok marka kullandığım için bir yemin kolaymı zormu sindirildiğini ayırd edebiliyorum) ben bunu birazda tarımda kullanılan ilaçlara hormonlara bağlıyorum yani öyle düşünüyorum (şahsi fikrim). Yine kendi düşüncem katılırsınız yada katılmazsınız, bir yem organik ise eğer yem taneleri küçük olur bir, ikincisi sindirimi çok rahat olduğu gibi, kuşların dışkılarına, iştahına ve enerjilerinede yansır. Vl prestijde bu özelliklerin hiç biri yoktu :) Samimi söylüyorum çuvalla bedava verseler alıp kullanmam. Ama bu söylediklerim sadece yem için geçerli diğer sağlık bakım ürünlerini bende beğeniyorum....

Birde söylemeden geçemiyeceğim, bir markayı yada ürünü övmek için neden bir başka marka veya ürün gömülür bir türlü anlamıyorum. Yani diğer markayı veya ürünü gömerek o markanın üstünden primmi yapılmaya çalışılır acaba? Bunu konudan bağımsız genel anlamda merak ediyorum. Çünkü genelde bu yapılır :)

Bir vl reklamı ancak bu kadar güzel yapılırdı herhalde hahhahah Bu markanın yemini bir ben sevemedim sanırım. Her seferinde bayat olan (belkide sadece bana bayat denk gelmiştir bilemiyorum :) tohum kalitesi olarak beğenmediğim, kuşlar tarafından sindirimi zor olan (bir çok marka kullandığım için bir yemin kolaymı zormu sindirildiğini ayırd edebiliyorum) ben bunu birazda tarımda kullanılan ilaçlara hormonlara bağlıyorum yani öyle düşünüyorum (şahsi fikrim). Yine kendi düşüncem katılırsınız yada katılmazsınız, bir yem organik ise eğer yem taneleri küçük olur bir, ikincisi sindirimi çok rahat olduğu gibi, kuşların dışkılarına, iştahına ve enerjilerinede yansır. Vl prestijde bu özelliklerin hiç biri yoktu :) Samimi söylüyorum çuvalla bedava verseler alıp kullanmam. Ama bu söylediklerim sadece yem için geçerli diğer sağlık bakım ürünlerini bende beğeniyorum....

Birde söylemeden geçemiyeceğim, bir markayı yada ürünü övmek için neden bir başka marka veya ürün gömülür bir türlü anlamıyorum. Yani diğer markayı veya ürünü gömerek o markanın üstünden primmi yapılmaya çalışılır acaba? Bunu konudan bağımsız genel anlamda merak ediyorum. Çünkü genelde bu yapılır :)
Alacaksın tohumları kendin karıştıracaksın abicim. En güzeli. Yok bu yem iyimiş de bu kötüymüş de sıkıldım artık valla ben. Faruk abinin karışımını yaptım kuşlarım afiyetle yiyor. Bir daha paket yem falan da almam. Anca karışım içinde değişik oranlar uygulayabilirim değişiklik olarak, başka da bir şey değiştirmem.

Son düzenleme:

Yahu reklam konusun da kimse senin eline su dökemez bay GM hahaha...

Cüzi bir miktara anlaştım. O paraya da ancak bu kadar. Daha fazlası olursa fabrikaların dan, ekim alanlarına...Video destekli araştırmayla katkı sağlayabilirim. Tabi bu sonra ki süre :)

GM sana ne veriyor, sen ondan bahset hele:)

Açıkçası kişisel değerlendirmene pek yorum yapamicam. Takmışsın sen VL. Ya... Önüne altın yemini koysalar, ayarı düşük dersin:)

Değerlendirmemi yaptığım için de aynı şeyleri tekrarlamayacağım:)

Benelüx ün sitesinde ürünlerini tanıtan bir broşürü var. Oradan inceleyebilirsiniz. Seçilmeyen, tüm tohumları tüketilen yem daima kaliteli, tazedir. Seçkin tohum kullanıyordur. Aynısı Deli Nature'de oluyor. Kuşlar hiç seçmiyor.

Bunu biliyorum, ben mi detay kaçırıyorum acaba! Bu kataloglar da sadece yüzeysel bir "şu ürünlerimiz vardır" denilmekte tabiri caizse...

- Ürün içerik oranlarını bulabiliyor musunuz kendi sitesin de?

- Şu ürünü kendi sitesin de bulabiliyor musunuz?

Benelux premium budgies karışık muhabbet kuşu üretici yemi
8ad5d780-c43d-4615-b517-c5b017907395.jpg

-

2 yıldır versele kullanıyorum,bir tek şikayetim fiyatı ,şuan ki fiyat 1kg.=25 tl ,diğer türlü ne söylenirse söylensin kuşlarım hertürlü ayırt etmeksizin hepsini yiyor ama benelux denicem , onda da şu sorun var petmarketburada yı buldum fakat orda da 5 kg alsam 65 tl ama adamlar 15 tl de kargo parası çıkarmışlar,bırak abi bi deneyim şunu zaten beğenirsek 20 kg alcaz : ))

2 yıldır versele kullanıyorum,bir tek şikayetim fiyatı ,şuan ki fiyat 1kg.=25 tl ,diğer türlü ne söylenirse söylensin kuşlarım hertürlü ayırt etmeksizin hepsini yiyor ama benelux denicem , onda da şu sorun var petmarketburada yı buldum fakat orda da 5 kg alsam 65 tl ama adamlar 15 tl de kargo parası çıkarmışlar,bırak abi bi deneyim şunu zaten beğenirsek 20 kg alcaz : ))
Petmarketburada’nın kargo ücreti gerçekten fazla. Bence 5 kilo denemene gerek yok. Sen al 20 kiloyu onlar afiyetle yer. Nasıl olsa aspurlu bir yem. Kuşlar aspur gördü mü atlıyorlar zaten yeme. 20 kilo al sen, kafanda soru işaretleri kalmasın. Bir kere Benelux gördüler mi bir daha başka yemin yüzüne bakmazlar.

Bunu biliyorum, ben mi detay kaçırıyorum acaba! Bu kataloglar da sadece yüzeysel bir "şu ürünlerimiz vardır" denilmekte tabiri caizse...

- Şu ürünü kendi sitesin de bulabiliyor musunuz?

Benelux premium budgies karışık muhabbet kuşu üretici yemi
Ekli dosyayı görüntüle 8186

-
Çuval yem paketleri değişebiliyor. Tam bir istatistiği yok maalesef. Yem oranları genelde çuvalların üzerinde yazılı oluyor.
Ama dediğin gibi kendi sitesinde pek bahsetmemiş, satan bazı sitelerde tohum içeriği yazıyor. Belki de biz göremedik, şuan tekrar göz attım göremedim. Bakarım tekrar ilerleyen günlerde. Belki de paketlerin renk, paket kod olarak bilinen bir standardı vardır. Sadece biz bilmiyoruzdur :D
Konuyu taşıdım.

Son düzenleme:
Gerçekten şurda dönen yem konusu kadar abartılacak bir durum değil. Aldığın yem x marka y marka kuşun severek yediği sürece bence önemli değil.

Gerçekten şurda dönen yem konusu kadar abartılacak bir durum değil. Aldığın yem x marka y marka kuşun severek yediği sürece bence önemli değil.
Bunu söylemek tam doğru olmaz aslında. Katkılı yemler var piyasada. O yemleri de bazı kuşlar içindeki katkılardan dolayı severek yiyor. Adamlar içine aroma, katkı vs. şeyler ekliyorlar. Sonra bu katkılar da kuşları kendine çekiyor tabi. Bu katkı aroma numarasını yemeyen gurme kuşlar da var tabi. Ama çoğu kuş aromaları seviyor. Aromalar kuşları kendine çekiyor ve kuş sahibi de “Aaaa, bak ne güzel yem. Ne güzel yiyor!” diyip aldanıyor. Mesela bir marka gömmek gerekirse Vitakraft’ı gömebilirim. Vitakraft’ın bütün yemlerinde aynı katkılar var. Çoğu kuş sahibi de bu yemi iyi sanıyor. Halbuki aroma ve katkılar oldukça zararlıdır.

Kataloğu açaydın ya hahahahh bütün ürünlerin içerikleri ve yüzdeleri yazıyor hemde 3 dilde :ROFLMAO:

Screenshot_1.png

Kataloğu açaydın ya hahahahh bütün ürünlerin içerikleri ve yüzdeleri yazıyor hemde 3 dilde :ROFLMAO:

Ekli dosyayı görüntüle 8198
Katalog malesef mobil internet üzerinden açılmıyor. Sen böyle söyleyince masaüstü pc den bakmayı denedim ve evet orada gözüküyor:) Uyarı için teşekkürler:)

Fakat yine de mesajımda bulunan görselde ki ürün yok. E-ticaret sitelerinin eski görsel kullandığını düşünüyorum. Ürünün x-line seriisine girdiğini varsayıp düzenleme yapacağım.