Vilmectin suya katılır mı tartışalım..

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Umit.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Umit.

Yönetici
Moderatör
Arkadaşlar biliyorsunuz bu ilaç enjeksiyonluk bir ilaç normalde. Ve kuşlarda kullanırken tabiki kuşlara iğne yapmıyoruz, onun yerine kuşun ensesine deriye temas edicek şekilde bir damla damlatıyoruz. Ve deriden ilaç emilerek kana karışıyor ve bu şekilde etkisini gösteriyor..

Peki vilmectin suya katılır mı? Suluktan uygularsak ne olur? İlaç etkisini gösterirmi yada bir sakıncası olur mu? Gibi sorular var aklımda..

Biliyorsunuz baytril de normalde enjeksiyonluk bir ilaç ama suluktan uyguluyoruz. Vilmectini de suluktan uygulayanlar var. Bu konuda sizin görüşünüz nedir?

@Doğanay Y. @neanderthalensis @VBZE433 @Muratsani

T.C ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ FARMAKOLOJİ VE TOKSİKOLOJİ ANABİLİM DALI VFT-YL-2005-0002
Araş. Gör. Ümit KARADEMİR

İvermektin yağda yüksek oranda çözündüğü için geniş dağılım hacmine sahiptir ve özellikle karaciğer ve yağ dokuda birikerek bu dokulardan oldukça yavaş bir şekilde elimine edilir.

Tezden ufak bir bölüm. Genel olarak kedi-köpek-büyükbaş için hazırlanmış bir yazı ama .Onlarda suda kullanımı uygun değilse bizimkilerde hali ile uygun değildir.

Yağ bazlı bir ilaçtır ve suda çözünmez. Homojenleşmez yani. Dolayısıyla kuş ya hiç içmemiş olur yada ilaca denk gelirse fazla doz almış olur. Hem oral yolla uygulamaya uygun bir ilaç değil. Büyük başlarda bile.

Bunların dışında yazınıza istinaden baktım cidden suluktan da kullanan mevcut. Onlara sormak lazım aslında sonuçlarını.

T.C ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ FARMAKOLOJİ VE TOKSİKOLOJİ ANABİLİM DALI VFT-YL-2005-0002

İvermektin yağda yüksek oranda çözündüğü için geniş dağılım hacmine sahiptir ve özellikle karaciğer ve yağ dokuda birikerek bu dokulardan oldukça yavaş bir şekilde elimine edilir.

Tezden ufak bir bölüm. Genel olarak kedi-köpek-büyükbaş için hazırlanmış bir yazı ama .Onlarda suda kullanımı uygun değilse bizimkilerde hali ile uygun değildir.

Yağ bazlı bir ilaçtır ve suda çözünmez. Homojenleşmez yani. Dolayısıyla kuş ya hiç içmemiş olur yada ilaca denk gelirse fazla doz almış olur. Hem oral yolla uygulamaya uygun bir ilaç değil. Büyük başlarda bile.

Bunların dışında yazınıza istinaden baktım cidden suluktan da kullanan mevcut. Onlara sormak lazım aslında sonuçlarını.
Suluktan daha önce kullanim yaptım ben. Fakat suya damlattiginizda yağ gibi dalgalanip üste çıkıyor. Bir çözünme olmuyor. Etkisi tartışılır

Heterojen bir karışımın etkisinin dediğiniz gibi dengesiz olacağını düşünüyorum.

Suluktan daha önce kullanim yaptım ben. Fakat suya damlattiginizda yağ gibi dalgalanip üste çıkıyor. Bir çözünme olmuyor. Etkisi tartışılır
Etki olarak siz ne gördünüz o tarz kullanımda. Benim tahminimden daha da fazla bu şekil kullanan varmış.

Mantıken suluktan ya etki etmemesi lazım ya da aşırı doz alması lazım.

Doğru düzgün bilgi yok ne yazık ki kanatlılar hakkında. Mesela bunlara enjeksiyon yapılmasını önermiyorlar. Yanılmıyorsam 300gr altındaki canlılara olmuyor diye biliyorum ama Almanya'daki çoğu üretici kuşlara mix enjeksiyon yapıyor.

Etki olarak siz ne gördünüz o tarz kullanımda. Benim tahminimden daha da fazla bu şekil kullanan varmış.

Doğru düzgün bilgi yok ne yazık ki kanatlılar hakkında. Mesela bunlara enjeksiyon yapılmasını önermiyorlar. Yanılmıyorsam 300gr altındaki canlılara olmuyor diye biliyorum ama Almanya'daki çoğu üretici kuşlara mix enjeksiyon yapıyor.
Ben bir etki görmedim. Zaten pek anlasilir bir değişim olmamasi lazım. Anlik dışkı bozup toparlanması gerekirdi

ivermectin esasen memeliler için kullanılan bir etken madde, sürüngen ve kanatlılarda kan-beyin bariyerini aşıp nörolojik sistemi fazla etkilediği için enjeksiyon veya oral uygulama tehlikeli. sığırlarda bile aynı yerden tek seferde enjekte edilmiyor, dozun yarısı vücudun sağına yarısı soluna uygulanıyor

bu nedenle kanatlılarda deriye damlatıp çok az miktar kana karışmasını sağlıyoruz ki bu durumda bile kimi kuşlarda sersemleme/sarhoşluk görülebiliyor

Son düzenleme:
ivermectin esasen memeliler için kullanılan bir etken madde, sürüngen ve kanatlılarda kan-beyin bariyerini aşıp nörolojik sistemi fazla etkilediği için enjeksiyon veya oral uygulama tehlikeli. sığırlarda bile aynı yerden tek seferde enjekte edilmiyor, dozun yarısı vücudun sağına yarısı soluna uygulanıyor

bu nedenle kanatlılarda deriye damlatıp çok az miktar kana karışmasını sağlıyoruz ki bu durumda bile kimi kuşlarda sersemleme/sarhoşluk görülebiliyor

Aslında enseye damlatma daha riskli bence. Çünkü beyne giden damarlar enseden geçiyor diye biliyorum. Yani ilacı direk beyne vermek gibi bişey yapıyoruz..

ümit hocaya katılıyorum, ancak kuşun ağzının ulaşamayacağı bir yere damlatmak gerekiyor, ben mümkün olduğu kadar ense-sırt arasına uyguluyorum. hiç hoşlanmasam da alternatifi olmayan önemli bir ilaç maalesef

Köpek, kedi gibi hayvanlarda da ense köküne damlatma yapılır genelde. Yani amaç, aslında hayvanın o bölgeye erişip tüketim gibi bir durumun engellenmesi. Dozaj aşılmadığı müddetçe ortada bir problem yok aslında. Bu bağlamda sıkıntı görmediğiniz hayvanlara yine de daha alt bölgelerden uygulama yapılabilinir pek tabi.

ihtiyaci olan arkadaşlar için yazıyorum, bitason güvercin eczanesinde 45 tl , son kul. tarihi 12/23 , yeni aldım

başka sitelerde daha ucuza bulmak mümkün ancak bunun son kul. tarihi uzun olduğundan uğraşmamak için aldım

Cidden mi:confused:

Bende almayı düşünüyordum...

ikisi tam aynı değil aslında.

- vilmectin iki etken maddeli, özellikle karaciğerdeki parazitlere karşı daha etkili. enjeksiyonluk çözelti yardımcı kimyasal içermediği için deride daha az tahriş yapıyor ama flakon açılınca kısa sürede bozulabiliyor. damla şeklinde satılan varsa da ben bulamıyorum

- bitason tek etken maddeli, yardımcı kimyasallar içerdiği için uzun süre dayanıyor ama deride daha fazla rahatsızlık yaratıyor

Son düzenleme:
Geri