Muhabbet Kuşları Whiteface (Beyaz tepeli) Muhabbet Kuşu Mutasyonu (Whitecaps)

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi

Whiteface (Beyaz tepeli) Muhabbet Kuşu Mutasyonu / Whitecaps mutasyonu​

wccc.jpg

Whiteface değil Whitecap

Muhabbet kuşu varyeteleri, kulaktan dolma bilgilerle farklı algılanabiliyor. Özellikle ülkemizde bugün anlatacağım bu mutasyon çok yanlış biliniyor. Whiteface denildiğinde akla gelen sarı yüzlü bir kuşun tam tersi temiz beyaz yüzlü olduğu düşünülüyor ancak bu doğru değildir. Whiteface belki de yanlış bir tabir olabilir "Whitecaps" daha uygundur. Nitekim orijinali budur. Gelelim mutasyonu ilginç kılan özelliğe;

Bu çeşitlilik, yaklaşık 2010 yılı civarında meydana gelen yeni mutasyonlardan biridir.
Birçok yetiştiricinin dikkatini çeken ve çok popüler hale gelen güzel bir varyete. Başlarda gök mavisi çeşidindeki seyrelmiş gövde renginden dolayı orijinal olarak “Seafoam” olarak adlandırılıyordu.
wcc.jpg
Bu mutasyondaki temel fark kafa tüylerinin beyaz, gerdanlık kısmının sarımtırak olmasıdır. Beyaz tabanlı kuş eşlemelerinde gözlemlemek daha kolaydır. Sık gözlemlenmese de sarı tabanlı kuşlarda da olabiliyor ki bence onlara daha çok yakışıyor :)
Çekinik bir mutasyon olmadığından elinizde herhangi bir whitecaps bulunuyorsa %50 oranında bebeklerine de yansıma oranı var. Önerilen bir eşleme eğer beyaz tabanlı kuşlarınızda whitecaps bulunuyorsa, eşininde beyaz tabanlı olmasına özen göstermelisiniz. Baskın sarı faktörler mutasyonu olumsuz etkileyebiliyor.

GENETİK (Basitleştirilmiş):
WhiteCaps çeşidinin genetik temeli oturmuştur ve kalıcı bir varyete olarak günümüzde varlığını sürdürmektedir. W.C. sarı tabanlı kuşlar eşleşmelerle üretilmiş ve başarı sağlanmış. Ancak iki W.C. Seafoams birlikte eşleştirilmiş, - YEŞİL ebeveyn kullanılmamıştır.
Aynı şekilde, tüm W.C. taşıyıcı yeşilleri ya da doğrudan W.C Yeşiller, mavi bir muhabbet kuşuyla eşleştirildiğinde %100 W.C. Seafoams verir.
Üreme oranlarının baskın olduğu kabul edilir:
Whitecaps ile X Mavi* = %50 W.C. whitecaps + %50 Mavi olasılıklı bebekler verir.
Whitecaps ile X Whitecaps = %50 W.C. + %25 W.C. Yeşil + %25 Mavi bebekler verecektir.
Whitecaps mavi seri ile X Whitecaps Yeşil seri eşlemesi = %50 W.C. mavi + %50 W.C. Yeşil verecektir.
Whitecaps Yeşil ile X W.C. Yeşil = %100 WC Yeşil verecektir.

Henüz bu mutasyona ait bir kuş beslemediğim için detaylı bir gözlem yapamadım. Bu nedenle paylaşacağım görseller bana ait değiller. Mutasyonu doğru yansıtan bir kaç kart ekledim. Bu varyeteyi tanımlamanıza yardımcı olacağını düşünüyorum. Ek olarak eşlemelerden ne geleceğine dair detaylı bir bilgi isterseniz pdf olarak alttan indirebilirsiniz.
anbc_pictorial_standard_Whitecap-Grey-SF.jpg
anbc_pictorial_standard_Whitecap-Greeen.jpg
anbc_pictorial_standard_Whitecap-Blue-SF.jpg

Ekli dosyalar

Son düzenleme: