Xiaomi Mi Air Purifier 3H İncelemesi

VBZE433 

Uzman Yetiştirici
Yaklaşık iki yıl önce kuşların bulunduğu hobi odasına (takribi 24 m2) hava temizleme ve toz giderici bir cihaz almak üzere araştırmalara başlamış ve başlıktaki ürünü almaya karar vermiştim. Çok makul bir fiyata o dönemde aldım ve iki yılı biraz aşkın süredir de kullanıyorum. Kuşların toz çıkartma kabiliyetleri ve vücutlarından dökülen kepek benzeri partiküller hepimizin malumu (ki bu partiküller insanlardan da dökülmektedir)

Özellikle tozlar odaya tam sinmeden havada iken azaltmak ve kuşlarda olası solunum problemlerinin önüne geçmek gayesi ile soludukları havanın filtrelenmesinin çok uygun olacağı düşüncesi ile bu cihazı alıp kullanmaya başladım. Öncesinde havada bitmek bilmeyen ve güneşte çok bariz görünen tozlar vardı. Zaman zaman kuşlarda solunum sıkıntıları da oluyordu. Özellikle soğuk kış aylarında.

xiaomi-mi-air-purifier-3h-akilli-hava-temizleyici-kcm58833818-1-5efbcd73de994793b0038d9d4ec2ba60.jpg
Ürün Genel Özellikleri:

3 aşamalı Gerçek HEPA filtresi sayesinde, duman, ev tozu, evcil hayvan tozları, küf sporları, polen ve 0.3 mikrona kadar küçük ince parçacıkların % 99.97'sini ortadan kaldırabiliyor deniyor !!!

Cep telefonu uygulaması ile bluetooth üzerinden ve evinizdeki kablosuz İnternet bağlantısı sayesinde evde olmadığınız zamanlarda dahi çalışmasını izlemeniz, mod değiştirmeniz, ayarlarını güncellemeniz ve zaman ayarlama özelliği sayesinde açılma kapanma saatlerini ayarlamanız aynı OLED Dokunmatik Ekran üzerinden çalıştırır gibi kullanmanız mümkün. Her daim cep telefonu uygulaması üzerinden çalışma modunu ve ortamın hava kalitesini görüntülemeniz de mümkün.

Çalışma modları: otomatik mod, uyku modu, yüksek hız modu, zamanlama modu, vb. şeklinde olup ürün Boyutu: 520 x 240 x 240mm, ürün ağırlığı ise yaklaşık. 4.8kg'dır. Etki ve temizleme güç kapasitesi 380 m3/saat (biraz iddialı olabilir)

Performans ve Tecrübeler :

• Yakın çevresindeki ve uçuşan tozları kapma kabiliyeti oldukça iyi,
  • Ortamda yoğun ve düşük seviyeli toz olduğunu hissetme kabiliyeti çok başarılı,
  • Modları ve uzaktan cep telefonundan cihazı yönetme kabiliyeti çok faydalı,
  • Ortalama 20 kuşun barındığı ortamda şu ana kadar iyi iş çıkardı,
  • Ayarladığım çalışma saatleri olan 07.00 - 21.00 saatleri arası sürekli kullanımda filtresi yaklaşık bir yıl dayandı,
  • Yedek filtre olarak yan sanayii kalitesi çok iyi ama chip'den ötürü kısa ikaz veriyor ve normal çalışması devam ediyor,
  • Yedek filtre bulundurmakta yarar var (şu an 400 TL civarı)
  • Gece çalışmadığı için yerde çok çok ince toz birikmesi oldu ancak mop ile bu tozlar temizlendi,
  • Sadece havada uçuşan toz partikülleri için etkili yere inenlere doğal olarak faydası yok,
  • Havayı temizleme özelliği gayet güzel,
  • Kendisinin dıştan zaman zaman temizlenmesi gerekiyor,
  • Filtre kesinlikle temizlenip tekrar kullanılamaz, üzerindeki tozlar solunmamalı, filtre ömrünü kendi ikaz ediyor,
  • Büyük hacimli odalara yeterli gelemeyebilir, daha üst düzey hava temizleme cihazı gerekir,
  • Üretimhaneler için pek uygun değil.
Sonuç :

İki yılı aşan kullanım süresince ortam tozunu kontrol altında tutma ve hava kalitesini artırarak kuşlardaki solunum problemlerini gidermede çok faydalı oldu. Ortam havalandırması ile cihaza destek sağlamış da olsak özellikle soğuk kış günlerinde tek başına tozlar ile mücadele etti. Kafeslerin çok yakınında olmamasına özen gösterdim (2-3 metre açıklıkta durdu hep) çünkü tüyleri yutmasının uygun olmayacağını düşündüm. Ortam tozunu arındırma ve kaliteli hava solunumu için başarılı bir filtreleme cihazı olduğu kanaatindeyim. Kuşların üretimhaneye taşınması ile eşimin yine tozdan şikayetçi olduğu diğer bir odada görevine devam edecek ;)

Not: Bu cihazın satış veya reklamını yapmıyorum. Mutlaka daha iyi alternatifleri de vardır. İncelemenizi tavsiye ederim.

1650960997012.png
1650961068200.png
1650961756312.png