Yalnız Beslenen Kuşlara, Kuş Sesi Dinletme Uygunluğunu Tartışalım

Muratsani

Yönetici
Moderatör
Hemen hemen her kesimin yüzyüze kaldığı bir durumdur;

-Acaba kuşuma, kuş sesi dinletebilir miyim!

Sizce dinletilmeli mi?

Olumlu ya da olumsuz düşüncelerinizi, gerekçeleriyle ifade eder misiniz?

Eğitim amaçlı günde bir saat dinletilebilir diye düşünüyorum. Belki bir saat bile fazla. Kafese ayna koymakla aynı şey diye düşünmeden alamıyorum kendimi. Gerekçem kafese ayna koymanın sakıncalarıyla aynı. :)

Son düzenleme:
Olumlu Olan Düşüncem: Kuşu Kızıştırıcı bi yöntem olduğunu düşünüyorum.
Olumsuz Düşüncem: Bence kuş sesin gerçek bir kuştan geldiğini düşünerek onu arayacak, ancak canlı olmayan bir ses olduğu için onu bulamayınca, göremeyince vb. uzun vadede üzülecek ve strese girecek. Tabi bu benim düşüncem doğruluk payı var mıdır bilemem, amaan siz en iyisi bi eş alın :D

Olumlu Olan Düşüncem: Kuşu Kızıştırıcı bi yöntem olduğunu düşünüyorum.
Olumsuz Düşüncem: Bence kuş sesin gerçek bir kuştan geldiğini düşünerek onu arayacak, ancak canlı olmayan bir ses olduğu için onu bulamayınca, göremeyince vb. uzun vadede üzülecek ve strese girecek. Tabi bu benim düşüncem doğruluk payı var mıdır bilemem, amaan siz en iyisi bi eş alın :D
Katılıyorum

Bence gereksiz sonuçta hiç karşılaşmayacağı hemcinsini duymak ama görememek kuşu boşuna bekleyişe sokar siz ona yetersiniz onunla konuşun.

Ses bizlerde olduğu gibi kuşlarda da terapi edici etkisi olabilir. Örneğin çok kalabalık bir ortamdan gelen yeni kuşu yönlendirmek, iyi hissettirmek adına ses açılabilir. Yahut yavrularını beslemeyen bir anneye, yavru besleyen kuş sesleri dinletilebilir. Aynı yöntem eşleşme zorluğu yaşanan kuşlarda da yapılabilir lakin eğitim verilen kuşa ses dinletmek pek gerekli değildir.

Geri