Yan odadan dahi duyulan tıksırma sesi

Damla Soy

iyikus.com Üyesi
Merhabalar. Kendim ve kuşum hakkında be nkimim forumunda başlık açmıştım. Adana’da yaşayan diş hekimiyim. Dişi Muhabbet kuşumuz Maviş iki yıldır bizimle yaşıyor. İlk defa bir sağlık sorunu gözlemledim. Diğer odadan duyulabilecek kadar yüksek bir sesle tıksırır hapşırır gibi sesler çıkarıyor. Üç veteriner hekimle görüştüm. Bilgilerinin olmadığını söylediler. Bir veteriner hekim alerjik astım olabileceğini ve suluğa yarım çay kaşığı Avil (feniramin) damlatmamı söyledi. Kuşumun yakınında bu hafta eve gelmiş iki çiçek vazosu vardı. Acaba etken bu olabilir mi?

Genel olarak iştahı ve hareketliliği yerinde. Videosunu ekliyorum. Bilgili olan forum üyeleri yardımcı olursa çok sevinirim.

Merhabalar. Kendim ve kuşum hakkında be nkimim forumunda başlık açmıştım. Adana’da yaşayan diş hekimiyim. Dişi Muhabbet kuşumuz Maviş iki yıldır bizimle yaşıyor. İlk defa bir sağlık sorunu gözlemledim. Diğer odadan duyulabilecek kadar yüksek bir sesle tıksırır hapşırır gibi sesler çıkarıyor. Üç veteriner hekimle görüştüm. Bilgilerinin olmadığını söylediler. Bir veteriner hekim alerjik astım olabileceğini ve suluğa yarım çay kaşığı Avil (feniramin) damlatmamı söyledi. Kuşumun yakınında bu hafta eve gelmiş iki çiçek vazosu vardı. Acaba etken bu olabilir mi?

Genel olarak iştahı ve hareketliliği yerinde. Videosunu ekliyorum. Bilgili olan forum üyeleri yardımcı olursa çok sevinirim.
48 saat olmadı diyebilirim hapşurma tıksırma gibi sesler başlayalı

Sayın arkadaşlar,
Trikomonas başlığındaki kuşla birebir aynı sesleri ve beden dilini sergiliyor kuşum. Bu arada sürekli yem öğütüp kafes tellerine vs süren bir kuş. Sorunu hep hava kesesi vs diye düşünmüştüm ama kursak da olabilir mi dersinz?

Bundan 1.5 yıl kadar önce benim kuşumda da bu belirtiler vardı. Öncelikle doksisiklin etken maddeli ilaç önerildi. Bulamadığım için baytril kullandım ve 7 günde düzeldi. Telaşlanmayın. Dışkısı kötü görünmüyor. Benim kuşum da videodaki gibiydi

2 senedir ilk defa böyle seser çıkardığını duyuyorum. Ek olarak ara ara sesli hırıltılı ıslık çalar gibi nefes alıyor zaman zaman. Sürekli yapmıyor.
bu kuşların hapşurma hali. Normal rutinlerinde bizlerde olduğu gibi yapabilirler. Ortam ısısını yükseltiniz ve vitamin takviyesi yapınız

bu kuşların hapşurma hali. Normal rutinlerinde bizlerde olduğu gibi yapabilirler. Ortam ısısını yükseltiniz ve vitamin takviyesi yapınız
Teşekkürler Doğanay hocam. Biraz hafifler gibi olmuştu durum. Evin ısısı gayet iyi, vitamin de Gerwit ve röhnfried ürünleri kullanıyordum genel olarak. Ancak akşam kızımın sesi iyice kötüleşti. Uçarken zorlandı kanat çırpması değişmiş ve pıt pıt zor nefes alıyor gibiydi. Durduğu yerde hırıltılı nefes almaya başladı artık. Sizce baytril almalı mıyım? Sabah ilk iş alabilirim

Son düzenleme:
üst solunum yolları tıkalı gibi. Doksisiklin etken maddeli bir ilaç almalısınız. Doksimis gibi ya da türevi
Uçarken çıkan seslerin farklı nedenleri var ancak şuan elenmesi gereken hırıltılı nefesi