Yavru alma ihtimalim var mı artık

Katubime

iyikus.com Üyesi
Açtığım konuları okuyan arkadaşlar hatırlayacaktır. Limon ve maviş 5 aydır çok iyi anlaşan ama henüz yumurta girişiminde bulunmamış kuşlar. Bir süre önce çifthane kafes ile kuşları ayırmıştım. Maviş kızımız isteksiz diye özel bir bakım uyguladım. İki gündür bir aradılar dişi biraz daha uysal ama hala çekingen bir tavır takılıyor. Ama bir farkla dişimi kafese aldığım ilk andan beri yani 5 aydır yuvalığın tüneğinde durmak dışında yuvalığa ilgisi yoktu. Şu an içindeki talaşları dışarı atıyor. İçine girip çıkıyor. Bu çok iyi bir gelişme. Ama merak ediyorum hiç yavru almadığım için. Neden limonun çiftleşme çağrısına tepkisiz. Böyle devam etme yada kabul etme olasılığı nedir. Ne yapmamı önerirsiniz?

Gelişme iyi olmuş. Yuva hazırlığı başladığına göre belirli bir süre sonra gerçekleşecektir. Bunun iç güdüsel ya da doğru zamanla alakası var tamamen. Yuva kemirme, yuva içinde besleme, yem eşelemeler, yoğun ısırma ve bağırma durumları vs vs aralıklarla gözlemleniyor. En son evresi ise çiftleşme. Sürü kuşları oldukları için ortamda tek çift ise buda bir etken. Bence olacak.

Oyla 0
Peki sürü güdüsünü tetiklemek adına muhabbet kuşu sürü sesi dinletmek sıkıntı verir mi?

Oyla 0