Yavru almak için püf nokta

Afatsumi

Forum Sakini
Aslinda bu konu tamamen beslenme ile ilgili iken, vahşi muhabbet kuşlarının doğada tükettiği "spinifex trioda" bitkisini arastirirken denk geldiğim sitedeki bilgiler, yavru almak isteyen herkesin beslenme ve bakım konularini gözden geçirerek yavru alamayan kişiler için bir kaynak konusu olmasina dönüştü 😊
Paylaşacağım bağlantıda çok dikatimi çeken ve kendi bir çift kuşumda tecrübe ettiğim şeyleri doğrular nitelikte.. Ben de çoğu kişi gibi evde bir çift kuşla nasil yavru alınır konusunu yıllarca araştırmış ancak iki üç çiftle bunu başarip uzun yillar sonra evimde sadece bir çiftle yavru almadan önce yaptığım bazı şeyler, bağlantıdaki bilgileri okuyunca tesadüfen çok kolay bir şekilde kuşları üreme dönemine soktuğumun kanısına vardım 😊 mantıklı gelir gelmeyebilir hatta bunu bilen yapan uygulayan vardır bilemiyorum ama yazıyı okuduğunuzda ne demek istediğimi anlayacaksınız diye düşünüyorum. İşte vay işte ayırma yöntemi, kizistirici nijer verme, havuç ver kizistirici vitamin kullan belki bunlara gerek kalmayacak, tabi kuşlar asgari sağlıkları yerinde olduğu sürece 😊 bir de ben şuna da karşıyım kuşlar kizistiklarinda değil sağlıklı olduklarında ürerler yani siz kuşları kizistirirken sağlık noktasında iyi bir yere getirip kuşların normal doğasını yakalamaya yardımcı oluyorsunuz. Bu demek oluyor ki çiftleşmeyen kuşlar sagliksiz...

Moderatörün son düzenlenenleri:

Afatsumi

Forum Sakini
Screenshot_20230123_203356~2.jpg
Sadece örnek olarak bunu paylaşmam yeterli, diğer bilgiler de uzun bir yazı şeklinde bağlantıda var,
Özetle; kuşlarda üremenin tetiklenmesi için tıpkı doğadaki gibi
*yağmuru taklit etmemiz gerekiyor
* Kurak günlerde tohum (bu dönemde sadece hayatlarini idame ettiriyorlar) yağışlı günlerde ot (spinifex bitkisi gibi) ile besleniyorlar
* Aşırı sıcak ve soğuklarda çiftleşmiyorlar
* Kalsiyum ve kil yönünden zengin mineral içeren toprakların yakininda yaşıyorlar
Bu koşullardan biri ya da birkaçı eksik olduğunda göçebe durumuna düşüyorlar.

Biz sürekli tohum vererek , hiç yagmurlama yapmayarak, evimizin ısı ve nemini uygun ortamda ayarlamayarak kuşların kurak mevsimde olduklarını hissettiriyoruz😊 ayrica mineral ihtiyaçlarını tam karsilamamak yumurta yapma güdüsüne engel olusturuyor.

Ben kuşlarima sürekli yeşil yapraklı sebzeler yedirdim (ilk bahar gibi), günlük üzerlerine fis fis yaparak yağmur yağdığı hislerinin uyanmasina neden oldum, bulunduğum bölgenin sıcaklığı zaten uygundu, fis fis yaparak nemi de artirdim bir miktar sanirim😊 belki diyeceksiniz çiftleşecekleri vardır olabilir, yavru alamayan arkadaşlar bunu deneyebilir, yaz ayında kuşlarina fis fis yapsinlar banyoluk koysunlar, her firsatta her çeşit sebze versinler ortam ısısını 25 30 derece arasinda tuttuklarinda sonuç alacaklarını düşünüyorum. Akla yatmayan ya da eksik bilgi vermiş olabilirim o yüzden bağlantıdaki yazının tamamını okumanızı tavsiye ederim, umarım yardımcı olmuş olur😊

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
PArça parça bir çok konuda değindiğimiz şeyler aslında. Denk gelip paylaşmanız hoş olmuş. Kesinlikle kuşların kendi zamanları var ve üremek istediklerinde ürüyorlar. Sağlıksız kuşlarında soyunu devam ettirmek gibi bir auraya kapıldıklarından dolayı tam olarak buna katılmasam da genel anlamda sağlıklı bir kuş, azami imkanlar sağlandığında üreme eğilimini gösteriyor.

Takviyeler konusunda size katılıyorum. Benim için o ürünler sadece tetikleyici durumda. Kızıştırıcı kelimesi bizim dilimizde bir miktar doğru yorumlanmıyor. Örneğin bir ara e+s vitamini kızıştırıcı vitamin diye satılıyordu (hala satılmakta). Aslında bundan çok döl verimi arttırıcı bir vitaminden fazlası değil. Kaldı ki bunu bir çok multivitamin de sağlayabiliyor.
Konuyu bulabilirsem link bırakacağım, bir konuda üretim yapılan odada akvaryum olmasının faydalarından bahsetmiştim. Hem nem hem de su sesinin olumlu etkileri kuluçka sürecine yansıyor. Bunca süredir gözlemlediğim en önemli detay yem karışımının yeterliliğiyle ilgiliydi. Uygun bir karışıma geçen kuşlar eşleşme için daha hızlı çaba içine giriyorlar

Paylaşımınız için teşekkür ederim hocam. Güzel detaylar

Son düzenleme:

Hobici

Forum Sakini
Abi yazıyı okuduk translate yardımıyla:) Konu önemli birkonu teşekkürler. Dikkat çekilecek önemli şeylerden biri vitaminden ziyade minerallerin daha önemli olduğu ve zorlanmamaları.

Bakmak isteyenler olursa bu konuyada baksınlar

Afatsumi

Forum Sakini
Bilgi için teşekkürler, biz amatörler için çok faydalı bilgiler ama çoğu üretimci arkadaşın okumayı sevmemesi sarimsak sirke kültürüne biat etmiş kişiler olmasi bizde de farklı düşünce tarzlarının doğmasına neden oluyor. Bu yüzden bu kuşlar doğal ortamlarinda ne yiyip içtikleri nasıl yaşadıkları hep merak konusu olmuştur bende☺️ Tanıdığım bilmem kaç kuşaktır güvercin beslemiş muhabbet kuşu ile de ilgilenmiş kendisini hem teoride hem pratikte nerdeyse bir ornitolog gibi yetiştirmiş birinin bana anlattığı tecrübe ettiği şeyler paylaşmıştı, mesela biz hep dışkı teması olmasın diye dikkat ederken kendisi salmada yemleri yere serperek yerden beslenen kuşların gelişimlerinin daha iyi olduğunu Bob Wilson un söylediklerini doğrular nitelikte. Hatta (kuş biti değil) kuşlardaki asalaklarin kene gibi çok faydalı olduğunu surekli kan yenilenmesi sebebiyle doğadaki kuşlarin çok canlı ve güçlü olduğunu kendisi de tecrübe etmiş.
Burda sorun şu ki ev ortamı ile uretimhane ortamı karşılaştırması yani ev ortaminda bu şekilde salma yapmak yerden beslenmelerini sağlamak mümkün değil ve mecbur ızgara teli kullanmak gerekiyor kanımca çünkü alan/dışkı sayısı artıyor. İş herşeyi doğal yapma noktasına yaklaştıkça başka şeylerden feragat etme mecburiyeti doğuyor. Bir de hep merak ederim çoğu uretimhanede uv lambası kullanılmıyor, o kadar emek zahmet verilmiş kurmuş sistemi adam bodrumda besliyor milyarlık kuşları. Kimi maddi kimi bilinçsizlikten diyelim böyle devam edip gidiyor. Şahsen sevdiğim bir konuda bilmediğimi öğrenmek, öğrendiğimi uygulamak, uyguladığımı geliştirip paylaşmak isterim imkanlarım ölçüsünde. Screenshot_20230123_200619.jpg
Exhibition budgerigar dan bir paylaşım ☺️ yonca samanı sanırım, keşke evdeki kafeslerimizin içine atsak ama bu sefer de hanımlar bizi atarlar😅

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
@Misafir25 arkadaşımızın link bıraktığı konu içeriğinde aslında aynı ottan ve durumdan bahsediliyor (kısaca :D ).
Belki denk gelmişsinizdir bende bazı noktalarda ortak düşünüyorum ancak bit konusu ve kafes ızgaralarında değil.
Başından beridir ızgarasız kafes kullanırım ve kuşlarımın tabanda zaman geçirmesini doğru bulurum. Ortama yeni bir kuş girmediği sürece bu durumun bir sakıncası olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Zeminde bir kase ile yem ve mamaları sunuyorum. 2 günde bir yemleri tazeliyorum ve kalanları tabana döküyorum (yine orta bölgeler tabi). Kuşlar da eşeleyerek sevdiği kalan tohumları öğütüyorlar. Gerek çimlenmeler olsun gerek yeşillikler bunları da kafes tabanına bırakıyorum ve saniyeler içinde öğütüyorlar. Son 5 yılda yaklaşık 20-30 kuş arası sabit kaldım ve kaybım 2-4 kuş üzerine çıkmadı hiç. Keşke onlarda olmasaydı ancak genele vurduğumuzda iyi bir bakımı ya da düzeni yakaladığımı söyleyebilirim. İlaç hemen hemen hiç kullanmıyorum (üretim kürleri hariç). Aslında tabanda zaman geçirdiklerinde kuşlar taleplerini belirgin iletiyorlar. Örneğin 1-2 hafta yumuşak gıda sunmadığımda ya da bir eksiklik olduğunda gazeteye dadanıyorlar. Bunun bir diğer anlamı sadece kemirme ihtiyacını gidermek içinde olabilir elbette (ya da stres atma) fakat mama ile taçlandırdığımda bu davranışlarını kesiyorlar bir süre. Bu tarz çayır otu gibi şeyleri kuş türlerinin tamamı seviyor. Eşelemek, arasında kaybolmak, bir şeyler bulmak ve kemirme ihtiyacını gidermek onların doğasında var. Konuda da bunları öldürdüğümüz yönünde bir serzenişle devam ediyor. Uzunca süre kafes kuşu besleyenler + yabanileri inceleyenler süreci daha iyi anlıyorlar. Kuşların dilinden anlamaya başladığımızda ise bazı şeyleri çok yanlış yaptığımızı fark ediyoruz. Her kuşun da ayrı bir karaktere sahip olduğunu unutmadan, en uygun yaklaşım ve bakım yöntemini bulmamız gerekiyor. Her şeyde olduğu gibi yine doğanın taklidini yaparak olumlu sonuçları görmek tesadüf olmasa gerek :)
Şu sıralar araştırmalar yapıyor olmanız ve burada da değinmeniz mutlu ediyor beni. Umarım onlara daha çok faydamız dokunur.

Işık konusunda bir ayrışma var doğrusu ancak d vitamini ihtiyacını olabildiğince eksik etmiyor yabancı üreticiler. Ülkemizde kullanımı pek yaygın değil :( Bir de profesyonel havalandırmalar kullanıyor çoğu

Son düzenleme:

Afatsumi

Forum Sakini
Doğayı taklit ederken bulunduğumuz bölgenin iklimi ya da uretimhanedeki sağladığımız iklimlendirme de önemli değil mi keza yerden ve sizin uyguladiginiz gibi ızgarasız bakim modelinde dışkıların kuruması gerekliliği buna bağlı olarak nem oranının önemi ortaya çıkıyor ☺️ ıslak nemli kalan dışkılarda ya da mama kalintilarinda zararli patojenlerin çoğalma ihtimali artıyor. Biz herşeyi tam yaptığımızı düşünürken bile mutlaka atlanmamasi gereken bir nokta oluyor😅 Tekstil fabrikasinda çalışmıştım nemin belli bir oranda kalması için klapeler disardan hava alımını, su pompasi da ihtiyaç olan neme göre devirde çalışıyordu. Muhtemelen profesyonel ureticiler de bunun mini sistemlerini kullaniyorlar.
Filmlerde dizilerde kuşçular az konuşur öz konuşur bilirdik ben biraz abarttiysam affola 🙏 gerçi adı üstünde muhabbet ettiğimiz muhabbet konusu olunca 😅😄😄 Değerli tecrübeleriniz için tekrardan teşekkürler..

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Doğayı taklit ederken bulunduğumuz bölgenin iklimi ya da uretimhanedeki sağladığımız iklimlendirme de önemli değil mi keza yerden ve sizin uyguladiginiz gibi ızgarasız bakim modelinde dışkıların kuruması gerekliliği buna bağlı olarak nem oranının önemi ortaya çıkıyor ☺️ ıslak nemli kalan dışkılarda ya da mama kalintilarinda zararli patojenlerin çoğalma ihtimali artıyor. Biz herşeyi tam yaptığımızı düşünürken bile mutlaka atlanmamasi gereken bir nokta oluyor😅 Tekstil fabrikasinda çalışmıştım nemin belli bir oranda kalması için klapeler disardan hava alımını, su pompasi da ihtiyaç olan neme göre devirde çalışıyordu. Muhtemelen profesyonel ureticiler de bunun mini sistemlerini kullaniyorlar.
Filmlerde dizilerde kuşçular az konuşur öz konuşur bilirdik ben biraz abarttiysam affola 🙏 gerçi adı üstünde muhabbet ettiğimiz muhabbet konusu olunca 😅😄😄 Değerli tecrübeleriniz için tekrardan teşekkürler..
Tahmin edebileceğiniz gibi haftada 1 bazen 2 kez taban temizliği yapıyorum. Yaz aylarında özellikle sık banyo yaptırdığım için 2-3 günde bir mutlaka taban temizliğini yapıyorum. Kesinlikle katılıyorum, her şeyi iyi planlamak ve bir terslik gözlemlendiğinde hızlı müdahalede bulunmak çok önemli. Hep öneririm hazır yazıyorken tekrar önereyim, özellikle mama veriliyorsa akşamı kafes taban temizliği + su değişimini ihmal etmeyelim.
Usta yabancı üreticilerin üretimhane tanıtım videolarını izlemenizi öneririm. Özellikle Daniel Lutolf un havalandırmalarını gösterdiği bir videosu vardı. Sistemi oldukça iyi kurmuş demiştim ki üzerinden 3-4 yıl geçti :) Şuan daha iyisi vardır muhtemelen. Bir sürü video dönüyor bu nedenle hangisiydi hatırlayamadım. Bulursanız link ekleyin hocam.
Aksine muhabbet benim hoşuma gidiyor. Forumun evrilmesini istediğim yönü aslında bu taraf. Bilmem fark ettiniz mi kategorileri de zamanla bu yaklaşımı arttırmak adına dönüştürdüm. Mesela yeni kategorilerimizden tartışalım kategorisi en favorim ancak sitemizin son zamanlarda ki durağanlığından pek rağbet görmüyor :(

Afatsumi

Forum Sakini
Maalesef Doğanay bey forumun rağbet görmemesi çoğu forum sakini benim hissettiğim moral bozukluğunu yaşıyor olmalılar, foruma üye olan kişilerden kaç kişinin kuşunun rahatsızlığı ile ilgili, kaç kişinin bakim beslenme konularını öğrenmek kendisini yetiştirmek için katıldığını siz daha iyi bilirsiniz☺️ burdan kendi adıma çıkardığım sonuç şu ki bir kuş alınıyorsa yavru iken alınmalı ve ilerde herhangi bir problemle karsilastiginda ben kuşa şunu verdim bunu vermedim şu eksiklikten ya da şu hatadan böyle oldu diyebilir. En son aldığım ölen kuş için resmen bunu yaşadım diyebilirim çünkü dışkı problemi ne zamandır vardı, o hâle gelene kadar ne yedi ne içti ne verildi bilmiyoruz, bir dirhem bile yeşillik geçmemiş kursagindan o belli iste bu büyük bir eksiklik... Karaciğeri de bitmişti belki de ilacı kaldıramadı bilemiyoruz işte... Önemli olan ders çıkarabilmek yaşanan iyi de güzel şeyler de olacak ama insan kendisini de sorgulamadan edemiyor işte... İlaç başlamadan a+k karaciğer destekleyici mi verseydim diye... Bunun için zamanı var mıydı bilmiyorum iste ne kadar süredir bu sorunu vardi... Tüylerini aşırı kabartmaya başlaması beni ilaç konusunda acele etmem gerektiğini düşünmeme sebep oldu. Yaşadığım üzücü tecrübe ile birlikte belirtmek isterim ki sizin de tartışalım kategorisini açmanız çok isabetli olmuş hatta foruma ilk üye olduğumda hastaliklari öğrenmekten çok bakim beslenme konularının önemli olduğunu vurgulamistiniz. Umarım forumda sizin bahsettiğiniz yönde daha çok evrilir farkındalık artar daha çok kuş sağlıklı büyür, hastaliklardan farklı konularla bir araya geliriz🙏

paşamiço

iyikus.com Üyesi
Gercekten merakimdan soruyorum yavru alma işini hobi gibi mi yapiyorsunuz yoksa ticareti icin mi? Yanliş anlamayin o kadar yavruyu nerde besliyorsunuz nasil bakıyorsunuz merak ediyorum. Ben oğluma yanına bir dişi alayım yalnizliği gitsin diye istedim sonra dediler yumurtlar sürekli yavru alırsın vazgectim. Sonra yabancı veteriner programlarinda dişi kuslara implant takıldiğını gördüm fikri benimsedim acıkcası yavrusuz yasasinlar yumurtlarlarsa kiyamam yumurtaya atamamda sonra bu ev kuş cennetine döner paraylada satmam isteyene de güvenip veremem kafayı yerim sonra 🤣🤣🤣🤣

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Gercekten merakimdan soruyorum yavru alma işini hobi gibi mi yapiyorsunuz yoksa ticareti icin mi? Yanliş anlamayin o kadar yavruyu nerde besliyorsunuz nasil bakıyorsunuz merak ediyorum. Ben oğluma yanına bir dişi alayım yalnizliği gitsin diye istedim sonra dediler yumurtlar sürekli yavru alırsın vazgectim. Sonra yabancı veteriner programlarinda dişi kuslara implant takıldiğını gördüm fikri benimsedim acıkcası yavrusuz yasasinlar yumurtlarlarsa kiyamam yumurtaya atamamda sonra bu ev kuş cennetine döner paraylada satmam isteyene de güvenip veremem kafayı yerim sonra 🤣🤣🤣🤣
Açıkçası ben mutlaka soyunun bende kalmasını istediğim kuşları üreterek sürecimi genişlettim. Başta asla kıyamadım kuşlara ve sahiplendiremedim. Zamanla sayı artınca değiş tokuş, takaslarla güvenli yuvalara eriştirdim. Ancak bir yerden sonra sayı 20-30 ları bulunca ister istemez kendini çevirebilmesi için ücretli sahiplendirmeler yapmak gerekti. Çok az sayıda kuşla pek ticari bir durum söz konusu olmuyor çünkü malzemelerin durumu malum. Gelen ücret yine onlara harcanıyor %90. Bu konu çok hassas olduğundan en sade şekilde anlatmak istedim.

İpek.s 

Yönetici
Moderatör
Bende cvp vereyim arakdasta görürse cvp verir
İki defa kuşlarım uredi
Şuan evde 9 kuş var diğer kuşları ücretsiz sahiplendirdim
Şuan da olan yavurlarinda bir kaç tanesini yine vericem ücretsiz
Bu çoğaltma işi tamamen mutlu olmam ile ilgili
Asla ticari bakmadım bana kalırsa hepsine ayrı bir odada bakmak isterim ama evde ben tek değilim diğer aile fertlerininde düşüncesi önemli hem şunu da eklemek isterim eğer ticari bakılacaksa olaya
Farklı ve cins türler üretimi yapılmalı bir muhabbet kuşunudan ne kazanırsın ki
İşin kısası tamamen keyfi

Afatsumi

Forum Sakini
Post başlığı ve paylasimlarimdan belki uretici olduğumu düşündünüz, bir ciftim ve iki yavrusu var ☺️ Benim için şu an hobi tarafı ağır basıyor, çünkü evde bir çiftten fazlasina musaade yok, bu postta değil ama başka postlarda elde etmek istediğim renk, profilimdeki ölen kuşumuzun tarzı lacewing üretme hatta üretme demeyelim de yavru alma amacım var. Bu tarz yavrular üzerinde kendimi gelistirmek istiyorum. İlerde bu işin ticaretini yapmak için daha çok fırın ekmek yemem gerek😄 Çok musait bir yerim de olsa bakim beslenme ihtiyaçlarını tam karsilayabilmek ve ilgilenebilme açısından asla iki üç çiftin üzerine çıkmayı dusunmuyorum. Bunun dışında post başlığı farklı olabilirdi ama hobiye giren çoğu kişi eninde sonunda yavru almak istiyor ben de kuşlara çok farkli takviyeler yerine doğal yaşamdaki ihtiyaçları taklit edildiğinde daha kolay yavru alabilecekleri konusuna dikkat çekmek için belki bir faydası olur diye bu başlık altinda açtım. Esasinda bu kriterler kuşlara kızışmaları için değil bu şekilde daha mutlu olacaklarını düşünmeme neden oluyor. Unutmadan tek kuşta olsa uretimhaneniz de olsa bakim ve beslenme ve hatta hastalik konularinda kendini gelistirmeden bu işin ne hobisi ne ticareti olur☺️