Yavru Muhabbet kuşumun hırıltılı nefes alışı

erdemgnr

Yeni Üye
İyi günler 2 gün önce petshoptan aldığım yavrumun nefes alıp verirken bi hırıltı geliyor ara sıra ağzını açıp nefes almaya çalışır gibi yapıyor yemesinde bir sıkıntı yok sadece çok ürkek kafese yaklaştığımızda kaçıyor sürekli aldığım yerle görüşüp video attığımda kuşta bir sorun görünmüyor dışkısı normal duruşu normal hırıltı içinde korktuğu için yapıyordur normal dedi bir haftaya bişey kalmayacağını söyledi ben pek güvenemedim bu zamanlarda yaşadığım yerde veteriner bulmak zor herkes evinde malum hastalık yüzünden sizlerin yardımlarını bekliyorum

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba stres altında 2. videoda ki gibi ya da sindirim yaparken benzer bir şekilde davranıyorlar. Hırıltılı sesi ben alamadım ama :/
Ciddi bir durum yok gibi geldi. Hafif üşütmüş olabilir en fazla şu aşamada. Onun içinde ortam sıcaklığını sabitlemeniz ve vitamin vermenizi öneririm.

Oyla 0

erdemgnr

Yeni Üye
Çok teşekkür ederim cevabınız için ne yapabilirim peki stresi azaltmak adına ve bunu çok sık yapıyor nefes alamıyor gibi hissediyorum bişey olmasından korkuyorum evde başka kuşumda var oda ilk zamanlar stres olmuştu ama bunun gibi değildi ne yapacağımı bilemiyorum.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Karakterler kuşa göre değişiyor tıpkı bizler gibi. Bu durum daha çok hantal kuşlarda oluyor. Devamlı uçurduğum bir kuşumun uçma sıklığını azalttığımda nefes nefese kalıyor ve hafif hırıltılı oluyor. Eğer bir aktivite sonrası böyle bir durum söz konusu ise uçuş talimlerinin sıklığını arttırmak gerekiyor. Hafif hırıltı üşütme belirtisi ve astıma da evrilebileceğinden ufak çaplı önlemler almak lazım.

Oyla 0