Yavrusu olan dişi

GüzelKuş

Veteran
Merhabalar
Dişi muhabbet kuşum yumurtladı. İlk yumurtasından çıkan yavru c.tesi günü 8 günlük iken nedenini anlayamadığımız bir şekilde öldü. Çok iyi beslenip büyüyordu ama ölü bulduk. Şuan 5 günlük ikinci bir yavru var onu da iyi besliyorlar. Ölüm nedenini çok düşündük ve yuvalığa dokunmamak adına yuvalık temizliği pek yapmamıştık, ondan olabilir mi? Bir de dişi ve erkek kuş çok kirlendi. Dişi kuşumuz beyaz ve kafası tamamen yemlerden ötürü sarıya dönmüş durumda. Yıkasak sorun olur mu?

Yavru üşür mü? (Anne sürekli üstüne oturuyor)
Başka hiçbir neden gelmiyor aklımıza; tamamen sağlıklı büyüyen bir kuşun ölümü konusunda. Bu yavruyu da kaybetmekten çok korkuyorum, üzerlerine fazladan titremeye başladım; sürekli yuvalığı dinliyorum ses geliyor mu diye. Dişi kuşu ve yuvalığı pis bıraktığımız için enfeksiyondan ölmüş gibi geliyor bana; yuvalığı temizledim ama kuşları da yıkamak istiyorum. Tabii yavruyu değil. Yıkasam bir sorun olur mu???

Moderatörün son düzenlenenleri:

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, yuvalık temizliği yapılmalıdır. Bir taban malzemesi kullanıyorsanız 2 günde 1 değiştirilmelidir. Kuşlar bundan pek rahatsız olmaz. Yetişkin kuşları su dolu spreyle ıslatabilirsiniz hafiften ama yıkamamalısınız. Kuşlar için banyoluk takın en iyisi ya da kafes tabanına yükseltisi fazla olmayan bir kap koyun kendisi halletsin.

Yavru ölümünün bir çok sebebi olabilir. Anne baba ezmesi öncelikli, yetersiz besleme, kara benek, yuvalığın pisliği, olumsuz hava sıcaklığı ve nem oranı gibi gibi.