Yaz Aylarında Kuş Bakımı..

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Umit.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Umit.

Yönetici
Moderatör
Havaların ısınmasıyla bazı konulara dikkat etmemiz gerekiyor arkadaşlar. Bu yazımda bunlara değinicem keyifli okumalar...

Açık olan camlara dikkat..

Birincisi çok fazla kuş kaçırma olayları oluyor. Malum sıcak havalarda cam pencere açık olduğundan, en alışkın kaçmaz dediğiniz kuşlar bile pırrr kaçabiliyor :) Geçenlerde birisinin 10 yıllık kuşu kaçmıştı. Sahibi çok alışkın kesinlikle odadan çıkmaz camdan çıkmaz diyordu. Ama en nihayetinde kuş bu dışarıdan başka bir kuş sesi duyar ve çıkabilir.. Kaçanda bir daha geri gelmez onuda söyliyeyim..

Bu yüzden önlem olarak ben camlara sineklik takmanızı öneriyorum.. Hem sivrisineklere güzel bir önlem, hemde kuşlarımız için bir kalkan görevi görür.. Milyoncularda yada nalburlarda ucuza bulabilirsiniz. Uygulamasıda çok basit kesinlikle tavsiye ederim...

Yemleri buzdolabında saklayın..

İkinci bir konuda sıcaklarda yemler çok çabuk bozulur. Ben hava almayan cam kavanozda buzdolabında muhafaza ediyorum yıllardır.. Hiç bir sorun yaşamadım şimdiye kadar. Cam kavanoz hava almadığı için nemde almaz. Yani içiniz rahat olabilir o konuda da.. Kavanozun dışı nemli olur ama içi kesinlikle kurudur.. Hem yemlerin taze kalması açısından, hem bozulmaması açısından bu yöntemi ben uyguluyorum yıllardır. Sizede gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim..

Eğer kuş sayınız fazla ise ve yemi koymak için buzdolabında yeriniz yoksa, yaz sıcakalrında kesinlikle ve kesinlikle yem kaplarının yada çuvallarının ağzını açık bırakmanızı öneririm. Çünkü sıcakta hava almayan yem bozulur.. Tozlanmaması için üzerine ince bir tülbent kapatabilirisniz.. Ayrıca arada bir yemi balkona serip bir kaç saat havalandırmak çok daha iyi olucaktır (yem oranı fazla olanlar için söylüyorum bunu)..

Kuşlarınıza düzenli banyo verin..

Sıcak havalarda kuşlara derin olmayan bir kapta banyo vermeyi ihmal etmeyin. Çok bunaltıcı sıcaklarda hergün bile verilebilir.. Kuşlar hem serinler, hem temizlenir, hemde keyifli vakit geçirir. Psikolojik açıdanda kuşlara iyi gelir.. Sudan korkan yada yıkanmayan kuşlarınızı alıştırmak için su kabının içine bir parça yeşillik koyabilirsiniz.. Bir kaç kere denediniz ve yine yıkanmıyorsa kendiniz bir fıs fısla üzerlerine su püskürtebilirsiniz...

Kuşları cereyanda bırakmayın..

Havalar her ne kadar sıcak olsada cereyanda (hava akımında) kalan kuşlar çok kolay bir şekilde hastalanabilir.. Dikkat etmemiz gereken önemli konulardan biride budur.. Bunun için kafes konumunu iyi ayarlamamız gerekiyor. Kapı ile cam arasında hava akımı olucağından kafesi odanınn cereyan almayan bir köşesine konumlandırmamız gerekiyor.. Kuşlar hasta olmasın diyede camları kapatmayın tabiki :) Bu seferde oda havasız ve bunaltıcı olucağından kuşlarda yine solunum sorunları baş gösterebilir.. Ortamın havadar olmasıda önemli..

Son olarak kuşlara bol bol yeşillik sebze meyve vermeyide ihmal etmeyelim arkadaşalr tam mevsimi ;) Benim aklıma gelen konular bunlardı.. Eğer eklemek istediğiniz bir konu varsa yorumlarda yazmayı unutmayın...

Konu için teşekkür ederim. Yemlerin buzdolabına kaldırılması hariç genel olarak dikkat gösteriyorum. 20 kg yem çuvalından parça parça bölüyorum kovaya. Ortalama 4 aylık bir kullanımda şükür sorun yaşamadım

Elektrolit takviyesi yapmakta da fayda var. Ben de yemi kavanoza doldurup buzdolabına koydum. Bundan 1 ay önce aldığım kapalı paket yemde böcekler çıktı bilginize. Hepsi çöpe gitti. Gözle fark etmek bazen güç oluyor. En azından buzdolabında üreme olmaz… Bu aylarda bozulmamış yem bulmakta güçlük çekiyorum resmen.

Elektrolit takviyesi yapmakta da fayda var. Ben de yemi kavanoza doldurup buzdolabına koydum. Bundan 1 ay önce aldığım kapalı paket yemde böcekler çıktı bilginize. Hepsi çöpe gitti. Gözle fark etmek bazen güç oluyor. En azından buzdolabında üreme olmaz… Bu aylarda bozulmamış yem bulmakta güçlük çekiyorum resmen.

Kesinlikle yemler kapalı paket bile olsa, sıcaklarda böceklenme, güvelenme, mantar ve bakteri üremesi sıklıkla oluyor.. Buda hastalıklara davetiye çıkarıyor. Dikakt etmek lazım..