Yem ürünleri alabileceğim yerler

Hakkı E.

Forum Sakini
Merhaba arkadaşlar. İki forpusum ve bir muhabbet kuşum var. Onlar için nispeten uygun fiyatlı daha iyi karışımlı yemler almak istiyorum. Şu ana kadar kapalı önerilen paketleri alıyordum ama artık fiyatlar gerçekten normalin üstünde. Petshoplar zam üstüne zam yapıyor. İki tane küçük boy kalamar kemiği 40 tl olabilir mi?
Sözün kısası yem ve daldarı almam lazım. Sizler nerelerden temin ediyorsunuz? İstanbul Anadolu yakasındayım.

Şuan natural yem kullanıyorum muhabbet kuslarim için. 20 kg çuval aliyorum kargo dahil 295 TL (Ladik yemden aldım facebook üzerinden. Denizli de firma ). Forpus için maalesef yemler daha pahalı. Sadece çekirdek ve çedene belki bir miktarda aspir alıp muhabbet yemini de ilave edip kullanabilirsiniz. Kalamar yerine calci lux, nekton msa gibi takviyeler almak daha uygun olabilir.

Merhaba arkadaşlar. İki forpusum ve bir muhabbet kuşum var. Onlar için nispeten uygun fiyatlı daha iyi karışımlı yemler almak istiyorum. Şu ana kadar kapalı önerilen paketleri alıyordum ama artık fiyatlar gerçekten normalin üstünde. Petshoplar zam üstüne zam yapıyor. İki tane küçük boy kalamar kemiği 40 tl olabilir mi?
Sözün kısası yem ve daldarı almam lazım. Sizler nerelerden temin ediyorsunuz? İstanbul Anadolu yakasındayım.
Size bişey sorabilir miyim muhabbet kuşu forpus anlaşıyor mu bende forbus almak istiyorumda muhabbet var da

Size bişey sorabilir miyim muhabbet kuşu forpus anlaşıyor mu bende forbus almak istiyorumda muhabbet var da
Kısa süre aynı kafeste kalabilir ancak forpuslar çok stres yapıyor ve agresif oluyorlar diğer türlere. Bir de aşırı kıskançlar. Aynı kafeste beslenecekse önermem. Ancak aynı evde barınabilirler.

Beyaz Değirmen Sitesini Önerebilirim Kendimde Kullanıyorum Yemler Çok Taze Oluyor. Kuşlarım Yemlikte Yemi Tamamen Bitiriyorlar Neredeyse. B 302 Bravo Yemi Tavsiye Ederim.
Teşekkür ederim değerlendireceğim bu söylediğiniz yeri.
Şuan natural yem kullanıyorum muhabbet kuslarim için. 20 kg çuval aliyorum kargo dahil 295 TL (Ladik yemden aldım facebook üzerinden. Denizli de firma ). Forpus için maalesef yemler daha pahalı. Sadece çekirdek ve çedene belki bir miktarda aspir alıp muhabbet yemini de ilave edip kullanabilirsiniz. Kalamar yerine calci lux, nekton msa gibi takviyeler almak daha uygun olabilir.
Söylediğiniz yere baktım ama 5 kg veya daha az satmıyorlar sanırım. Ben de muhabbet yemi alıp içine dediğiniz gibi takviye yapacaktım. Calci lux elimde var. İyi bir takviye oluyor onlar için.

Ben yavruyken almıştım. Başta çok korkuyorduk, aynı odaya kaçıp bazen temasa geçebiliyorlardı. Çünkü forpusların gagaları gerçekten çok güçlü. İlk zamanlar biraz saldırgan oluyordu forpusumuz, içgüdüsel. Sonradan birbirlerine çok alıştılar evde beraber terör estiriyorlar:D Doğanay Beyin dediği gibi kıskanç ve agresif olabiliyorlar. Şu anda birbirlerine çok alışıklar. Ama zor bir tür kemirgen oldukları için. Erkek forpuslar daha kolay alışıyor, benim gözlemlerim bu yönde.

Dişi forpusumla bu şekildeler Streamable Video

Temelde demek istediğim 20 kg yem 290 tl iken, 1 kg yeme 40-50 tl vermeyin :D
Aynı şekilde 5 kg paketler bile pahalı olabiliyor. Sitemizde istanbul'da yaşayan çok arkadaşımız var. 5'er kg dan bölünebilir 4 kişiye rahat ve kişi başı 85 lira anca tutmuş olur.

Temelde demek istediğim 20 kg yem 290 tl iken, 1 kg yeme 40-50 tl vermeyin :D
Aynı şekilde 5 kg paketler bile pahalı olabiliyor. Sitemizde istanbul'da yaşayan çok arkadaşımız var. 5'er kg dan bölünebilir 4 kişiye rahat ve kişi başı 85 lira anca tutmuş olur.
Evet söylediğiniz çok mantıklı. En azından petshopdan çıktığımda yine kazıklandım hissinden kurtuluruz :D İstanbul ümraniye civarlarında oturanlar yazabilir bana

Evet söylediğiniz çok mantıklı. En azından petshopdan çıktığımda yine kazıklandım hissinden kurtuluruz :D İstanbul ümraniye civarlarında oturanlar yazabilir bana
Evet çok mantıklı bu zincire ben de dahil olabilirim. İstanbul esenyurtta oturuyorum ben de.

bu kategorimize konu açabilirsiniz eğer bu tarz bir paylaşım düşünüyorsanız.

Daha yeni yem aldım bende bir kilo yem 30 lira olmuş. Şimdi bravo 302ye baktımda onunda 5 kilosu 100 lira olmuş. Daha bir kaç ay önce yarı fiyatına satıyorlardı. Abarttılar iyice fiyatları..

Aslında taze tohum alabileceğimiz yeni yerler keşfetmek lazım. Biraz ak darı, biraz aspur, birde kızıl dal darı aldıkmı yeterli bana göre. Zaten mamada yapıyoruz çok tohum çeşitliliğine gerek yok...

bir sürü güvenilir pet sitesi var aslında. Fiyat bazlı tercih yapmak lazım ya da doğrudan kuş ürünleri üzerine ticaret yapan facebook erbaplarını bulmak lazım. Temel mesele neyi kimden alınması gerektiğini bulmak. Tabi öncesinde alınacak kesin ürünleri belirleyip araştırmak gerekiyor.

2017 de yanılmıyorsam doğrudan tohum satan (tarladan-bana) birinden almıştım. Ak darı kg 2,5 TL'den aspur 5 TL'den alıyordum. O sıralar pet shop 10 TL satıyordu açık yemi kg. Ton bazlı çalışmasalar aslında fena olmazda işte çok tozluydu :( Eğer geniş bir balkonunuz varsa mutlaka değerlendirin derim. Yıkayıp güneşte kurutulabilir.

Ben yavruyken almıştım. Başta çok korkuyorduk, aynı odaya kaçıp bazen temasa geçebiliyorlardı. Çünkü forpusların gagaları gerçekten çok güçlü. İlk zamanlar biraz saldırgan oluyordu forpusumuz, içgüdüsel. Sonradan birbirlerine çok alıştılar evde beraber terör estiriyorlar:D Doğanay Beyin dediği gibi kıskanç ve agresif olabiliyorlar. Şu anda birbirlerine çok alışıklar. Ama zor bir tür kemirgen oldukları için. Erkek forpuslar daha kolay alışıyor, benim gözlemlerim bu yönde.

Dişi forpusumla bu şekildeler Streamable Video
Teşekkürler bende muhabbet 5 tane bütün gün disardalar forpus gaga kuvvetliymis alırsam oda dışarda olcak bacaklarını yiyor dediler muhabbetlerin bilgisi olan var mi

Bu tarz sadist tutumlar sergileyebiliyorlar. Sadece muhabbette değil, kendi türlerine daha korkunç davranıyorlar bazen :( Tabi bu nadir olan durumlar. Muhabbet kuşları da yapabiliyor bunu.

Ümraniye İski'nin iki sokak yanında "gr pet ürünleri" nin yeri var. En uygun yerlerden birisi. Web sitesinden de bakabilirsin ürünlerine... Güvenilirdir

Ümraniye İski'nin iki sokak yanında "gr pet ürünleri" nin yeri var. En uygun yerlerden birisi. Web sitesinden de bakabilirsin ürünlerine... Güvenilirdir
Evet orayada gitmiştim ilaç almaya. Ama şu an orada da fiyatlar aynı(açık yemler hariç) :( tek çözüm ortak çuval gözüküyor

Merhaba Hakkı Bey;
kalamar kemiği yerine @Doğanay Y. üstadın dediği gibi nekton msa kesinlikle tavsiye ederim. Bana da kendisi tavsiye etmisti. Ben 2 aydır ayda 2-3 kez nekton msa lı yumurta maması vermeye basladım. kalamar kemiğine dokunmadılar bu surede hıç. kafesin içinden aldım.
yem konusunda bende sizin gibi arayış içindeyim;
yem olarak gr pet uzerınden su şekilde bir liste yaptım;

natural marka (ithal, belçika) yem (kg 17 tl) 3 kg 3*17=51 tl
içerik
%40 sarı sarı
%35 beyaz darı
%10 kırmızı darı
%12 aspur
%2 kenevir
%1 nijer

1 kg versele laga aspur 30 tl

4 kg yem 81 tl

toplam içerik şu şekilde oldu
%30 sarı darı
% 26 beyaz darı
%7,5 kızıl darı
%34 aspur
%1,5 kenevir
%1 nijer

buna ilave olarak toplam 500 gr olmak üzere 100 er gr kenevir keten chia, nijer ve versele laga saglık tohumu ekleyeceğim.
bunların maliyeti de yaklasık 25 tl.
yanı toplamda 100 tl civarina yukarıda yazdıgım tohum içerikleri ile 4,5 kg yem oluyor (kg 23 tl)

bence bunun ideali bu karışımın üzerine 1 kg daha ak darı eklemek sanki. (ellerinde kalmamış şuan) üstadlar bu yem karışımına yorum yaparsa sevinirim.

selamlar.

Son düzenleme:
Merhaba Hakkı Bey;
kalamar kemiği yerine @Doğanay Y. üstadın dediği gibi nekton msa kesinlikle tavsiye ederim. ben 2 aydır ayda 2-3 kez nekton msa lı yumurta maması vermeye basladım. kalamar kemiğine dokunmadılar bu surede hıç. kafesin içinden aldım.
yem konusunda bende sizin gibi arayış içindeyim;
yem olarak gr pet uzerınden su şekilde bir liste yaptım;

natural marka (ithal, belçika) yem (kg 17 tl) 3 kg 3*17=51 tl
içerik
%40 sarı sarı
%35 beyaz darı
%10 kırmızı darı
%12 aspur
%2 kenevir
%1 nijer

1 kg versele laga aspur 30 tl

4 kg yem 81 tl

toplam içerik şu şekilde oldu
%30 sarı darı
% 26 beyaz darı
%7,5 kızıl darı
%34 aspur
%1,5 kenevir
%1 nijer

buna ilave olarak toplam 500 gr olmak üzere 100 er gr kenevir keten chia, nijer ve versele laga saglık tohumu ekleyeceğim.
bunların maliyeti de yaklasık 25 tl.
yanı toplamda 100 tl civarina yukarıda yazdıgım tohum içerikleri ile 4,5 kg yem oluyor (kg 23 tl)

bence bunun ideali bu karışımın üzerine 1 kg daha ak darı eklemek sanki. (ellerinde kalmamış şuan) üstadlar bu yem karışımına yorum yaparsa sevinirim.

selamlar.
Sarı darı oranı azaltılıp kızıl darı ilave edilebilir.

Bu arada chia'yı mamada vermenizi öneririm. Çok ufak taneli olduğu için yemlere karıştırılması pek uygun olmaz ki eğer karıştırılırsa bile zaten büyük ihtimalle tabana çöker ve kuşlar yararlanamazlar...

Sarı darı oranı azaltılıp kızıl darı ilave edilebilir.

Bu arada chia'yı mamada vermenizi öneririm. Çok ufak taneli olduğu için yemlere karıştırılması pek uygun olmaz ki eğer karıştırılırsa bile zaten büyük ihtimalle tabana çöker ve kuşlar yararlanamazlar...
Benim kuslar aspir dahil tohum secmiyor ve kiriyor. Chia yi ozellikle yemligi bosaltirken baktim kirip yemisler ?
Gr pet tek dari satmiyor. Obur sitelerde var onda da kenevir kg, kargo limiti yuksek. Yoksa hepsini tek tek alacaktim. Bir de natural yem i Doganay Bey kullaniyorum demisti ondan guvendim gorunce.
Karisimim sizden onay almis anliyorum ben @Taha Aktaş Bey? ?
Sizin tohumlar ve besin degerleri paylasiminizdan cok faydalandim.
Hala okuyup incelemeyen varsa bir kez daha paylasmis olayim burada.
Tesekkurler.

Thread 'Tohumlar ve Besin Değerleri' Tohumlar ve Besin Değerleri