Yeni akvaryum sendromu

GüzelKuş

Veteran
Aslında akvaryumla ilgili fazla deneyim sahibi değilim ancak bir süredir araştırıyordum ve hey yerde değinilen bir konuyu farkettim bende sizinle paylaşmak istedim. İyi okumalar.

Evimize yeni alınan balıkları hemen su koyup akvaryuma atmak kesinlikle yanlıştır. Balıklar yeni akvaryum sendromu adı verilen bir zehirlenme yaşayabilirler. Bu zehirlenme çok sayıda balığı canından edebilir. Özellikle yeni kurulmuş akvaryumlarda henüz tam olarak bakteri kültürü oluşmaması sonucunda nitrit birikmesi yaşanabilir. Bu durum, balıklar için toksik bir etkiye neden olmaktadır ve nitrit zehirlenmesi olarak adlandırılır. Halk dilinde ise buna kısaca yeni akvaryum sendromu deniyor.

Peki ne yapmak gerekiyor derseniz. Balığı olan bir kişiden 1-2 bardak pis dahi olsa akvaryum suyu alıp kendi akvaryumunuza katabilirsiniz. Bu şekilde yararlı bakteriler daha hızlı oluşur ve balıklarınız akvaryum da ki nitritten zehirlenmezler. Farklı bir yöntem ise akvaryumunu balıkları koymadan önce 1-2 hafta arasında çalıştırmaktır. En pis olanı ancak en işe yarayan yöntem ise farklı bir akvarmuyun filtre süngerinin suyunu kendi akvaryumunuza sıkmanızdır.

Araştırdığım bilgileri size aktarmaya çalıştım. Umarım yararlı olmuşumdur.

Şimal'cim ben bunu kesinlikle önermiyorum çünkü 1-2 bardak su alınan akvaryumda eğer hastalık varsa bizim tankımızıda tamamiyle geçmiş oluyor. Ya da oradaki bakteriler bizdeli oluşacak bakterilerle çakışma durumu oluyor ve maalesef buda balığın ölümüyle sonuçlanıyor. En güzeli biodigest, sera bio nitrivec, seachem stability gibi kaliteli bakteri kültürlerini alıp eklememizdir. Yazın için teşekkürler :)

İyi bir filtre ve dinlendirilmiş bir suya yeni balık atıldığında sorunlar pek yaşanacağını sanmıyorum. Zaten yenileri akvaryuma aktarırken poşetlemeyle gelen suyu da genelde kullanıyoruz. Bu durumda zaten ekleme var ama bu bahsedilen süreçler bu kadar hızlı gerçekleşmediğinden süreci iyi ayarlamak lazım.
Yazı için çok teşekkür ederim. Yararlı bilgi

Şimal'cim ben bunu kesinlikle önermiyorum çünkü 1-2 bardak su alınan akvaryumda eğer hastalık varsa bizim tankımızıda tamamiyle geçmiş oluyor. Ya da oradaki bakteriler bizdeli oluşacak bakterilerle çakışma durumu oluyor ve maalesef buda balığın ölümüyle sonuçlanıyor. En güzeli biodigest, sera bio nitrivec, seachem stability gibi kaliteli bakteri kültürlerini alıp eklememizdir. Yazın için teşekkürler :)
Rica ederim. Dedikleriniz doğru o kısmı ekleyeyim. İzninizle. :)

İyi bir filtre ve dinlendirilmiş bir suya yeni balık atıldığında sorunlar pek yaşanacağını sanmıyorum. Zaten yenileri akvaryuma aktarırken poşetlemeyle gelen suyu da genelde kullanıyoruz. Bu durumda zaten ekleme var ama bu bahsedilen süreçler bu kadar hızlı gerçekleşmediğinden süreci iyi ayarlamak lazım.
Yazı için çok teşekkür ederim. Yararlı bilgi
Dinlendirme kısmını yazmıştım sorun çıkmayadabilir ben direk atılma kısmını anlatmaya çalıştım. Rica ederim.