Yeni aldığımız kuş çok çekingen

GüzelKuş

Veteran
Arkadaşlar yardıma ihtiyacım var 3 gün önce bir muhabbet kuşu aldım .erkek. Yumurtadan 25 gün önce çıkmış bu kuş gerçekten bir garip ve çok ürkek ve tembel hareket etmekten aciz. Kesinlikle hasta değil gayet sağlıklı fakat çok hareketsiz. 3 gündür hiç ötmedi telefondan kuş sesi dinletiyorum hiç tepki vermiyor.
Kafesin içine elimi uzatıyorum elime çıkıyor dışarıya çıkarıyorum elimden kaçmıyor elimden yem yiyor fakat dediğim gibi çok uyuşuk. Ve çok korkak.sürekli tüneğinde oturuyor hareket etmeden. Yanına yaklaşıp konuşunca olduğu yerde ağzını hızlı hızlı açıp kapayıp hızlı hızlı nefes alıyor. Kafesinde tüneğine yaklaştırıyorum tüneğe 10 cm kalıyor. Tüneğine gitmek istiyor fakat atlamaya korkuyor. Çok aşırı temkinli ve beceriksiz. Bugün gene saldım kanepenin dibime girdi ve yarım saat öyle hareketsiz bekledi. Geri götürecem bu gidişle. Bu 3. Kuşum diğerleri böyle değildi cin gibiydiler.
20170912_191157.jpg

Moderatörün son düzenlenenleri:

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Yavru kuşlarda bu durum gözlenebiliyor. Yem alışkanlığını kazanması için bir süre elde beslememenizi tavsiye ederim. Bir güven sorunu yaşadığınız aşikar. Zannedersem kafesten çıkartmak için çok avuçluyor ya da kafes dışında yakalamak için çok kovalıyorsunuz. Bu muhabbet kuşlarında güven kaybı yaratıyor. Unutmayın her kuşun eğitim için bir süresi vardır. Hepsi 1 haftada alışıp öğrenecek diye bir kaide yok. Sabretmeli ve daha fazla ilgi göstermelisiniz. Bu süreçte suluğuna vitamin takviyesi yapabilirsiniz. Yavru kuşlar yuvalık alışkanlıklarını ilk 3 ay kolay kolay atlatamaz. Karanlık ve köşe yerlere girmeye çalışırlar. Bu normal karşılanmalıdır.