Yeni alınan Kuşlar Neden Karantinaya Alınmalıdır?

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
6,553
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Yeni alınan Kuşlar Neden Karantinaya Alınmalıdır?
Neden Karantina…

Her evcil kuş yetiştirildiği ve yaşadığı çevresel koşullara dayanan bağışıklığa sahiptir. Bu bağışıklığa katkıda bulunmak temel amacımız olmalıyken, başlarda beslendiği diyet ve yaşamı boyunca ne tür patojenlerle karşılaştığını bilemiyoruz. İthal edilmiş büyük kuşlar, karantina süresinden geçerken bazı organizmalar için tedavi edilir. En azından bildiğimiz bu ancak yabancı bir ortamdan alınmış kuş için aynı şeyleri söylemek pek mümkün olmaz. Kendi kuşhanenize ya da ev ortamına getirdikten sonra kuşun ek ihtiyaçları olabilir. Gelen bu kuş daha önce karşılaşmadığı bir organizmayla karşılaşıp kötüleyebilir.

Karantina dönemi hem mevcut sürünüzün hem de yeni kuşların yararınadır. Tıpkı yeni kuşta olabilecek durum, sizin ev şartlarında beslediğiniz kuşta da eksik olabilir. Bu durum toplu hastalanmaları tetikler.
Bir kuş besleniyorsa ve yenisi alınacaksa mutlaka yedek bir kafes gerekir. Ayrı kafeslerde ayrı odalarda olmalıdırlar.
İyi bir havalandırma sisteminin kurulmuş olması yahut iyi havalandırılan odalar bu süreçte önemli bir yer tutuyor.

Bu süreçte kuşun dışkısı, hareketleri, yem ve diğer ek gıda tüketimini gözlemleyip ona ayak uydurmanız gerekir ve kuş diyetini buna göre düzenlemelisiniz. Yeni gelen kuşlarda dışkılar birkaç gün bozuk olabilirken, yeni çevresine uyum sağlamaya başladığında bu durumun düzelmiş olması gerekir. Dışkı kontrolü kuşun sağlığının iyi bir göstergesidir.

Karantina Sürecinde Ne Yapılır?
İlk günler dışkılar değişken olduğu için hastalık teşhisi konulamaz ve buna göre tedaviye başlanılmaz. Yapmanız gereken bu hazırlık sürecinde stresini azaltacak ek gıdalar sunmak, çok sık rahatsız etmemek ve kuşu uzaktan analiz etmeniz gerekir. İyi yanları neler, meyve sebze, mama tüketimi nasıl? Kaşınma durumu, tüy yapısı bunlar tek tek gözlemlenmelidir.

Bu süreç 15-20 gün civarı sürmelidir. Bu sürede aminoasit ve vitaminlerce zengin ek gıdalar, iç ve dış parazit ilaçları kullanmak gereklidir.
Tabi bu bahsettiğim kısımlar sırayla, adım adım uygulanır. Örneğin iç parazit için bir ürün kullanıldıysa o gün içinde başka ürün kullanılmaz. Varsayıyorum sitraks kullandınız ve ardından yeni bir ilaç şeklinde değil; vitamin + aminoasit + probiyotik olarak günlere bölünmelidir. Dışkı görünüm itibariyle normali yakalamış ise ek bir iç parazit ürünü kullanmaya gerek kalmaz.
+ Kuş gelir gelmez öncelikle dış parazit için uygun ürün kullanmak gerekir. Örneğin vilmectin harika bir üründür.
Dış Parazitler, Bitlerle Mücadele - Vilmectin


Karantina Bitimi...
Bu süre bittikten sonra her şey yolundaysa kuşlar direk olarak tanıştırılmaz. Ayrı kafeslerde birbirlerini görebilecekleri bir mesafede 2-3 gün bekletilir. Ardından evde hangi kuş eski ise o yeni gelen kuşun kafesine konulmalıdır. Bu olası bölge sahiplenme riskini en aza indirir ve kavga etmeleri azaltacaktır. Yinede kuşlar çabuk sinirlenen ve yeniliğe açık olmayan canlılar olduğundan her üründen 2 şer adet kafeste bulundurmak başlarda uygun olacaktır. Örneğin 2 tünek, 2 yemlik gibi.
 
Son düzenleme:
Üst