Yeni dişi kuş

kaankaragz

iyikus.com Üyesi
Arkadaşlar merhaba ,

Erkek olan kuşumun yanına komşumun dişi kuşunu getirdim bugün ilk başta kafeslerini yanyana koydum daha sonradan kafeslerini açtım erkek kuşum dişiye yanaşmaya çalışıyor ancak dişi saldırıyor neden acaba alışırmı sizce ? Bir de dişi kuşun resmini atıyorum kızışmışmı bu kuş . Kafasında da o çizgi var anlayamadım

Merhaba, yeni kuşun alışması gerekecek bir süre. Bu nedenle saldırgan olması normal. O kafasında ki bölgede tüy dökülmüş. Tavsiyem uygun bir parazit ilacıyla kuşu her ihtimale karşı ilaçlayın. Vilmectin öneririm çok etkilidir.
Kızgınlık durumuna gelince kızgın evet. Erkek kuşunuzun kafesine yuvalık takıp bir süre ayrı kafeslerde dursunlar. Daha sonra dişiyi yanına alırsınız.

Oyla 0
riskli olmaz ama ayırma yönteminin mantığına ters biraz :D önce ortama alışsın. 10 gün civarı ayrı kalsalar iyi olacaktır. Kafesleri yan yana dursun. Zaten anlayacaksınız birbirlerini istediklerinde ikiside telde asılı bekliyorlar (genelde).

Oyla 0
Şimdi bile yanyana koyduğumda erkek kuşum ötüp duruyo dişi öyle onu izliyo hayranlıkla sanki maviş maviş yavrularım olsa keşke bir de yuvalığın içine ne koymam gerek yuva yapması için kum dediler ama yavru olduğunda zararlı sanki

Oyla 0
Olur olur mutlaka ama acele etmeyin. Erkeğin olduğu kafese bir yuvalık takın ve dişiyi yanına koyun. Tepkiler, davranışları nasıl olacak gözlemleyin. Belki ayırmaya bile gerek olmayacaktır.

Yuvalık içinde plastik ya da ahşap folluk olması gerekir. Eğer yoksa almanızı öneririm çünkü sakat yavru yumurta kayması durumlarını en aza indirmiş olursunuz. Çok az talaş konulabilir yuvalığa parmak ucuyla (çok az). Talaş öneririm. Kuş kumu pek uygun değil kış aylarında. Çabuk soğuduğundan yazın tercih edilir.

Oyla 0
Çok teşekkür ederim bilgileriniz için resimde gördüğünüz gibi taktım yuvalığı şimdide dişiyi yanına koyucam :) resim koyamıyorum maalesef sunucu için dosya boyutu yüksek diyor

Oyla 0
Sitemizde bir boyut sınırı var bu nedenle o boyutu aşan resimler yüklenemiyor. Servis sağlayıcılardan örneğin hizliresim'den yükleyip paylaşabilirsiniz

Son düzenleme:
Oyla 0
Kafeste çok tünek var. Ahşap tünek almanı öneririm 2 adet. Diğerlerini çıkartırsın taktıktan sonra. Oyuncaklar da çıkması gerekiyor. Bu arada kafesin de çok pis :(
Maşallah ikisinede

Oyla 0
Tünekler bir önde bir arkada bir ortada var birde suluğunun yanında var hangisini çıkarayım oyuncaklardan tesbih zil birde oyuncak kuş var hangilerini çıkarayım? Pis evet hiç zamanım olmadı hemen temizliyorum :(

Oyla 0
4f886051-8ffe-476b-9614-ff4b561cdaed.jpg
örnek bir kafes düzeni. Kuşların dikkatini dağıtacak hiç bir obje olmaması lazım. Bu nedenle bu şekilde sıralanmış 2 tünek suyu, yemi gag taşı kumu ve kalamar olması lazım. Bu arada yuva alttaysa girişine yakın tünek olması gerekir (görselde ki gibi)
ya da böyle
Ekli dosyayı görüntüle 2529

Oyla 0
Hızlı Resim - Image

Bu şekilde koydum yemliğin orda tünek var yuvalığın girişine rahat çıkabiliyorlar erkek kuşum merakından girip baktı zaten içeriye ne var ne yok diye :) tünek sayısını ve oyuncaklarını da aldım içerisinden dediğiniz gibi . İnşaallah biran önce anlaşırlar babacığına güzel yavrular verirler . Dişiyi getirdikten sonra babacık öpücük ve dahası gibi kelimeleri söyleyen kuşum normal kuş sesi çıkarıyor kelimeleri unutmuş olabilir mi :(

Oyla 0
Dinlediğiniz için teşekkürler fakat bir durum söz konusu. Yuvalığa kuşların erişimi kolay olması lazım. Plastik tüneklerde iyi eşleşemiyorlar ayrıca. Yuvalığa paralel olarak takılmalılar. Ayrıcak kafeste kalamar, kuş kumu i gaga taşı göremedim. Bunlar gereklidir. Birde paslı kafes kuşlar için zararlıdır. Yeni bir kafes almanızı öneririm. Örnek bir çizim
Ekli dosyayı görüntüle 2530

Oyla 0
Hızlı Resim - Image

Şuan dediğiniz gibi paralel şekilde 2 tünek birde salıncak bıraktım . Kuş kumu ve kalamarı bende duymuştum kuşçuya sordum bana gerek yok bu gaga taşlarıda işe yarıyor dedi kum içinde riskli gerek yok abi boğazına takılıyor kuşların dedi bende korkuma almadım

Oyla 0
gaga taşı, kalamar ve kuş kumu kesinlikle olmalı. Almanız gerekir. Üstte ki tüneği 3 tel alta indirebilir misiniz? yuvalığa yakın olan tüneği de yuvadan çok az uzaklaştırabilirseniz daha iyi olacak. Suluğu da tünek hizasında takılmalıdır.

Oyla 0
Bu tünek düzeninin amacı kuşlar ne şekilde dururlarsa dursunlar yuvalığı görecekler. Biraz oraya yönlendirmek ve ayrıca rahat zıplayıp atlayabilmeleri için gerekli. Belki tek bir isteğim daha var üst tüneği de sağa doğru biraz daha kaydırabilirsiniz. Suluğun sağ köşesine kadar (fotoğrafa göre). Salıncak da çok gerekli değil bu arada çıkarabilirsiniz.

Oyla 0