Yeni Gelen Erkek Dişiyi İstemiyor. (Videolu)

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan MorTilki
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

MorTilki

iyikus.com Üyesi
Merhaba, öncelikle foruma yeni katıldım. Stajyer avukatım, Ankara'da yaşıyorum. sorunum şu; yavruluğundan beri benimle olan 8 aylık dişi kuşuma kızgınlık yumurtası yaptığı için eş aldık. Güvendiğim bir petshop eşi ölen deneyimli 1,5 yaşındaki erkeğinin yanına kuşumu attığında her şey güzeldi. Eş tuttuklarını düşünüp eve geldim. İlk gün her şey güzeldi ancak erkek yuvalığa girince (yuvalık boş) dişi saldırdı. 1 haftadır birlikteler. o günden beri erkek kuş ötmeyi bıraktı. dişi kuş erkeği istiyor, yem kusması için baskı yapıyor ama erkek sürekli ondan uzak durmaya çalışıyor. dişi çok yaklaşınca gagasıyla ufakça vurarak uzaklaştırıyor. alışma şansı var mı acaba? 2. sorum da şu; yuvalık hadisesinin tekrar yaşanmasından korktuğum için yuvalığı söktüm. Geri takmalı mıyım?
Yuvalık olmadan da erkek kur yapmaya başlar mı?

Petshoptaki halleri: Watch WhatsApp Video 2024-05-22 saat 13.30.23_ba601a46 | Streamable

Güncel halleri: Watch WhatsApp Video 2024-05-26 saat 18.51.58_73abf092 | Streamable

Aramıza hoş geldiniz. Erkek kuşunuz henüz alışma sürecinde belli ki. Dişi aşırı hazır olduğundan baskınlık kuruyor. Genelde böyle durumlarda zaman tanımak en doğrusu ama kimi zaman 2-3 hafta birbirlerini görecek şekilde ayrı kalmaları daha sağlıklı olabiliyor.
Bir diğer durum ise erkek kuşun kondisyon eksikliği olabilir. İki kuşunuzu da yumuşak besinlerle (yumurta maması gibi, çimlendirmeler gibi) destekleyiniz.
Yuva çıkartmış olmanız şu aşamada bence iyi bir karar ancak bazen yuvanın olması erkeği cesaretlendirebiliyor.

Hocam bence yol yakınken erkeği değiştirin. Ama bu sefer ilk yaptığınız hataları yapmayın. Dişi iyice kızışmış erkek pasif kalmış yanında. Birazda karakter olarak sakin bir eş almışsınız. Birde üstüne aynı kafese koymuşsunuz hemen. Hem ortam değişikliğiyle hem kızışmış bir dişiyle baş başa kalmış erkek :)

Bence şöyle yapın. İki kafesiniz olsun yeni alıcağınız erkeği ayrı kafese koyun. Yuvalıkta erkeğin kafesinde olsun. Kafesleri kuşlar birbirini uzaktan görebileceği şekilde konumlandırın. İlk bir kaç hafta erkeği hazırlayın. Hem ortama alışsın, hem kafesi sahiplensin, hemde vitaminlerle kızıştırın. Karakter olarakta hareketli diğer dişilere kur yapan bir erkeği seçin.

Bir kaç hafta sonra kuşları odada beraber salın uçsunlar. Dışarıdaki uyumlarına göre birleştirirsiniz. Dişiyi erkeğin kafesine atıcaksınız. Erkeğin kafesinin konumunu değiştirmeyin sakın bu arada. Sürekli durucağı yere erkeğin kafesini konumlandırın en baştan. Çünkü kafes konumu değişikliği süreci baştan başlatır erkek baskınlığını kaybedebilir..

Bu şimdiki erkeğide geri verin çok pasif kaldı dersiniz ;)

Hocam bence yol yakınken erkeği değiştirin. Ama bu sefer ilk yaptığınız hataları yapmayın. Dişi iyice kızışmış erkek pasif kalmış yanında. Birazda karakter olarak sakin bir eş almışsınız. Birde üstüne aynı kafese koymuşsunuz hemen. Hem ortam değişikliğiyle hem kızışmış bir dişiyle baş başa kalmış erkek :)

Bence şöyle yapın. İki kafesiniz olsun yeni alıcağınız erkeği ayrı kafese koyun. Yuvalıkta erkeğin kafesinde olsun. Kafesleri kuşlar birbirini uzaktan görebileceği şekilde konumlandırın. İlk bir kaç hafta erkeği hazırlayın. Hem ortama alışsın, hem kafesi sahiplensin, hemde vitaminlerle kızıştırın. Karakter olarakta hareketli diğer dişilere kur yapan bir erkeği seçin.

Bir kaç hafta sonra kuşları odada beraber salın uçsunlar. Dışarıdaki uyumlarına göre birleştirirsiniz. Dişiyi erkeğin kafesine atıcaksınız. Erkeğin kafesinin konumunu değiştirmeyin sakın bu arada. Sürekli durucağı yere erkeğin kafesini konumlandırın en baştan. Çünkü kafes konumu değişikliği süreci baştan başlatır erkek baskınlığını kaybedebilir..

Bu şimdiki erkeğide geri verin çok pasif kaldı dersiniz ;)
aslında amacım üretim yapmak değil kavga etmeden mutlu olmaları yeterli. bu gün ilk defa kuşları dışarı salmıştım. erkek kafes içerisinde dişiden uzak durmak istemesine rağmen kafesten çıkınca odanın içerisinde hep dişinin peşinden dolaştı. dişi de ara sıra erkeğin ayağını ve kuyruğunu gagaladı hafifçe. şu an iyi gibiler erkek gün geçtikçe daha da alışıyor yavaş yavaş ötmeye de başladı. 2 hafta içinde ortama iyice alışıp kur yapmaya başlamazsa dediğiniz gibi erkeği değiştiririm. petshop baştan kabul etti zaten eş tutmazlarsa erkeği değiştirmeyi. o dururumda da yine dediğiniz gibi erkeği asıl kafeste yuvalıkla beraber dişiden ayrı tutarım 2 hafta. çok teşekkür ederim ilginiz ve cevabınız için.

aslında amacım üretim yapmak değil kavga etmeden mutlu olmaları yeterli. bu gün ilk defa kuşları dışarı salmıştım. erkek kafes içerisinde dişiden uzak durmak istemesine rağmen kafesten çıkınca odanın içerisinde hep dişinin peşinden dolaştı. dişi de ara sıra erkeğin ayağını ve kuyruğunu gagaladı hafifçe. şu an iyi gibiler erkek gün geçtikçe daha da alışıyor yavaş yavaş ötmeye de başladı. 2 hafta içinde ortama iyice alışıp kur yapmaya başlamazsa dediğiniz gibi erkeği değiştiririm. petshop baştan kabul etti zaten eş tutmazlarsa erkeği değiştirmeyi. o dururumda da yine dediğiniz gibi erkeği asıl kafeste yuvalıkla beraber dişiden ayrı tutarım 2 hafta. çok teşekkür ederim ilginiz ve cevabınız için.
Merak etmeyin, zaman çözecektir sorununuzu :) Erkek aslında uygun döneminde ancak kolay adapte olamıyor belli ki.

Süreci bizimlede paylaşın mutlaka :)
Erkek kuş geleli 10 gün oldu. son 3-4 gündür hiç kavga etmedikleri için bu gün yuvalığı geri takmaya karar verdim. Ancak dişi yuvalığı taktığım an yuvalığa atladı. Saatlerdir yuvadan çıkmıyor, erkeğe ilgi göstermiyor. Yuvanın içinde ötüşüp duruyor. Erkekte hala herhangi bir değişiklik yok. Durgun, yemek harici kafeste hareket etmiyor pek.

Güncel video: Watch WhatsApp Video 2024-05-30 saat 16.31.26_b2bb6a41 | Streamable

Son düzenleme:
Erkek kuş geleli 10 gün oldu. son 3-4 gündür hiç kavga etmedikleri için bu gün yuvalığı geri takmaya karar verdim. Ancak dişi yuvalığı taktığım an yuvalığa atladı. Saatlerdir yuvadan çıkmıyor, erkeğe ilgi göstermiyor. Yuvanın içinde ötüşüp duruyor. Erkekte hala herhangi bir değişiklik yok. Durgun, yemek harici kafeste hareket etmiyor pek.

Güncel video: Watch WhatsApp Video 2024-05-30 saat 16.31.26_b2bb6a41 | Streamable

Erkek kuş kızışmadığı için çiftleşme olucağını sanmıyorum. Dişi yumurta yaparsada kızgınlık yumurtası yapar onlarda boş olur haliyle dişi boşuna yorulmuş olur..

Yani yuvalığı geri mi sökmeliyim?

Doğanay daha tecrübeli bu konularda ama ben olsam erkek kızışmadan yuvalık takmazdım şu aşamada..

Aslında dişi çok istekli belki suni döllemede yapılabilir :)

Hocam tekrardan merhaba. Öncelikle sizi çok sık rahatsız ettiğim için özür dilerim ancak hem aynı durumu yaşayan insanlar tüm süreci öğrensinler istiyorum hem de yapım gereği biraz aceleci ve meraklıyım maalesef😅. Bu gün erkek kuşu ilk defa hareketli gördüm, yaptığı hareketlerin kur hareketleri olduğunu tahmin ediyorum ama emin olamadım. Ayrıca dişinin bir ara çiftleşme pozisyonu aldığını gördüm ancak erkek üstüne çıkmadı ötmeye devam etti sadece. Bu arada kuşları rahatsız etmemek için videoyu uzaktan çektim biraz kalitesiz oldu kusura bakmayın lütfen.

güncel video: Watch WhatsApp Video 2024-06-02 saat 14.25.53_abcf75bf | Streamable

Dişi çok hazır baskın bir erkek olsaydı eşe atar atmaz çiftleşme başlamıştı. Yinede anlaşıyorlar buda birşey. Erkek ufaktan kur yapmaya başlamış..

Tekrardan merhaba. Aynı durumu yaşayanlar için güncelleme yapmaya geldim. Bugün itibariyle erkek kuşu alalı 26 gün oldu. Ve erkek ilk defa ayak atmaya başladı. Bu kesin çiftleşecekleri anlamına gelir mi bilmiyorum ancak bu aşamadan sonra çiftleşeceklerini düşünüyorum. Yaptıklarımı anlatacağım, bende işe yaradı belki sizde de işe yarar. Öncelikle kendim sabırsız bir insan olduğum için sürekli kuşlarla ilgileniyordum ve belki de bu yüzden erkek ortama alışamıyordu. Son 10 gündür kuşları balkona koydum bu sayede günde 1-2 kere yanlarına uğruyorum onun dışında yalnız kalıyorlar. Sularını her gün düzenli olarak değiştiriyorum ve haftada bir multivitaminli su veriyorum. Haftada 2 kere yumurta maması yapıyorum. Ve son olarak Yemlerine bir miktar nijer tohumu karıştırdım.

@Umit. @Doğanay Y. Hocam aşağıya videolarını ekliyorum. Bu aşamadan sonra çiftleşmeleri kesindir diyebilir miyiz?

Güncel video: Watch WhatsApp Video 2024-06-15 saat 11.11.26_e9e326d1 | Streamable

Sanırım erkeğin ilk eşi olacak, bu nedenle aşırı acemi. Gelişmeler çok güzel, zamanla eşleşme de gerçekleşecektir. Az kaldı, sabır <3

Tekrardan merhaba. Aynı durumu yaşayanlar için güncelleme yapmaya geldim. Bugün itibariyle erkek kuşu alalı 26 gün oldu. Ve erkek ilk defa ayak atmaya başladı. Bu kesin çiftleşecekleri anlamına gelir mi bilmiyorum ancak bu aşamadan sonra çiftleşeceklerini düşünüyorum. Yaptıklarımı anlatacağım, bende işe yaradı belki sizde de işe yarar. Öncelikle kendim sabırsız bir insan olduğum için sürekli kuşlarla ilgileniyordum ve belki de bu yüzden erkek ortama alışamıyordu. Son 10 gündür kuşları balkona koydum bu sayede günde 1-2 kere yanlarına uğruyorum onun dışında yalnız kalıyorlar. Sularını her gün düzenli olarak değiştiriyorum ve haftada bir multivitaminli su veriyorum. Haftada 2 kere yumurta maması yapıyorum. Ve son olarak Yemlerine bir miktar nijer tohumu karıştırdım.

@Umit. @Doğanay Y. Hocam aşağıya videolarını ekliyorum. Bu aşamadan sonra çiftleşmeleri kesindir diyebilir miyiz?

Güncel video: Watch WhatsApp Video 2024-06-15 saat 11.11.26_e9e326d1 | Streamable

Çifte kumrulara bak :) İyi gidiyor bence. Acele etmeye gerek yok. Biraz zamana bırakmak lazım. Bence önemli olan anlaşmaları..

Geri