Yeni muhabbet kuşum :)

kaankaragz

iyikus.com Üyesi
Merhabalar , bugün yeni bir muhabbet kuşu aldım yavru buna nasıl davranabilirim ve cinsiyeti için yardımcı olabilir misiniz aldığım yere sormayı unuttum . Resimleri ekliyorum son birşey daha elimi gözünün yanına kadar yaklaştırıyorum tepki vermiyor kör olma riski varmı acaba

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
maşallah çok sevimli bir erkek bebek. Elden korkmadığından tepki vermiyor büyük olasılıkla. Kuşlar göz altının orada bulunan mavi yanak lekelerinin bulunduğu kısmın kaşınmasından çok hoşlanır. Bunu yapmanızı bekliyor olabilir. Yem yediğinden emin değilseniz eğer dal darı ve aspur vermeyi unutmayın.

Kafanıza takılan her şeyi sorabilrisiniz yeni bir konu açarak ama şimdilik ihtiyacınız olan bütün bilgiler kategorilerimiz de hazır konumdadır.
Muhabbet Kuşu
incelerseniz bir çok konuya hakim olmuş olacaksınız ve kuşunuza iyi geleceksiniz :)
* Yeni Kuş Seçimi ve İlk Yapılması Gerekenler
* Yeni alınan Kuşlar

Oyla 0

kaankaragz

iyikus.com Üyesi
Çok teşekkür ederim bir sorum daha olacak petshoptan alırken bütün yavrular arkada benim yeni minnoş en önde hareketsiz duruyodu bütün yavrular da öyleydi . Eve getirdiğimden beri tepki vermiyo elimi gözünün yanına kadar götürüyorum tepki vermiyo kapatmıyo bile gözünü resmen . Birde koltuğa elimden bırakıyorum sonra gelip kendi çıkıyor elime , ama elimde kafesinde öylece duruyor hareketsiz öyle saf gibi bakıyor hasta olma ihtimali varmı acaba . Diğer yavrularda böyleydi petshopta

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
dışkısı nasıl? bir de yem yeme durumu?
Her kuş alışma süreci geçiriyor. Birde yuvalarından yeni kopartılmışlar belli ki tahminen 40 günlük civarı bir kuş. Bende ki bazı yavrularda kafes köşesine ya da kendini yaslayabileceği bir köşeyi tercih ediyor. Uçamıyorlar bu süreçte hatta zor tırmanıyorlar. Tünekte bile güçlükle duruyorlar.
Elinize gelmesi onunla ilgilenmenizden dolayı. Ona yanlızlık hissettirmezseniz şu günlerde çok çabuk alışacaktır size. Elinizden yem yedirmeyi deneyin ve yediğini göreceksinizdir. Uçma denemelerine başladığında kuşunuz; onu koltuk ya da masa gibi yüzeyin üzerine koyup parmağınıza uçmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede çağırdığınızda gelmeyi öğrenecektir (başlangıç için elinizin mesafesi kuşa 15 cm civarı olsa yeterlidir).

Her ihtimale karşı multi vitamin ve probiyotik vermeni önereceğim. Su tüketimi az ise, damlalıkla ağzına 1-2 damla damlatabilirsiniz.

Oyla 0

kaankaragz

iyikus.com Üyesi
Dışkısı az çok hafif bir sarı var ortasında dışı beyaz bi eve getirdiğimde yem yedi su içmiyo suluğu ağzına kadar getirdim tık yok öylece duruyo . Bazen uçuyo az bişey uçup duvara doğru pike yapamadan çarpıp düşüyo :) bazen telefondan yputube den muhabbet kuş sesi açıyorum çıvıl çıvıl ötüyor :) elime şimdiden alıştı sanırım koltuğa koyuyorum elimide yanına direk elime gelip duruyor :) ölen kuşum olsa elime gelmeyi bırak ısırıp kaçardı

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Yem yiyor olması güzel. Suyunu her gün tazelemeyi unutmayın. Birde şu sıralar daha dikkatli olursanız çarpma durumu kuşlar için çok sıkıntılıdır. Mümkün olduğu kadar önlem almalısınız.

Aynen. Ele alışıyor ilgi ve alakanızı eksik etmezseniz bu kazandığı güven gitmez bir daha.

Oyla 0