yeniden akvaryum hobisine giriş :)

neanderthalensis

Yönetici
Moderatör
uzun yıllar sonra, çağ dışı kalmış bilgilerim ve eski kitaplarımla hobiye dönmüş bulunmaktayım :)

50 cm akvaryum, çin malı basit bir iç filtre, gübresiz çakıl kum karışımı, basit led aydınlatma, isimlerini bilmediğim az ışık isteyen iki çeşit bitki aldım (birisi java moss sanırım) . balık henüz almadım öncelikle tanktaki bakteri popülasyonunun biraz oturmasını bekleyeceğim.

ilaveten internetten gübre, multivitamin, metilen mavisi vb gibi malzemelerin siparişini verdim.

amacım az sayıda balık ve bitki içeren küçük bir hobi alanı oluşturmak. balık tercihim muhtemelen brachydanio rerio (mutasyonsuz) ve paracheirodon innesi (neon) olacak, bi kaç tane de cüce vatoz düşünüyorum

dün temel malzemeleri aldım, su kaçağı kontrolü için tankın altına gazete serip doldurup 24 saat bekledim sorun göremedim. yarin dinlenmiş suyla tankı kuracağım. gelişimi bu başlıkta paylaşacağım.

Screenshot_20210909-234814_Photos.jpgScreenshot_20210909-234804_Photos.jpgScreenshot_20210909-234755_Photos.jpg

Son düzenleme:
Çok iyi tebrik ediyorum. Ben de 40x40x30 bitkili tankımı yeni bozdum maalesef :( İlk olarak Ramshorn salyangoz ailesi (1 ayda sülale oldular) ve kiraz karides ile başlamıştım. Daha sonra ithal erkek Halfmoon Betta ile sürdürmüştüm hobiyi uzun süre. İçerisinde başlangıç/orta seviye çok sayıda bitki vardı. Özelden görselleri iletirim. Bilgilerim taze yardımcı olurum aklınıza takılan bir husus olursa. İç filtre yerine şelale filtre öneriyorum bu arada. Elimde kullanmadığım malzemeler de var eğer gerekiyorsa.

Akvaryum çok seviyorum ancak koyabileceğim tek yer odam ve motor sesi beni çok irrite ediyor gece :(
Hayırlı olsun size de. Rahatlatıcı bir hobi

Tankı kurup bitkileri geçici olarak koydum, güçlendirmek için biraz sıvı gübre (reeflowers aquaplants all inclusive) ekledim. Azot döngüsünü başlatmak için eski yöntem biraz ekmek kırıntısı serptim. 1 hafta sonra saksıyı alıp bitkileri uygun yerlere dikip çok az da balık ekleyeceğim.

Screenshot_20210910-222702_Photos.jpg

lepistes akvaryumuma ne bitki aldıysam öldü. Sanırım ışığı yeterli gelmedi. Derli toplu olmuş

Moss için mangrov kökü alınabilir. Tabana gömülemez çünkü. Bulması zor ama ufak bir yati kökü de olabilir daha şık duruyor mangrova göre. Köklere misina yardımı ile sardıktan sonra 2-3 ay içinde orman gibi olur :D Sağ taraftaki bitkinin ismini hatırlamıyorum ama bende de vardı o bitkiden. Tasarruflu florasan ampul kullanmama rağmen neredeyse iki üç günde 30 cm yüksekliğe kadar uzuyorlardı. Işıktan ziyade suyun değeri de önemli tabii besin açısından. Sürekli budayıp tekrardan dikiyordum. Artık bedava dağıtacaktım gına getirmişti. Taban yüksekliği eğer fotoğraftaki gibiyse yeterli gelmeyebilir bitkiler için. Bir de ben son 5 yıl içerisinde güncel makale ve videolarda bitkilerin saksı içerisinde tankta bekletildiğini görmedim. Bence direk dikin kuma. İlk kurulumda dikiliyor hemen. Kuma yakın kısımlarda yapraklar varsa direk kopartabilirsiniz zaten çürüyecektir ve bitkinin tutunmasını zorlaştıracaktır. Budadıktan sonra da kuma diktiğinizde kuma yakın olan yaprakları koparırsınız. Bitkiler ilk 1-2 haftalık süreçte çürüyebilir veya sönük durabilir. Adaptasyon süreci oluyor. Bir de metilen mavisi almışsınız. Onu ne için aldınız bilmiyorum ancak kesinlikle ana tankta özellikle bitkili ana tankta kullanmayın. Oda sıcaklığı yüksek mi olacak bilmiyorum fakat ısıtıcı da muhakkak gerekli diye düşünüyorum ve bunun takibini yapacak bir derece.

bununla ilgili tüm aramama rağmen net bilgiye ulaşamadım o nedenle geçici olarak saksıyla koymuştum, bu yazdığıniz iyi oldu çok sağolun

Bir de ben son 5 yıl içerisinde güncel makale ve videolarda bitkilerin saksı içerisinde tankta bekletildiğini görmedim

metilen mavisini baliklar ilk geldiğinde ana tank dışında uygulayacağım tedbir (kür) amaçlı. kuşçu alışkanlığı :)

Bir de metilen mavisi almışsınız. Onu ne için aldınız bilmiyorum ancak kesinlikle ana tankta özellikle bitkili ana tankta kullanmayın.

bunların siparişini verdim + ph ölçer de gelecek.

Oda sıcaklığı yüksek mi olacak bilmiyorum fakat ısıtıcı da muhakkak gerekli diye düşünüyorum ve bunun takibini yapacak bir derece

@bespokeN ın önerisi üzerine bitkileri saksıdan çıkarıp rastgele diktim, gelişim ve adaptasyonlarını izleyip bir süre müdahale etmeyeceğim, şu aşamada görsellik önemli değil

azot döngüsünü hızlandirmak için şimdilik 7 tane neon tetra aldım (tetra çok nazik, döngü başlatmak için uygun değil ama napayim çok seviyorum :) ) , 1 gün metilen mavili ve hafif tuzlu suda bekletip tanka ekledim, henüz kayıp yok. balık şimdilik düşünmüyordum ama java moss beklediğimden hızlı gelişiyor, eser miktardaki nitratı sömürüp diğer bitkileri aç bırakacak , amonyak salınımı için balıkları erken aldım

İlaç konusunda nacizane biraz araştırma yaptım, yerli kaynaklarda yeterli bilgi bulamadım, yurtdışi yayinlar daha doyurucu. kullanılan ilaçlar kuşlarla buyuk oranda benzerlik gösteriyor oksitetrasiklin, metronidazole, levamizol, sülfadiazin+trimetoprim, amoksisilin vb. gibi ancak anladığim kadarıyla bunlar daha çok büyük ve spesifik balıklar için kullanıliyor, küçük türlerde nokta atış teşhis pek kolay değil. bu durumda benim gibi tecrübesiz hobiciler için pratikte iki ilaç öne çıkıyor: biyoteknik aquacure contra ve sera omnipur. bu ikisi yaklaşık aynı etkiye sahip, bakteri+mantar+protozoa+dış parazit için kullanılabilen hafif ürünler.

son olarak belirtmeliyim ki akvaryum konusunda son derece acemiyim ve yanlıs yönlendirmek istemem, okuyanlar bu şekilde değerlendirirse sevinirim

Screenshot_20210912-230855_Photos.jpgScreenshot_20210912-230904_Photos.jpg

Bitki satan çok güzel bir dükkan var Ankara'da. Facebook üzerinden de iletişim kurulabilir. "akvaryum bitki evi"

Haftalık su değişimlerini nasıl yapacaksınız planladınız mı? Ya da haftalık değil de başka şekilde mi yapacaksınız?

Bu killifishlerin ömrü çok kısa diye duymuştum.