YUMURTA KIRMA

MücAhit ARSLAN

iyikus.com Üyesi
Daha önce bu sorunu ilk kuluçkaya bağlamıştım.Fakat ikinci kuluçkada da Çiftleşme dönemi gayet sakin normal geçiyor.Sonra dişi yumurta yapmaya başlıyor.Yumurta iki gün boyunca sakince duruyor fakat sonra açıp bakıyorum kırılmış halde buluyorum. İki tane yumurtladı şimdiye kadar fakat ikiside kırıldı. Dişi mi Erkek mi bilmiyorum.Erkek de sürekli çiftleşmek için yuvalığa kur yaparak dalıyor.Acemilikten mi Huy olarak mı anlayamadım.Kalsiyum ihtiyacı ve ya yumurta maması konusunda çok titizimdir. Ne yapacağımı bilemiyorum. İnternete sahte yumurta deneyin kıramayacağını öğrensin diyorlar. Yardımcı olursanız sevinirim.

Merve B.

Veteran
Kalsiyum eksikliğinde kırıp yerler.Büyük çoğunlukta dişi bu eğilimdedir.Çok düşük bir ihtimalde baba da kırar.Öncelikle kimin kırdığını anlamak gerekiyor.Kalsiyum vs verdiğinizi söylediniz.Yumurtlamaya başladığında ilk iki üç gün babayı ayırıp bir deneyin yumurtalar sağlam kalıyor mu diye kalıyorsa babadır.Yumurta döneminde ayırırsanız çözlür.Ama hala kırma eylemi devam eder ise dişi alışkanlık haline getirmiş demektir.Değiştirmeniz gerekebilir :(

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bence erkek kuş yapıyor. Kuşlardan biri yamyam :( Yumurtlama devam ediyorsa erkeği ayırın. Durum anlaşılır.

Oyla 0

MücAhit ARSLAN

iyikus.com Üyesi
Güncelleme.. Yamyamı buldum. Malesef dişi kuş gözümün önünde yumurtayı parçalayıp yedi. Önce yuvalıkta büyük bir gürültü koptu. Sonra Dişi çıkıp erkeğe saldırdı kovaladı.Sonra yuvalıga girdi.Kapağı bi açtım gözüme baka baka parçalıodu sıpa. Malesef değiştirmek zorunda kalcam

Oyla 0