Yumurta mı var ?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Gazanfer
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Gazanfer

iyikus.com Üyesi
Erkek kuşum önce tekdi sonra bir dişi kuş getirdim zaten kızgın bir durumdaydı önce yan yana koydum bir güün gagalarıyla birbirilerine değdirdiler öpüştüler sonra 2ci gün yanına attım sevişiyorlardı gene dişi kuş kuyruğunu kaldırıyordu ama erkek kuş ayak atmıtordu ama 2 gündür dişi kuşun kuyruğu aşağı doğru sarkık ve biraz yüzü şiş gibi neden böyle?
Ama çiftleştiklerini tamamen görmedim ama sevişiyorlardı
ve bugün hep yuvalığa girip çıkıyor dişi kuş sizce dişiyi ayırmalı mıyım kafesden yoksa ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz? Ve dişi kuş her şeyi kemiriyor.

Kestiremedim ne olduğunu ancak dışkı gibi. Mukuslu bir görünüme sahip dışkılar genelde parazit kaynaklı oluyor.

Son düzenleme:
Kestiremedim ne olduğunu ancak dışkı gibi. Mukuslu bir görünüme sahip dışkılar genelde parazit kaynaklı oluyor.
Kargodan gelen ürünleri yerleştirdim.
Suyuna multivitamin damlatmıştım vitaminden sebepli olabilir mi?

SKT kontrol eder misiniz ürünlerin? Yeni katkı sonrası turuncumsu, hardalımsı dışkı görmek normal ancak 1-2 güne düzelmesi gerekir.

tavşan ya da hamster talaşları kullanılmalı yuva içine. Kemirgen talaşı olarak aratırsanız satılan çam talaşları işinizi görecektir. Ben şu markayı uzun süre kullandım, yapısını çok sevmesem de ekonomik. Ancak önereceğim ürün eğer bütçeniz uygunsa chipsi olur. Elma kokulusunu denemiştim, kuşlar pek rahatsız görünmüyordu :)
quik.jpg

tavşan ya da hamster talaşları kullanılmalı yuva içine. Kemirgen talaşı olarak aratırsanız satılan çam talaşları işinizi görecektir. Ben şu markayı uzun süre kullandım, yapısını çok sevmesem de ekonomik. Ancak önereceğim ürün eğer bütçeniz uygunsa chipsi olur. Elma kokulusunu denemiştim, kuşlar pek rahatsız görünmüyordu :)
Ekli dosyayı görüntüle 27228
Dişi kuş yuvaya ne koyarsam temizliyor hepsini atıyor ve kuluçkaya yatar şekilde oturuyor follukda, erken değil mi yumurta göremedim halen
Ve petshopcu yumurta kartonu parçalıyıp koyabilirsin dedi ama renksiz olanından ve samanda koyabilirsin dedi ama talaş almayı düşünüyorum

Son düzenleme:
Dişi kuş yuvaya ne koyarsam temizliyor hepsini atıyor ve kuluçkaya yatar şekilde oturuyor follukda, erken değil mi yumurta göremedim halen
Ve petshopcu yumurta kartonu parçalıyıp koyabilirsin dedi ama renksiz olanından ve samanda koyabilirsin dedi ama talaş almayı düşünüyorum
Eğer yuvaya konulan malzemeyi atıyorsa ekleme yapmayınız. Yumurtadan bebekler çıkmaya başladığında azar azar ekleyerek süreci götürebilirsiniz. Genelde yumurta evresinde talaş pek gerekmez ancak 5-6 parça, yumurta kaymasını engellemek adına eklenebilir. Karton tüketimini, kemirmeyi çok seviyorlar ancak ishal yapabiliyor. Bu nedenle öneremem. Saman daha büyük kuş türleri için uygun olur, muhabbet kuşları için uygun olmaz

Eğer yuvaya konulan malzemeyi atıyorsa ekleme yapmayınız. Yumurtadan bebekler çıkmaya başladığında azar azar ekleyerek süreci götürebilirsiniz. Genelde yumurta evresinde talaş pek gerekmez ancak 5-6 parça, yumurta kaymasını engellemek adına eklenebilir. Karton tüketimini, kemirmeyi çok seviyorlar ancak ishal yapabiliyor. Bu nedenle öneremem. Saman daha büyük kuş türleri için uygun olur, muhabbet kuşları için uygun olmaz
Bu platformdan bayağı destek aldım konulardan falan teşekkür ederim sabrınız için.
Ve dişi kuş yuvalıkda daha fazla durmaya başladı sebep ne follukun derin kısmında oturmaya başladı?

Bu platformdan bayağı destek aldım konulardan falan teşekkür ederim sabrınız için.
Ve dişi kuş yuvalıkda daha fazla durmaya başladı sebep ne follukun derin kısmında oturmaya başladı?
rica ederiz. Kuluçka öncesi pratik yapıyor, duruşunu geliştiriyor, ek olarak belki de ısı ve nem dengesini hesap ediyor

Isıyı o mu sağlayacak yoksa bende bir ek destek uyguluyacak mıyım yani peteğe doğru yaklaştırsam mı? Şuan kombi 35 derecede çalışıyor ev sıcaklıgı normal.
hayır hiç gerekli değil. Kuluçka sürecinde kuşlar çok az rahatsız edilmeli ve asla konumları değiştirilmemeli.

Neden böyle yapıyor gagasını açıp kapatıyor korkmaya başladım, sindirim ile ilgili bir problem mi var?
yem tüketim sonrası ise sindirimini kolaylaştırmak için. Esneme gibi bir duruma dönüşürse ortamın havalandırılması gerekebilir.
Yem karışımınız sadece sarı darıdan oluşuyor gibi. King üretici yemi, versele laga jo mannes paketi gibi ürünleri tercih etmenizi öneririm. Petmarketburada gibi sitelerden alınabilir

yem tüketim sonrası ise sindirimini kolaylaştırmak için. Esneme gibi bir duruma dönüşürse ortamın havalandırılması gerekebilir.
Yem karışımınız sadece sarı darıdan oluşuyor gibi. King üretici yemi, versele laga jo mannes paketi gibi ürünleri tercih etmenizi öneririm. Petmarketburada gibi sitelerden alınabilir
İki marka farklı yem kullanıyorum biri 7 farklı diğeri tek sarı

Kuluçka sürecinde sürprizler olabiliyor ancak temel olarak iki kuşunuz da 0 faktör yeşil ve mavi renk baskınlığına sahipler. Bu demek oluyor ki renkler ya annesi gibi ya da babasının renginde kalacaktır.
Yeşil daima daha baskın olduğundan daha çok yeşil ağırlıklı bebekler verecektir. Tam emin olamamakla birlikte sarı yüz ya da inos (albino/lutino) kanı taşıyıcılığı olabilir erkek kuşunuzun. Böylesi durumlarda düz renk beyaz ya da sarı yavrular da gelebilmektedir.

Dişi kuşunuz çekinik parçalı bir türe sahip. Bu nedenle klasik mutasyon ağırlıklı olarak baskın kalacaktır.

Bana umut verdiniz gerçekten en sevdiğim muhabbet kuş tür kanlarından olacağına çok heyecanlıyım.
Bugünlerde çok yem yemeye başladı dişi kuş ve sürekli erkek kuşda besliyor dişiyi dışkıları böyle bir değişik hal almaya başladı büyüyor gibi ve dişi kuşun popo tüyleri seyrekleşmeye başladı ve yuvalıkda uyumaya başladı yumurta gelmemesi rağmen durum nedir sizce?
Dişi kuşa yaklaşınca gelirdi eli ısırırdı falan şimdi sakinleşti gibi kaçıyor artık yuvalığa giriyor hemen.
:m20::m5:🥰

Son düzenleme:
Bana umut verdiniz gerçekten en sevdiğim muhabbet kuş tür kanlarından olacağına çok heyecanlıyım.
Bugünlerde çok yem yemeye başladı dişi kuş ve sürekli erkek kuşda besliyor dişiyi dışkıları böyle bir değişik hal almaya başladı büyüyor gibi ve dişi kuşun popo tüyleri seyrekleşmeye başladı ve yuvalıkda uyumaya başladı yumurta gelmemesi rağmen durum nedir sizce?
Dişi kuşa yaklaşınca gelirdi eli ısırırdı falan şimdi sakinleşti gibi kaçıyor artık yuvalığa giriyor hemen.
Dışkı bozuluyor yumurta olan kuşlarda zeminde çok fazla yem kabuğu var o yüzden ayırt edemedim dışkıyi popo tüyleri seyreklesir bu süreçte
Size tavsiyem çok rahatsız etmeyin
Dişi kuşlar genelde agresiftir heleki kulukca sürecinde bu ikiye katlanır
Kulukca için hazırlık yapıyor yumurta gelecektir yakın zamanda
Kuşunuzun son hâlini görebilir miyim

Çok yem yemeye başladılar zemini her gün temizliyorum hemen yem kabuğu oluyor pek rahatsız etmek istemiyorum ama mecburen yemlerini değiştirmek zorunda kalıyorum umarım bir kötü sonuçla karşılaşmam.
Sizce yumurta var mı kuşum böyle bir durumda

Bu süreçte kalamar kemiği bulundurmanız önemli dişi kuş için sürekli kemirecektir gerekli vitaminleri alması yumurta kalitesi için oldukça onemli sıcaklık normal derecede kafesleri yukarıda ve rahatsız edilmemeleri gerekiyor kafeste gerekli materyaller varsa gerisini kendileri halleder hocamiz yukarıda bilgi vermiş zaten agresiflik fazlalaşır bu dönemde birde kafes zeminini temiz tutalım mümkünse akıllı yemlige geçiş yapın zeminde yem birikmeyecektir ve daha az rahatsız etmiş olursunuz

Çok yem yemeye başladılar zemini her gün temizliyorum hemen yem kabuğu oluyor pek rahatsız etmek istemiyorum ama mecburen yemlerini değiştirmek zorunda kalıyorum umarım bir kötü sonuçla karşılaşmam.
Sizce yumurta var mı kuşum böyle bir durumda
Kuyruk sekmesi kanat düşüklüğü var fazla yem yemeleri normal makat ve kuyruk başlangıç kısmında da şişkinlik varsa yumurta var bence