Yumurta sorunu

Muhabbetlerimiz

iyikus.com Üyesi
S.a muhabbet severler
8 takım kuşum var 4 takımda ayrı ayrı sorunlar yaşıyorum yumurtayla ilgili
1) yumurta kırma sorunu günü dolmadan yumurta kırıyorlar
2 ) yumurtaların boş cikmasi
3 ) yumurtalar dolu fakat günü geldiği halde yumurtadan yavru çıkmıyor kiramıyorlar mi ?
Yardımcı olursaniz sevinirim herkese iyi günler

Ve aleyküm selam.
1- kalsiyum takviyesi mutlaka yapın. Mama veriyorsanız sıklığı arttırın. Haftada 3-4 ideal. havucu çıkartabilirsiniz arada. Kalamar kemiği yoksa kafeslerde edinin. Ayrıca Ben d3 ve calcimax kullanıyorum. Yumurta kabuklarınıda değerlendirin. D3 ister ağzına 1-2 damla ister mamaya ekleyin. Ben genelde mamaya eklerim. Büyük olasılık budur.
2- eğer çiftleştiklerinden eminseniz erkek dolduramıyor demektir. Popo etrafı tüylerini makasla kısaltın. Birde öyle deneyin. Kuşçu tabiri ile basamıyordur. Hala bir numara yoksa ya sunni tohumlama denersiniz yada erkeği değiştirirsiniz. Bununda alternatif çözümü yok maalesef.
3- başıma hiç gelmedi. Doğanay bey bakınca bunun hakkında detaylı bilgi verir. 2 ihtimal var. ya yavrular kıramıyorlar ki bu durumda ufaktan destek olmanızda yarar var. Diğer ihtimal anne tam yatmıyor bu sebepten ölüyorlar yumurtada. İlk ihtimal daha kuvvetli yumurtada kıpırdanma görüyorsanız destek olmanızda yarar var.

Oyla 0
Hafta da 2 defa yumurta manasına yumurta kabuğu 3 çeşit un var onları eve gidince yazıyım havuç diazayme 256 karıştırıp bazende kekik böyle veriyorum

Oyla 0
Hafta da 2 defa yumurta manasına yumurta kabuğu 3 çeşit un var onları eve gidince yazıyım havuç diazayme 256 karıştırıp bazende kekik böyle veriyorum
Probiyotik haftada 1 yeterli. Her defasında koymanıza gerek yok. Bende diazyme 256 kullandım senelerdir ama biter bitmez değiştireceğim. Sizinde aklınızda bulunsun. Hazır mama alabilirseniz alın ben o unlu bisküvili işleri pek sevmiyorum :) ankara’da felan iseniz ulusta Doğanay beyin tavsiyesiyle aldığım deli naturenin kuru mamaları var güZel olur. Farklı şehirdeysenizde şöyle bir gezinin muhakkak bulursunuz :)

Oyla 0
Anladım teşekkür ederim bir de elimde gervit var Multi vitamin o dediklerinizin yerine iş görür mü ?
Ayrica vilmektin iç parazit olarak verilir mi kuşlara

Oyla 0
Piyasada çok fazla ürün var bu işlevi gören. Örneğin Sitraks, Nilverm, Andazol, Sulphamezathine (bknz; Sulphamezathine Kullanımı ) gibi bir çok ürün kullanılabilir. Vilmectin de yeterli olur bellirli oranda ama ek bir ürüne ihtiyaç vardır.

Oyla 0
Çok teşekkür ederim bu işi bilinçli ve doğru bir şekilde yapmak istiyorum da herkes kafasına göre bir yöntemi var bu biraz insanın tuhafina gidiyor elimde var o ilaçtan sağolasın abi ama sulphamezathine bir yazınızda okumuştum veteriner tavsiyesi olmadan vermeyin yazıyordu da nasıl ve ne sıklıkta vermeliyim

Oyla 0
Çok teşekkür ederim bu işi bilinçli ve doğru bir şekilde yapmak istiyorum da herkes kafasına göre bir yöntemi var bu biraz insanın tuhafina gidiyor elimde var o ilaçtan sağolasın abi ama sulphamezathine bir yazınızda okumuştum veteriner tavsiyesi olmadan vermeyin yazıyordu da nasıl ve ne sıklıkta vermeliyim
Sulphamezathine antikoksidiyal ilaçlar grubunda bağırsak düzenleyici ve iç parazitlerde, bakteriyel ishalde en yaygın kullanılan ilaçtır. Ben kendi kullanma zamanımı söyleyeyim. Dışkıda bir ishal , bir katı, bir şekil bozuk bir düzgün şeklinde bir değişme gördüğümde kullanıyorum. Kür içinde 2 ayda bir olacak şekilde bence uygundur. Çok gerekli bir ilaç mı derseniz uzun zamandır kullanıyorum. Hayvanda bakteriyel veya diğer durumlardan biri yoksa safi zarar anca bağırsak florasını bozar, ilaca direnç artar, yarardan çok zarar getirir. Doğanay beyin yazıda anlatmak istediğide buydu sanırım. Her üretim sürecinde bu ilaç bilinçli-bilinçsiz kullanılıyor nitekim :) Gerwit-w iyi multivitamindir. Tollyaminden önce onu kullanıyordum memnun kalırsınız.

Oyla 0