Yumurta verimini 3x arttırmak :) Bu yöntemin sırrı ne?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Umit.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
işe yarar çünkü buğdayda ki E vitamini çimlendiğinde ortaya çıkıyor :)

Doğanaycım çok basit yaklaşmışsın konuya :) Ben bu videoyu biraz üzerinde düşünelim diye paylaşmıştım aslında burada bir hikmet olduğu belli çünkü :) Buradaki olay daha çok sindirimle alakalı bence...

Söylediğin şey E vitamininin açığa çıkması değilde var olan vitamin ve mineralleirn çimlenmeden sonra değerlerinin artmasıdır. Bu her vitamin ve mineral için geçerli..

Ancak bu videoda dikkat ederseniz buğdayı çimlendirmemişler. Yani konu o değil. Burada sadece bir gece öncesinden buğdayları suda bekletiyorlar. Ve buğdaylar suyla yumuşuyor o şekilde veriyorlar. Çimlenmesi için sudan çıkarıp bir süre nemli kalmalarını sağlamaları lazım. Süreci biliyorsunuz zaten...

Benim düşüncem buğdaylar yumuşayınca sindirimi kolaylaşıyor/artıyor. Böylece buğdaydaki vitamin ve minerallerinde vücut tarafından emilimi artıyor. Yani vücut buğdayın besin değerlerinden daha fazla ve tam anlamıyla faydalanıyor...

Buğdayların yumuşama esnasında belki dediğin gibi embriyoda harekete geçip besin değerlerini biraz arttırmış olabilir. Ama tam olarak çimlenme denemez buna...

Yani olay sindirimle ve emilimle alakalı bence. Nasılki bir nohut yemeği yapmadan önce nohutları suda bekletirsiniz ve sabaha kadar nohutlar yumuşar. Ama nohutun ham hali ne kadarda sert bir besindir değilmi. Bu iki nohutu yediğinizdeki aradaki sindirim farkını düşünün. Sizce hangisinden daha fazla yararlanır vücudunuz? :)

Bu süreçte sadece onu değiştirmiş ya, o yüzden direkt ona odaklanabildim. Elbette bir çok etki olmuştur. O kadar tavuk için 25 yumurta bile az yani :D

Ne yapalım hocam, yemleri bir gün önceden ıslayalım mı :p

Çok fazla gidiyoruz bu hayvanların üzerine.

Olaya şöyle bakıyorum.

Kurdun yavrusunu doğal yaşamından koparıp bahçemize getiriyoruz, kuru mama, ev yapımı sebzeli vs. Li yemekler falan hazırlıyoruz... Besin değerlerini emilimini falan tartışıyoruz.

Oysa durum net; etçil bir hayvandır et ver gerisine karışma:D

Sonrada vay efendim kurdum hasta oldu, röhnfired multi kullansam olur mu heheh

Her hayvanın doğal beslenme ve buna göre şekillenmiş yapısı sistemi vardır. Ötesi, müdahaledir. Müdahale edilmiş bir yapıdan gelen şeyleri çok doğal karşılamamak lazım:D

Yani tavuğun doğal yaşamı nedir? Çoğunlukla böcük çeşitleri, bitki falan... Al bu tavuğa sadece buğday ver, ıslayıp verince ortalama 1 yumurta yapan tavuk 3 yumurta yapmaya başlasın:) O yumurtaların incelenmesini istiyorum hahaha Herşey bir kenara, koskoca tavuk sektörü var, böyle birşeyi bu kız buluyorsa pes:)

Ayrıca, tavuklardan yumurta almak için horozmu almış o ? Ben mi yanlış algıladım:unsure:

Birisinin ver hocam cevabını almadan yazmayacaksın değil mi hocam :p:D hahah

İşi kolaylıştırayım madem, verir misin lütfen hocam tüyo ? :giggle:
Tabi üstat ufak bir tiyo simdi ben üreticiyim genelde soyle bir yöntem deniyorum 6 yumurta yapan yavrularda 8 10 görüyorun bak simdi bugün 6 yumurta atan takimim var 18 gün sonra yumurtalari cekip ata bilirim olay söyle gelisiyor gerekli multi vit mama vs vs destekledikten sonra kus 5 inci yumurtayi attikdan sonra 6 inci yumurtayı atmadan kızgın olan baska bir erkegin yanina atacaksn erkek ile eslesme olmasi lazım ki erkekde diside kizgin ise genelde eslesiyorlar disi kusu tekrardan alip esinin yanina atiyoruz 6 inci yumurtayi aldiktan sonra tekrar alip eslestigi erkegin yanina atiyorsun eslestikden sonra tekrar kendi esinin yanina atiyorsun sonuc u goreceksin tabi her kusta olacak yada kesin sonuc diye bir sey yok ama ben genelde sonuc aldim ve denenmis bir sey denemenizi öneririm

Tabi üstat ufak bir tiyo simdi ben üreticiyim genelde soyle bir yöntem deniyorum 6 yumurta yapan yavrularda 8 10 görüyorun bak simdi bugün 6 yumurta atan takimim var 18 gün sonra yumurtalari cekip ata bilirim olay söyle gelisiyor gerekli multi vit mama vs vs destekledikten sonra kus 5 inci yumurtayi attikdan sonra 6 inci yumurtayı atmadan kızgın olan baska bir erkegin yanina atacaksn erkek ile eslesme olmasi lazım ki erkekde diside kizgin ise genelde eslesiyorlar disi kusu tekrardan alip esinin yanina atiyoruz 6 inci yumurtayi aldiktan sonra tekrar alip eslestigi erkegin yanina atiyorsun eslestikden sonra tekrar kendi esinin yanina atiyorsun sonuc u goreceksin tabi her kusta olacak yada kesin sonuc diye bir sey yok ama ben genelde sonuc aldim ve denenmis bir sey denemenizi öneririm
:) Hocam nasıl bir zorda kalmışlıkla bu yöntemi buldun bilemiyorum:)

Olaya etik gözle bakmıyorum, çünkü zaten bu konuya gelmeden milyon şey olur tartışılacak, o nedenle kimse yanaşmasın lütfen bu yönden :D

Açıkçası biraz riskli gibi geldi bana, şahsen ilk kez duyuyorum. Deneyimini paylaştığın için teşekkür ederim hocam...

Yani riskli derken, kuşunu ve durumu iyi analiz etmek gerek. Yoksa kuluçka sürecinin ziyan olma durumuda sözkonusu...

Şahsen, nazar değmesin şu ana kadar 6 nın altına hiçbir kuşum düşmedi nerdeyse. Bana de ki, kuşuna şunu yap 12 yumurta yapsın, açıkçası istemem.

Çünkü zaten 4 yavrudan sonrası ebeveynler ve yavrular çin sıkıntılı bir süreç oluyor... Yumurta çekimi olsa da sıkıntı az da olsa devam ediyor...

O nedenle min. 4 yavru iyidir bence...

Sen kaç yavru yeme düşürüyorsun tek kuluçlada sağlıklı şekilde hocam? Yumurta çekme yapıyormusun ayrıca...

Ama az yumurta için düşünülebilir...

Tabiki riskleri var bu isin huysuz takimda kuluckayı boza bilirsin bu konuda mutabikiz bunu bir takiminda deneye bilirsin yumurta sayim fazla olur ise tabiki kaydirma yapiyorum genelde takimlardan 8 yumurtada 7 6 cok rahat aliyorum ustat benim aklimda cok deli projeler var denemelere basliyacagim en kisa surede :) tabi bu denemeler kesinlikle kuslarin sagligini bozack yada riske atacak seyler degil :)

Tabiki riskleri var bu isin huysuz takimda kuluckayı boza bilirsin bu konuda mutabikiz bunu bir takiminda deneye bilirsin yumurta sayim fazla olur ise tabiki kaydirma yapiyorum genelde takimlardan 8 yumurtada 7 6 cok rahat aliyorum ustat benim aklimda cok deli projeler var denemelere basliyacagim en kisa surede :) tabi bu denemeler kesinlikle kuslarin sagligini bozack yada riske atacak seyler degil :)
İlginç şeyler gelecek gibi:) Merak ettim açıkçası, yaratıcı şeyler bekliyorum artık senden :D Bende ki konum bu oldu haha

İlginç şeyler gelecek gibi:) Merak ettim açıkçası, yaratıcı şeyler bekliyorum artık senden :D Bende ki konum bu oldu haha
Ya reis suan kus camiasina bak rutin seyler yok mama yok vitamin yok nijer bira mayası vs vs vs söyle yaklas half sider kus labratuvar ortamında meydana gelen bir kus dogrumu kimse bana kalkip da yok yesille maviyi esledim bu cıktı yok sariyla bunu esledim bu ciktı demesin imkansız nerdeyse ya kanında vardır ki cok zordur o kanı bulmak az önce demissin bu nasıl bir caresizlik diye onun icin söylüyorum yanlis anlama klasik seyleri gecmek lazım standart ın üstüne cıkmak lazım simdi herkez kus üretiyor önemli olan kimsede olmayanı senin yakalaman denemden hic bir sey ögrenilmiyor deneme yanilma tabi bu yanılmalarda hayvana zarar vermeye karsiyim kesinlikle söyle düsün bu olayı 2 inci bir erkek bastikca kus kendini baska kumeste baska kuluckaya hazırlıyor piskolojisine burunuyor ve ve otomatik olarkta kus yumurtaya devam ediyor bu sekilde yaklas konuya nasıl kaydırma yönteminde kus kaydırdıgın yumurtayı piskolojik olarak kabul ediyor ise bunuda bu sekilde yaklas :)

Aha bunuda buraya yazdım . . . Gerci patent de almadık söyledik ama neyse :) baska bir arkadas daha da standart in disina tasıyıp belki üst kademye ulasır ama hersey e vitamini abcdef degil bazende piskolojik olarak yaklasmakta fayda var :) dene bir takiminda huysuz olmayan takimda

İnsanlara diyorum kusların yumurtalarını yatmadan yemin icinde 1 hafta sakla sonra hepsini altına koy hepsi ayni anda cıksın diyorum adam kalkip diyor ki bu olay evrenin düzenine ters yok bu olay bilimsel olarak arastırılmamıs diyor yahu senin bilim dedigin sey allahın yarattıgı seyden dahamı yüksek tövbe yarabbi yine yellendim bak :))

Aha bunuda buraya yazdım . . . Gerci patent de almadık söyledik ama neyse :) baska bir arkadas daha da standart in disina tasıyıp belki üst kademye ulasır ama hersey e vitamini abcdef degil bazende piskolojik olarak yaklasmakta fayda var :) dene bir takiminda huysuz olmayan takimda
bu tip bir olayı ben çok önceden denedim ancak yapma amacım bu değildi. :D
Birden çok kuştan bebek elde etmek istiyordum doğal yollarla, suni yapmadan. Lakin tutmuyor genelde

Birden çok kuştan bebek elde etmek istiyordum doğal yollarla, suni yapmadan. Lakin tutmuyor genelde
Suan denedigim kuslar var gün gün videolarını cekip ata bilirim usta 6 da kalan kuslar 8 ile 10 aldim ve devam ediyorum isin aslı bende suni dolleme yapmak istemedim olay ordan geldi 1 takıma denedim sonuc olumlu dur dedim bide suna deneyim yine sonuc olumlu derken huysuz olan takımlarda devam ettim

7 8 gün üstünü gecenide duydum ama denemedim tırstım söyleyende üretici tabi nasıl yapıyor söylemedi mantigi vardır mutlaka

En başta söylediğin başka erkeğe atma olayını hiç denemedim daha önce de söylediğim gibi. Yumurtalarım fena sayıda feğil. Düşük olan çifte deneyebilirim:)