Yumurtalar

batari2521

Forum Sakini
Selamlar.. son 24 saatte dişi kuş iki yumurta çıkardı. Sürekli yuvalikta. Yumurtalar yuvaligin kenarinda öylece duruyor. Bazı sorularım var
1- dün çıkan yumurta beyaz , sonradan cikan kırmızı. Neden?
2- yumurtalar kenarda duruyor. Üzerine mi oturması lazım. Elimle yumurtaları ortaya alayım mı. kendi haline mi bırakayım
3- dişi kuş sürekli yuvada vaktini geçiriyor. Yem yemediğini farkettim. Beslenmesi konusunda endişe etmeliyim.

Ekli dosyalar

• IMG_20220101_231043.jpg
    IMG_20220101_231043.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 21
Çözüm
Merhaba, 2. yumurtayı yaparken biraz zorlanmış. Beslenmesine ilave daha yağlı tohumlar ya da yumuşak gıda takviyesi yapmayı ihmal etmeyiniz.
2- yumurtalar kenarda duruyor. Üzerine mi oturması lazım. Elimle yumurtaları ortaya alayım mı. kendi haline mi bırakayım
Bazı kuşlar istediği köşeye çekip orada bakmayı seviyor. Ortaya alabilirsiniz ancak yine oraya çekiyorsa müdahale etmeyiniz. Bakmak istemediklerinde de köşeye atabiliyorlar. Ortada ki talaş fazla olmuş bu arada. Onu %70 azaltmanız gerekiyor yumurta evresinde. Bir tutam bile kafi.
3- dişi kuş sürekli yuvada vaktini geçiriyor. Yem yemediğini farkettim. Beslenmesi konusunda endişe etmeliyim.
Olması gerektiği gibi. Erkek...

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, 2. yumurtayı yaparken biraz zorlanmış. Beslenmesine ilave daha yağlı tohumlar ya da yumuşak gıda takviyesi yapmayı ihmal etmeyiniz.
Bazı kuşlar istediği köşeye çekip orada bakmayı seviyor. Ortaya alabilirsiniz ancak yine oraya çekiyorsa müdahale etmeyiniz. Bakmak istemediklerinde de köşeye atabiliyorlar. Ortada ki talaş fazla olmuş bu arada. Onu %70 azaltmanız gerekiyor yumurta evresinde. Bir tutam bile kafi.
Olması gerektiği gibi. Erkek kuş besleyecektir ya da çok eksiklik hissettiğinde yiyip geri girecektir. Dışkı ve minik ihtiyaçları için sadece çıkıyor dişi kuşlar.

Çözüm

batari2521

Forum Sakini
Olması gerektiği gibi. Erkek kuş besleyecektir ya da çok eksiklik hissettiğinde yiyip geri girecektir. Dışkı ve minik ihtiyaçları için sadece çıkıyor dişi kuşlar.
Yem olarak gardenmix pembe olani kullaniyordum. Tavsiye bir ürünün varmi

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kuluçka dönemi yem değiştirmenizi önermem ancak ilaveler yapılabilir tabi ki. Versele laga jo mannes paketi, king, natural gibi markaları değerlendirmenizi öneririm.

batari2521

Forum Sakini
Kuluçka dönemi yem değiştirmenizi önermem ancak ilaveler yapılabilir tabi ki. Versele laga jo mannes paketi, king, natural gibi markaları değerlendirmenizi öneririm.
Toplamda 4 yumurta oldu. Üç tanesinin üzerine oturdu bazen ikisi üzerine oturuyor. Diğer yumurtalar kenarda duruyor. Ben müdahale etmeli miyim. Hepsini bir araya toplamak gibi vs vs.
Birde yem yemeye çıktığını görmüyorum. Erkek kusunda beslediğini görmedim. Yuvaligin içine yem koyayimmi

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Belli ki savuruyor yumurtaları. Bu bir problem :(
Tüm yumurtalara yatması gerekiyor. Bazı dişilerde ne yazık ki bu tip sorunlar oluyor. Çözümü genel anlamda yok. Daha geniş folluk kısmı olan bir yuvalık tercih etmek lazım.
Yuvalığın içine yem koyulabilir ancak besleniyordur mutlaka. Kesin yemediklerinden eminseniz ek tedbirler almak gerekir. Kabuk vs yok mu hiç yem kabında

batari2521

Forum Sakini
Yuvalık en büyük boy. İçinde folluk var.. yumurtalar follugun ortasındaki çukur içinde değiller. Kuş follugun köşelerinde yatmış yumurtanın üstüne. Ortadaki çukura alayimmi yumurtalari

Yeni erkek yiyor sanırım. Kabuk var olmazmi. Ama ben disi kusun yuvalıktan cikip yem yediginii görmüyorum. Ama bir taraftan aç durmaz diye düşünüyorum. Mutlaka yiyordur. :)

batari2521

Forum Sakini
erkek besliyordur onu bir şekilde. Eğer ısrarla oraya çekiyorsa ellememek lazım.
Aradan 5 gün geçti. Yumurta kontrolü yapmak istiyorum ama dişi kuş sürekli yuvalikta. Yumurtaların üzerinde. Yinede dişiyi kafesin içine alıp kontrol yapmalıyım. Dişi ciktiktan sonra yuvalık girişini kapatıp mi yapmalıyım. Boş yumurtaları almalimiyim? Alırsam eğer anlarmi. Zaten 4 tane yumurtası var. Süreç hakkında Bilgi verir misiniz.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, dişi çıktıktan sonra kapatmaya gerek yok. Hızla kontrol ederseniz sorun olmayacaktır. Kapı açık olduğunda yuvalığın genelde girmiyorlar içeriye. Yumurta sayısı 5 ve üzeri ise boşlar alınmalı. Ancak sadece 1-3 yumurta varsa minimum 4 yumurta bırakmak sağlıklı olacaktır.
4 yumurta var dediğiniz için kontrol ediniz öncelikle. Çoğu doluysa almaya gerek yok :)

batari2521

Forum Sakini
Merhaba, dişi çıktıktan sonra kapatmaya gerek yok. Hızla kontrol ederseniz sorun olmayacaktır. Kapı açık olduğunda yuvalığın genelde girmiyorlar içeriye. Yumurta sayısı 5 ve üzeri ise boşlar alınmalı. Ancak sadece 1-3 yumurta varsa minimum 4 yumurta bırakmak sağlıklı olacaktır.
4 yumurta var dediğiniz için kontrol ediniz öncelikle. Çoğu doluysa almaya gerek yok :)
Hocam merhaba. Konuyu Ocak 1 de açmışım ve o tarihte 2 yumurta vardı. Sonraki iki günde 2 yumurta daha oldu. Toplam 4 yumurtanın teki boştu attım birini. Aradan 20 gün geçti. Dişi kuş yuvalikta sürekli yumurtaların üstünde. Ancak henüz yyumurtalar kırılmadı. Tavsiyeni ogrenebilirmiyim.
Karanlık ortamda baktığımda içi kırmızı. Kaç gün daha beklemek dogru olacaktir. Veya yumurtaların resmini mi atsam buraya.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kötü bir haberim var :(
Yumurtaların içinde ölmüş bebekler maalesef. Yine de 4-5 gün daha altlarında kalsın yumurtalar.

batari2521

Forum Sakini
Kötü bir haberim var :(
Yumurtaların içinde ölmüş bebekler maalesef. Yine de 4-5 gün daha altlarında kalsın yumurtalar.
Anladım. Ama Dikkat ettim de her geçen gün yoğunlaştı yumurtanın içinde kırmızılık. Neyse dediğin gibi 5 gün daha bekleyeyim. Sonrasında yuvaligi cikarayimmi. Ara vermeleri gerekir mi

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Anladım. Ama Dikkat ettim de her geçen gün yoğunlaştı yumurtanın içinde kırmızılık. Neyse dediğin gibi 5 gün daha bekleyeyim. Sonrasında yuvaligi cikarayimmi. Ara vermeleri gerekir mi
Sorun orada değil hocam. Yumurtalarda bebekler oluşmuş ancak sebebi nedir bilemem ölmüşler içinde.