Muhabbet Kuşları Yumurtalı Mama Tarifim

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi

Muhabbet kuşlarım ve forpuslarıma hazırladığım Yumurtalı Mama Tarifim

Arkadaşlar alttaki mama tarifim benim rutin olarak yaptığım ve o an evdeki malzemelere göre ek ilaveleri olan bir mamadır.
İçeriği şöyle:
  • Deli Nature Kuru mama
  • 2/3 küçük yaprak roka
  • Çeyrek pancar
  • Havuç
  • Kapya Biber
  • Sağlık Tohumları
  • Yem premiksleri (quiko bio + quiko forte + probiyotik)
Görseller her şeyi anlattığından kısaca bahsedeyim durumdan. Pancarın ve havucun suyu bir miktar fazla geldiği için süzdüm azıcık. Onun haricinde görsellerde ki gibi rendeledim, kesimlerini yaptım. Yaklaşık 1,5 çay bardağı kadar mama ilave ettim (kuş sayınıza göre düzenleyiniz) ve hafif nemli bir kıvama getirdim. 15 dk beklettikten sonra karışımı kuşlara servis ettim.
Kap olarak tabanda kullandığım cam kaseyi kullanıyorum.

Geriye kalan mubişlerin ve forpuscukların afiyetle yemesi kalıyor :)
mamatarifim1.jpgmamatarifim2.jpgmamatarifim3.jpgmamatarifim4.jpgmamatarifim5.jpgmamatarifim6.jpg
Fotoğraflamak için kabı hemen koyup çektim. Şiştiğinde servis ettim

Hocam ellerine sağlık. Böyle ev yapımı mamalara benimde dadanasım gelmiyor değil:)

Afiyet olsun canlara, içersinde yok yok :cool:

ben de tarifimi vereyim. içinde az şey var daha ne eklemem lazım bilmiyorum @Muratsani ve @Doğanay Y. belki yardım eder bana
yumurta
havuç
irmik
az miktarda havanda ezilmiş fındık
probiyotik
havanda dövülmüs yumurta kabugu
Yeni bir konu açarsanız tarifinizden görselli, daha sağlıklı yardımcı oluruz. Dediğiniz ürünler kullanılabilir. Kuşun tüketimine göre şekil vermelisiniz.

Doğanay araya birde meyve sıkıştıraydın iyidi :) Ben elma ve muzu sıklıkla kullanırım. Ayrıca kabuklu fındık ve buğday ruşeymide favorilerimdir... Pancar ve havucu bende kullanıyorum ama biber kullanmadım hiç...

Muhabbet kuşlarım ve forpuslarıma hazırladığım Yumurtalı Mama Tarifim

Arkadaşlar alttaki mama tarifim benim rutin olarak yaptığım ve o an evdeki malzemelere göre ek ilaveleri olan bir mamadır.
İçeriği şöyle:
  • Deli Nature Kuru mama
  • 2/3 küçük yaprak roka
  • Çeyrek pancar
  • Havuç
  • Kapya Biber
  • Sağlık Tohumları
  • Yem premiksleri (quiko bio + quiko forte + probiyotik)
Görseller her şeyi anlattığından kısaca bahsedeyim durumdan. Pancarın ve havucun suyu bir miktar fazla geldiği için süzdüm azıcık. Onun haricinde görsellerde ki gibi rendeledim, kesimlerini yaptım. Yaklaşık 1,5 çay bardağı kadar mama ilave ettim (kuş sayınıza göre düzenleyiniz) ve hafif nemli bir kıvama getirdim. 15 dk beklettikten sonra karışımı kuşlara servis ettim.
Kap olarak tabanda kullandığım cam kaseyi kullanıyorum.

Geriye kalan mubişlerin ve forpuscukların afiyetle yemesi kalıyor :)
Ekli dosyayı görüntüle 9216Ekli dosyayı görüntüle 9217Ekli dosyayı görüntüle 9218Ekli dosyayı görüntüle 9219Ekli dosyayı görüntüle 9220Ekli dosyayı görüntüle 9221
Fotoğraflamak için kabı hemen koyup çektim. Şiştiğinde servis ettim
Pancarı her mamaya koyuyorum ben de,çok seviyor.Arada tatlı yeşil biber de ekliyorum.C vitamini oldukça yüksek.Tabi mevsiminde olursa kullanıyorum,kış biberleri berbat çünkü.

Bu kuru mamayı direk yumurtalı havuc karisiminin icine dokup mu kullanmamiz gerekiyor? Petshop bana su ile ıslatın dedi.

Yumurta ilaveli mama ise gerekmiyor. Üzerinde belirtir mamanın ki renginden de anlaşılır. Civciv sarısı gibi.