Yumurtalı/Yavrulu Kuşların Kafesinin Örtü İle Örtülmesi Doğru mu?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Akifcik
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Akifcik

Veteran
Kuluçkadaki bir çiftin kafesinin "sırf sabah saatlerinde ötüyorlar" diye kafeslerinin örtü veya benzeri bir eşya ile örtülmesi ne kadar doğru? Hatta bu kuluçkadaki kuşlara özel değil, hiçbir şekilde kuşların kafesinin örtülmesine karşıyım, duygusal olarak onları zaten kafese hapsetmişken bir de karanlığa hapsetmek beni vicdanen rahatsız ediyor.

Her neyse kuluçkadaki bir çiftin kafesi örtülünce ne gibi sorunlar olabilir, daha doğrusu sorun olabilir mi? Örn; yumurta kırma, tüy yolma gibi şeyler ile karşılaşma olasılığımız küçük bir ihtimal mi?

Görüşlerinizi, kuşlara bu davranışı yapan kişi/kişilere ileteceğim, cevaplarınızı bekliyorum??

Bütün canlılar her türlü duruma alıştırılabilir. Bu rutine çevrilebilir. Mühim olan yararlı sayılıp sayılamayacağıdır.

Rutin bozulmasında stres yaşanması beklenebilir. Özellikle kuluçka döneminde ki kuşlarda bu stresin yansıması yavru ya da yumurtalara zarar verme olarak neticelenebilir.

Ayrıca, günışığı kuşlar için elzemdir. Mahrum etmeyin?

Peki "Sabah ev sakinleri uyurken örteyim, sonra millet uyanınca örtüyü kaldırırım" durumu nasıl değerlendirilebilir? Ha benim kesinlikle kendi düşüncem vs. değil bunlar.
Sizin yazdıklarınızı bu kişilere ilettiğim zaman alabileceğim cevaplara hazırlıklı olmak adına her durumu soruyorum☺️

Merhaba @Akifcik , ben maalesef kuşlarımda aynı odada kaldığımdan üzerlerini örtüyorum. Bu şekilde başlarda sıkıntıydı ancak zamanla alıştılar. Kuluçka öncesinde bunu alıştırmak gerekiyor.
Tek olay ötme durumu ise örtülmesine karşıyım. Onun yerine ışık az ileten bir perde ya da örtü ile camı kapatmak daha uygun oluyor. Stres oluyor kuşların bazısı üstü örtülünce

Geri