Yurt Dışından Jumbo Muhabbet kuşu getirmek ( Röportaj )

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Arkadaşlar bu röportaj yıllar önce muhabbet kuşları üzerine bilgi sunan bir forum sitesinin, üretici üyelerinden biriyle yaptığı röportaja yer vereceğim. Röportaj yapılan üreticimiz Sinan Bey'in (sinanmuhasebe) yurt dışından şov muhabbet kuşu getirme çabası, şov muhabbet kuşu üretimiyle ilgilenmesi ve süreci ele alan bir röportaj.

Soru: Yurt dışındaki üreticilerle irtibat kurarak bireysel çabalarınızla yurt dışından kuş satın alıyorsunuz. Sizi daha yakından tanımak ve şov muhabbet kuşları, üretimi, gibi konularda bilgi edinmek istedik. Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız ?
Cevap: Öncelikle size teşekkür etmek istiyorum. 32 yaşındayım muhasebecilik yapıyorum. Evliyim ve 4 aylık bir kızım var.

Soru: Kaç senedir muhabbet kuşu besliyorsunuz ? Şu anda kaç muhabbet kuşunuz var ? Sayıları, yaşları ve özellikleri konusunda bilgi verebilir misiniz ?
Cevap: Ben ilk muhabbet kuşumu 14 yaşında edindim, 1991 yılında, bir yıl sonra şov muhabbet kuşu ile tanıştım. 21 yaşına geldiğimde 75 çift kadar şov muhabbet kuşum vardı. O yıl aldığım yemin içindeki tarım ilacı kalıntıları, kuşlarımın ölümüne sebep oldu. Yaklaşık 4 yıl kuş beslemedim. Daha sonra bir arkadaşımdan 1 çift şov muhabbet kuşu alarak tekrar devam etmeye başladım. Şu anda 40 kadar muhabbet kuşum var. Bunların 25 tanesi şov muhabbet kuşu, 15 tanesi tepeli muhabbet kuşudur.

Soru:
Şov ve tepeli muhabbet kuşu beslemeye nasıl başladınız ? Bu kuşların üretiminin zor olduğu söyleniyor. Özel bir bakım gerekiyor mu ? Üretimleri konusundaki tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz ? Tepeli muhabbet kuşlarında yumurtadan çıkan yavruların tamamının yaşama şansı olmadığı da sıkça duyduğumuz başka bir konu. Bu konuda da bize bilgi verebilir misiniz ?
Cevap: En yaşlı kuşlarım 4 yaşında, tepeli bir erkek ve 3 yaşında erkek bir şov muhabbet kuşudur. Diğer kuşlarımın tamamı 3 aylıkla 1,5 yaş arasındadır. Kuşlarımı 1 yaşını geçtikten sonra eşleştiriyorum. Tepeli muhabbet kuşu bakmaya başlamam ise bir arkadaşımın bana hediye ettiği tepeli çift ile başladı. Bu kuşların üretimi kimi arkadaşlara göre zor ama aslında yılda sadece 2 defa yavrusunu alırsanız kuşların beslenmesi ve üretimi daha kolaydır. Asla aç gözlü olup, onları para kaynağı olarak düşünmedim. Bu sebeptendir ki üretim yapmak bana daha kolay geliyor. Beslenmelerine dikkat edildiğinde ve sağlıklı ortamda bakıldıklarında, kuşların eşleşmemesi için herhangi bir sebep olmadığını düşünüyorum. Tepeli muhabbet kuşlarının yumurtadan çıkan yavrularının hemen hemen hepsi yaşıyor ancak akraba olmayan kuşların eşleştirilmesi çok önemlidir çünkü tepelilik genetik bir hatadır, aynı hatayı taşıyan kuşlar birde aynı genleri taşıyorsa yavrunun sağlıklı olmasını beklemek biraz fazla iyimserliktir.

Soru: Yurt dışından muhabbet kuşu getirmeye nasıl karar verdiniz ? Kuşların fiyatları, yurt dışındaki üreticiler hakkında bize neler söyleyebilirsiniz ?
Cevap: Yurt dışından kuş alma konusu aslında beni üzen bir konu çünkü yurtiçindeki üreticilerimiz daha dikkatli üretim politikaları izlese ve kuşların yıllarca uğraşılmış özelliklerini bozmayarak üretimlerine devam etse yurt dışına asla yönelmem. Muhabbet kuşunu yurt dışından alarak alıştığı hava koşullarını, iklimi, beslenme şeklini, her şeyini değiştiriyorsunuz. Bu konuda çok dikkatli davranarak adaptasyonu sağlamak bence önemlidir. Aslında dediğim gibi yurt dışından getirme taraftarı değilim ancak mecbur kalıyoruz. Ben fiyatından çok sağlığını düşündüğüm için en iyi ihtimalle 150 euro’dan başlayarak 1.500 eura’ya kadar fiyatları olan kuşlarla ilgileniyorum. Hemen hemen her üreticinin kendine özgü yetiştirme teknikleri var ancak yurtdışında da çok kötü üreticiler var.

Soru: Yurt dışındaki üreticilerle iletişim kurarak ülkemize kendi çabalarınızla ülkemize muhabbet kuşu getiriyorsunuz ? Bu konuda bilgi verebilir misiniz ? İzlenmesi gereken bir prosedür var mı ? Kara yolu veya hava yolu ile kuş taşırken gerekli olan belgeler nedir ? Sayının bir önemi var mı ?
Cevap: Yurtdışından hava yoluyla kuş getirme konusunda resmi olarak evcil hayvan ithalatı yapan arkadaşlarımdan destek aldım. Kuşları onlara getirterek onlardan satın aldım. Aslında bağlantıyı sağlayıp gelen kuşların tamamını aldım. Bu yöntemin maliyeti oldukça yüksek pek tavsiye etmem.
Kara yoluyla getirirken ise kara yoluyla yolcu beraberinde yanınızda getirebilirsiniz, ancak yolda geçtiğiniz her ülke dilinde veteriner raporunuz bulunması gerekli ve bir kişi sadece 2 tane kafes kuşu getirebilir.

Soru: Herhangi bir derneğe üye misiniz ? Türkiye’de muhabbet kuşları ile ilgili bir dernek yok. Eksikliğini hissediyor musunuz ? Dernekler ve yarışmalar hakkındaki fikriniz nedir ?
Cevap: Herhangi bir derneğe üye değilim bunun sebebi ise Türkiye muhabbet kuşları ile ilgili bir dernek olmayışıdır. Bu sebepledir ki kendi ürettiğim kuşların bileziklerini Almanya’da yaptırıyorum ve hiçbir yarışma organizasyonuna katılmıyorum. Biz kanarya üreticisi değiliz ki kanaryacıların kanatları altına sığınalım.

Soru: Ülkemizin ekonomik durumu muhabbet kuşlarının daha çok gelir elde etmek için üretilmelerine sebep oluyor. Şov, yarışma amaçlı veya iri kuşlar üretmek gibi bir çaba hiç yok gibi. Ülkemizdeki ve yurtdışındaki üreticileri karşılaştırdığınızda ne gibi farklılıklar görüyorsunuz ? Size göre muhabbet kuşlarının üretimleri konusunda ne kadar bilinçliyiz ?
Cevap: Maalesef ülkemizde ne kanarya ne de muhabbet kuşu üreticiliği çok fazla ciddiye alınmıyor. Yurtdışındaki kanarya ve muhabbet kuşu üreticileri kesinlikle bir yıl bile boş geçse kuşların ırklarını kırmıyorlar. Bizde ise herkes üretici oldu ama üretimhanelere gittiğiniz zaman kuru yem ve hazır mama haricinde besleme şekli yok, yazık, çok üzülüyorum. İnsan bile tek düze beslendiği zaman bütün hastalıklara açık oluyor küçücük kuş ne yapsın ?

Soru: Kuşlarınızla ilgili paylaşmak istediğiniz bir anınız var mı ?
Cevap: Kuşlarımla paylaşmak istediğim kötü bir anım var. Üniversite de okurken 150 kadar kuşum aldığım markasız çuval yemden zehirlenerek öldüler. O günden sonra bilmediğim yemi almadım. Yem ve yem karışımında asla fiyatı düşünmeden en kalitelisini almaya çalışırsak, bu en doğrusu olur.

Hazırlayan: Çağdaş Başaran