iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup, destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

pomeranian boo fiyatları

Yuvada ki yavruların Balon Gibi şişmesi, Kursak şişmesi

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
10,880
Çözümler
36
Tepki puanı
10,521
Yaş
29
Konum
Ankara
Yuvada ki yavruların Balon Gibi şişmesi, Kursak şişmesi
Bugün yavrularımın birinin vücudunda şişkinlik oluştuğunu gözlemledim ve ilk kez başıma geldiği için bir ton araştırma yaptım. Ardından veterinere danıştım. Tahmin edilebileceği gibi standart öneriler ve bildiğim bir ilaç önerisi verdi. Öncelikle size görselle durumumu izah edeyim.
WhatsApp Image 2018-05-25 at 12.57.58.jpeg
WhatsApp Image 2018-05-25 at 12.58.07.jpeg

Görüldüğü gibi kursak altı ve birazda kursakta şişkinlik var. Bunun sebebi annede ya da yavruda oluşmuş kursak mantarından dolayı. Kimisi pamukçuk da diyebiliyor. Eğer yapabilirseniz hafiften ağzını aralayıp kursağın yanlarından az baskı uygulayıp havayı azaltabilirsiniz. Fakat bazı durumlarda bu mümkün olmuyor bu. Hava inse bile tedavi etmeniz gerekiyor. Bunun için birçok ilaç kullanılabilir fakat veteriner bana TRIFLUCAN önerdiği için bundan bahsedeceğim.
TRIFLUCAN, mayalar dahil iç mantarlardan (fungus) kaynaklanan enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca, mantar enfeksiyonu kapmanızı önlemek için de kullanılabilir. Mantar enfeksiyonlarının en yaygın nedeni Candida adı verilen bir mayadır.
Bu ilaç mukozal pamukçuk, ağızda veya boğazda enfeksiyon türlerini tedavi etmek için verilebilir. Normal veya bağışıklık fonksiyonları bozulmuş hastalar tedavi edilebilir.

TRIFLUCAN nasıl kullanılır ?
Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar
Flukonazolun günlük dozu mantar enfeksiyonun cinsi ve ciddiyetine bağlı olmalıdır. Tekrarlayan dozlarla tedavi gerektiren enfeksiyon tiplerinde, tedavi klinik parametreler veya laboratuar testleri aktif mantar enfeksiyonun geçtiğini belirtene kadar devam etmelidir. Yetersiz bir tedavi süresi aktif enfeksiyonun nüksetmesine neden olur. Nüksü önlemek için; nükseden orofarenjeal kandidiyaz denilen ağız ve yutakta bir tür mantar hastalığı olan hastalarda sıklıkla idame tedavi gerekir.
Veteriner tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde aşağıdaki dozlar uygulanabilir:
Mukozal pamukçuk - doz, enfeksiyonun bulunduğu bölgeye bağlıdır. 100 ml suluklara 5 gün süre ile 10 damla uygulanmalıdır.
Uygulama yolu ve metodu
Ağızdan alınır.
Flukonazol hem oral hem de, dakikada 10 ml aşmayacak hızda, intravenöz infüzyon şeklinde verilir. Verilme yolu hastanın klinik durumuna bağlıdır. İntravenöz yoldan oral yola geçerken veya bunun aksini yaparken günlük dozu değiştirmeye gerek yoktur.
Kendi kendine beslenemeyen kuşlarda ağızdan şırınga ile yapılacak besleme mamasının içine 1 damla ilave edilip ilaç+mama şeklinde de verilebilir.

İLAÇ EŞDEĞERLERİ

Eşdeğer İlaç Adı: CANDIMAX, CANDISEPT, FLUCAN, FLUCOFEX, FLUCORAL, FLUKODEKS v.b.
Lütfen kullandığınız ilaçların isimlerini değil etken maddelerini dikkate alınız. Etken maddelere dikkat ettiğinizde ticari isimleri ne olursa olsun doğru ilacı ve dozu hem veterinerlerden hem de eczanelerden bulabilirsiniz.

BAKTERİYEL VE MANTARİ ENFEKSİYON DIŞKI FOTOĞRAFLARI
3pO4vA.jpg
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
10,880
Çözümler
36
Tepki puanı
10,521
Yaş
29
Konum
Ankara
Bu arada bir yöntem buldum internette. Steril bir iğne ile delinebileceği söyleniyor 2. yöntem ile. Bunun sebebi de anne böyle bir durumda genelde beslemeyi bırakıyor ve kuş ölüyor. Damarlı bölgelere gelmeyecek şekilde küçük bir iğne ile delinebileceği yazılmış.
Şahsen şişini indiremediğim için uyguladım. Aynı zamanda ilaç tedavisine de başladım. 3 gün şişme göstermedi fakat 4. günde öldüğünü gördüm :(
2q8djdt.jpg
 
Üst Alt