Yuvalık Malzemesi Öneri

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
Muhabbet kuşlarımızın yavrulamasını istemek hepimizin ortak duygusudur genelde. Hepimizin kendine göre geçerli sebepleri olabilir bu bağlamda.

Peki, muhabbet kuşlarının kuluçka sürecini sağlıklı geçirmelerine yardımcı olabilecek yuvalık malzemesi için ne önerilebilir?

Yuvalık Malzemesi İçin Ne Kullanmalıyım?

▪︎KARA ÇAM TALAŞI

images (76).jpeg

Yapısı itibari ile kara çam talaşı hava geçişi sağlayan özelliğe sahiptir. Bit, pire, kene gibi oluşumları bünyesinde barındırmayabilir. Yumurta da mantar oluşumunu engelleyebilir. Bakteri oluşumuna izin vermeyebilir. Yumurtaların birbirine çarparak kırılma olasılığını en aza indirger. Sıvı tutma özelliğine sahiptir.

▪︎KLASİK TALAŞ

images (78).jpeg

Yumurtaların birbirine çarparak kırılması ve uygun kuluçka ısısını muhafaza etmesi dışında pek özelliği bulunmamaktadır. Ayrıca sıvı tutma özelliğine de sahiptir.

▪︎OKALİPTUS YAPRAĞI

oka-min.png

Birçok yararlı özelliğinden ötürü kuşlara beslenmeleri için sunulabileceği gibi yuvalık malzemesi olarakta bir miktar kullanılabilir.
Kara çam talaşı gibi, parazitleri barındırmama özelliğine sahiptir.

Ben nasıl kullanıyorum?

Kara çam talaşı + Chipsi klasik talaş + Okaliptus yaprağı

Bu üçünü yavruların gelişim durumlarına göre orantılayarak ve farklı orantılarda karıştırarak folluğa ekliyorum.

Daha fazlası için iyikus.com üzerinden merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Dipnot:
Her ne kadar birçok talaşın tozsuz olduğu söylensede, yapısı itibariyle az ya da fazla oranda toz barındırırlar çeşitlerine göre. Herzaman yaptığım ve yapmanızı önereceğim işlem ise; ucuz malzeme satan ( bir milyoncular gibi ) yerlerden elek satın alabilirsiniz, ya da bu işlevi görecek elinizde bulunan malzemeleri kullanabilirsiniz. Eleğe ekleyeceğiniz talaşları yeteri kadar tozlardan eleme işlemini sağladıktan sonra, yeni hava ve nem almayan bir kaba aktarabilirsiniz. Bu vesileyle tozlardan mümkün mertebe arınmış talaş karışımınız, ihtiyacınız olduğunda kullanmaya hazır halde yapısını koruyacaktır.

Taha Aktaş 

Yönetici
Moderatör
Muhabbet kuşlarımızın yavrulamasını istemek hepimizin ortak duygusudur genelde. Hepimizin kendine göre geçerli sebepleri olabilir bu bağlamda.

Peki, muhabbet kuşlarının kuluçka sürecini sağlıklı geçirmelerine yardımcı olabilecek yuvalık malzemesi için ne önerilebilir?

▪︎KARA ÇAM TALAŞI

Ekli dosyayı görüntüle 10153

Yapısı itibari ile kara çam talaşı hava geçişi sağlayan özelliğe sahiptir. Bit, pire, kene gibi oluşumları bünyesinde barındırmayabilir. Yumurta da mantar oluşumunu engelleyebilir. Bakteri oluşumuna izin vermeyebilir. Yumurtaların birbirine çarparak kırılma olasılığını en aza indirger. Sıvı tutma özelliğine sahiptir.

▪︎KLASİK TALAŞ

Ekli dosyayı görüntüle 10154

Yumurtaların birbirine çarparak kırılması ve uygun kuluçka ısısını muhafaza etmesi dışında pek özelliği bulunmamaktadır. Ayrıca sıvı tutma özelliğine de sahiptir.

▪︎OKALİPTUS YAPRAĞI

Ekli dosyayı görüntüle 10155

Birçok yararlı özelliğinden ötürü kuşlara beslenmeleri için sunulabileceği gibi yuvalık malzemesi olarakta bir miktar kullanılabilir.

Ben nasıl kullanıyorum?

Bu üçünü yavruların gelişim durumlarına göre orantılayarak ve farklı orantılarda karıştırarak folluğa ekliyorum.

kara çam talaşında önerebileceğiniz bir marka var mı

Taha Avcu

Yasaklanmış Kişilik

▪︎KARA ÇAM TALAŞI

Ekli dosyayı görüntüle 10153

▪︎KLASİK TALAŞ

Ekli dosyayı görüntüle 10154

▪︎OKALİPTUS YAPRAĞI

Ekli dosyayı görüntüle 10155

Ben nasıl kullanıyorum?

Bende flora markasının kara cam talasini aldım ama daha kullanmak nasip olmadı yuvaya girilmedigi icin :D

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Okaliptus yaprağını ben yuvalık dibine koyuyorum talaşa değil ama kırıp talaş içinde kullananlarda oluyor. Teşekkürler konu için.