Yuvalık Temizliği

MücAhit ARSLAN

iyikus.com Üyesi
Merhabalar.Çok şükür benim sıpaların nur topu gibi 4 tane yavrusu dünyaya geldi.Lakin bilmediğim bişey var. Yuvalık temizliğini kaç günlük olduklarında yapmalıyım?Rahatsız etmeden nasıl yapmalıyım? hiç bir fikrim yok.Çok hassas duruyolar korkuyorum. Yardımcı olursanız sevinirim

Merhaba, bebekleriniz tamamen çıktı ise azar azar talaş eklemeleri yaparak 2 günde bir değiştirebilirsiniz. Tabi azar azar, yemeğe tuz eker gibi bir küçük tutam. Folluğun dibinde pis dışkıları ve sıvıyı emebilecek kadar.

Oyla 0
Merhabalar.Çok şükür benim sıpaların nur topu gibi 4 tane yavrusu dünyaya geldi.Lakin bilmediğim bişey var. Yuvalık temizliğini kaç günlük olduklarında yapmalıyım?Rahatsız etmeden nasıl yapmalıyım? hiç bir fikrim yok.Çok hassas duruyolar korkuyorum. Yardımcı olursanız sevinirim
Merhaba hayırlı uğurlu ola maşallah :) Anne sizDen rahatsız olmuyor besliyorsa işinizi çok çabuk halletmek kaydıyla her gün dahi temizleyebilirsiniz. Ben öyle yapıyorum. İdeali ani Doğanay’ın dediği gibidir. Büyüdükçe bebeler talaş miktarınıda arttırın.(talaş dedim ama artık ne kullanıyorsanız onuda aynı :) )

Oyla 0
Ben genelde dışkı yapmaya başladıklarında yedek folluk kullandım anne dışarı çıkınca yavruları aktardım Doganay beyin dedigi de uygun kendisinin bana çok faydası oldu uzun zamandır

Oyla 0
Bebekleri hareket ettirmeden her gün bir tutam kenarlara serpiyorum.Hareket ettikçe altlarına kayıyor.Lakin en küçüğü bir haftalık olunca tam bir temizlik yapmayı düşünüyorum. Anneleri bana alışkın bir şey demiyor. Tam temizliği şimdi yapsam problem olur mu acaba? Bebekler hastalanır diye korkuyorum.

Oyla 0
Temiz yedek folluk bulundurmayı tavsiye ederim. Yedek folluk içini hazırlayıp anne izin verdiği sürece en ufak yavru 5-7 günlük iken yavruları yedek folluğa aktarıp kirli olanı alıp yuvanın içine tekrar yavruları geri koyabilirsiniz. Mısır granülü kullanıyorum ve önce azar azar ilave ediyorum hijyen tabanlık olsun diye. Sonra yetmiyor mecburen komple temizlik.

Oyla 0
Bebekleri hareket ettirmeden her gün bir tutam kenarlara serpiyorum.Hareket ettikçe altlarına kayıyor.Lakin en küçüğü bir haftalık olunca tam bir temizlik yapmayı düşünüyorum. Anneleri bana alışkın bir şey demiyor. Tam temizliği şimdi yapsam problem olur mu acaba? Bebekler hastalanır diye korkuyorum.
Bir şey olmayacaktır.

Oyla 0