Yuvaya girmiyor

Alpaslan Kaplan

Yeni Üye
Merhaba. Benimm 1sorum olucak. 2buçuk ay önce üretimhaneden 1çift çekoslavak muhabbet kuşu aldım. Altında 5yumurtası vardı çıkımına 5 6gün kalmıştı. Eve getirdim dişi kuş 1gün yatdı ve kalktı yumurtaların üsrenden yatmadı yumurtalar mahv oldu. Yuvalığı çıkardım 10gün sonra folluklu yeni yuvalık taktım. 2ay geçti hiç yuvalığa bakmadılar bile. Boş rahatsız edilmeyecekleri odaya geçirdim yanlarına 1çift muhabbet kuçu aldım kafesleri ayrı yan yana koydum. 3 4gün önce çiftleşdiklerini gördüm ama hiç yuvalığa girmiyorlar. Yuva yapmıyor dişi kuş. Ancak benden korktuğu için ben kafese elimi saldığımda yuvalığa kaçıyor dişi kuş ben yanlarından ayrıkınca hemen çıkıyor dışarı. Sorum: acama yumurta gelir mi?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, maalesef yumurtalı takımların genelde %85 i aynı sorunla bitiyor. Kuşlar yer değişiminde kuluçkadan vaz geçiyorlar. Yeni ortama alışmaları da ister istemez yuva ilgisizliğini arttırıyor. Şöyle söylemek gerekirse yumurtadan yavruların yuvadan ayrılmasına kadar 2 ay geçiyor. Bu sürece hazırlıyor aslında her dişi kendini. İlginç bir durumdur ki genelde yumurtladığı günler bile bir terslik olmadığı sürece aynı oluyor. Diyelim 20 Martta yumurtladılar, 20 Mayısta tekrar kuluçkaya başlayacaktır.

Demem o ki o çift tekrar yumurtlayacaktır lakin biraz sabretmek gerekiyor. Dişi kuş hazır olmadan yumurta bırakmıyor. İstese 1 ay yumurta oluşturmadan durabilir. Eğer çiftleşme gözlemlendiyse ve yumurta oluşturursa sorun olmayacaktır. Yumurta gelmez ise tahminen 2 hafta içinde ayırma yöntemine gidilebilir. Dişi kısa süreliğine kafesten ayrılmalı ve birbirlerini görebilecekleri başka bir kafeste durmalı. Erkeğin kaldığı kafeste mutlaka yuvalık takılı olsun. Bu süre de yaklaşık 15-20 gün olmalıdır ama Yaz aylarına girdiğimiz için kuluçkalar yavaş yavaş tamamlanmalıdır. Yaz aylarında kuşlar dinlendirilir, kış ayları ve ilk baharda üretimi yapılır.

Oyla 0

Abdullah

iyikus.com Üyesi
Merhaba, maalesef yumurtalı takımların genelde %85 i aynı sorunla bitiyor. Kuşlar yer değişiminde kuluçkadan vaz geçiyorlar. Yeni ortama alışmaları da ister istemez yuva ilgisizliğini arttırıyor. Şöyle söylemek gerekirse yumurtadan yavruların yuvadan ayrılmasına kadar 2 ay geçiyor. Bu sürece hazırlıyor aslında her dişi kendini. İlginç bir durumdur ki genelde yumurtladığı günler bile bir terslik olmadığı sürece aynı oluyor. Diyelim 20 Martta yumurtladılar, 20 Mayısta tekrar kuluçkaya başlayacaktır.

Demem o ki o çift tekrar yumurtlayacaktır lakin biraz sabretmek gerekiyor. Dişi kuş hazır olmadan yumurta bırakmıyor. İstese 1 ay yumurta oluşturmadan durabilir. Eğer çiftleşme gözlemlendiyse ve yumurta oluşturursa sorun olmayacaktır. Yumurta gelmez ise tahminen 2 hafta içinde ayırma yöntemine gidilebilir. Dişi kısa süreliğine kafesten ayrılmalı ve birbirlerini görebilecekleri başka bir kafeste durmalı. Erkeğin kaldığı kafeste mutlaka yuvalık takılı olsun. Bu süre de yaklaşık 15-20 gün olmalıdır ama Yaz aylarına girdiğimiz için kuluçkalar yavaş yavaş tamamlanmalıdır. Yaz aylarında kuşlar dinlendirilir, kış ayları ve ilk baharda üretimi yapılır
Bende benzer bir durumdan muzdaribim kuşlar çiftleşiyor ancak dişide ne yuva hazırlığı ne de yumurta, erkeğin zoruyla mı çiftleşiyor anlamadım dişiyi kızıştırmak için ayırmayı düşünüyorum birbirini görebilecekleri ayrı kafes demişsiniz ortadan ayrılabilen kafesim var dişiyi diğer tarafa koysam da olur mu yoksa ayrı bir kafes mi ayarlamalıyım

Son düzenleme:
Oyla 0