Zebra İspinozu Yumurta Kontrolü

OĞUZHAN YILMAZ

Yeni Üye
Zebra İspinozlarımın yumurtalartalarını onları ürkütmeden kontrol etmenin bir yolu var mı? Akşam ilerleyen saatlerde yanlarına gittiğimde yuvadan ayrılmıyorlar.daha da yuvanın içine sokulup bekliyorlar hem erkek hem dişi beraber yatıyorlar. fakat yumurtalar dolu mu boş mu bilmiyorum. kafesim çok büyük değil o yüzden kontrol için yuvalığı kfesten çıkarmam gerekirse ya da üst teli sökmem gerekirse ne yapmalıyım? daha önce yapmış olan varsa yardımcı olabilir mi? yumurtalara elimi değdirmeden ufak şeffaf kaşık ile almayı planlıyorum.

OĞUZHAN YILMAZ

Yeni Üye
bir de yumurtaları tek tek mi alıp bakmalıyım..hepsini alip bakıp tek tek koymak mı daha mantıklı olur?..kaç yumurta olduğunu tam bilmiyorum görünmüyor yuvanın içi

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
aslında bakmaya gerek kalmıyor. Boş yumurtalarla dolu yumurtalar arasında ton farkı oluyor. Boş yumurtalar daha şeffef ve pembemsi iken, dolu yumurtalar daha beyaz ve sert bir görünüme bürünüyor 5-6. günde. Korkutmadan bakmanın yolu ele almadan yapılabilir. Bir fener yardımıyla hafiften üzerine getirilip bakılabilir. Dikkatini dağıtacak şeyler yapılabilir ama agresif olabilirler. Riske girmemek lazım bence.

Oyla 0