Zerdeçal kuşlar için yararlı mı, zararlı mı?

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi

Zerdeçal kuşlar için yararlı mı, zararlı mı?

zerdecal.jpg
Zerdeçal sık sık insanlar ve kuşlar dahil evcil hayvanlarımız için harika bir ilaç olarak tanıtılır. Zerdeçalda bulunan curcumin adı verilen bir bileşik, gerçek anti-inflamatuar özelliklere sahip olabilir veya olmayabilir - bunun için araştırmalar hala devam etmektedir. Bazı potansiyel yan etkiler de vardır, ancak zerdeçal aynı zamanda baharatın kendisiyle hiçbir ilgisi olmayan gizli risklerle birlikte gelir. Bu gizli riskler, bu konuyu açmama sebep olmuştur. Fikirlerinizi, araştırmalarınızı eklemeyi ihmal etmeyiniz.

Zerdaçal Saflığını Bozan Bulaşıcılar:
Genel olarak zerdeçal ve ithal baharatlarla kirlenme ve tağşiş ile ilgili önemli sorunlar bulunur. Tıbbi nedenlerle zerdeçal kullanan ve ondan iyi sonuçlar aldığına inanan insanlar, zerdeçal tozu almak yerine, kökü alıp, kendileri doğrayıp, öğütüp, kullanmayı tercih edebilirler. Bu şekilde kökün tozdan daha az kirlenme sorunu olması muhtemeldir.

Dünya zerdeçalının % 80-90'ının Hindistan'da üretildiği tahmin ediliyor ve bu da zerdeçal ihracatının % 60'ını oluşturuyor. Geri kalanların çoğu Pakistan, Çin, Haiti, Jamaika, Peru, Tayvan, Bangladeş ve Tayland'dan gelmektedir.

Zerdaçal ve Kurşun İlişkisi:
ABD ve diğer ülkelerde kurşun bulaştığı ya da bilinçli olarak aktarılması nedeniyle birkaç kez zerdeçallar, ithal edilen ülkeye geri gönderilmiştir. Birçok satıcı, rengi yapay olarak geliştirmek için yasadışı olarak zerdeçalın içine kurşun kromat ekler. Hindistan'da bu yasak ancak "Hindistan Tıbbi Araştırma Konseyi" tarafından yapılan bir araştırmada, örneklerinin %99'unun kurşunla ve yaklaşık yarısının da arsenik ve / veya kadmiyum ( The Tribune ) ile kontamine olduğunu belirtmiştir.

Kurşun toksiktir ve zamanla vücutta birikir, bu nedenle siz ve kuşunuz düzenli olarak kurşunla kirlenmiş zerdeçal tüketiyorsanız eğer, kurşun zehirlenmesine maruz kalabilirsiniz. Kadmiyum ayrıca vücutta birikir. Arsenik saç ve tırnaklarda birikebilir ancak vücudun diğer kısımlarında önemli ölçüde birikmez.

Kurşun kuşlar için ölümcül olabilmektedir.

Hindistan'da yasaklanan başka bir madde olan metanil sarısı da sıklıkla bir renklendirme maddesi olarak kullanılır..

Ayrıca zerdeçalın tebeşir, talaş veya pirinç tozu gibi daha iyi huylu maddelerle karıştırılması yaygındır. Evde kimyayla ilgileniyorsanız, zerdeçalınızı saflık açısından nasıl test edebileceğinizi anlatan siteleri inceleyebilirsiniz ya da direk şu siteye göz atabilirsiniz:

Bir çalışmada, genel olarak ithal edilen baharatların %12'sinin böcek parçaları ve fare kılı ( FDA ) ile kontamine olduğunu bulmuştur. Rapor, fare kıllarının dışkı kontaminasyonunun bir işareti olduğunu söylüyor - fareler kendilerini temizlerken tüylerini atabiliyor ya da dışkı bırakabiliyor. Örneklerin %7'si Salmonella ile kontamine olmuştur.
Hint basını, zerdeçaldaki kurkuminin, salmonella ( Zeenews ) büyümesini teşvik edebileceğini bildirmiştir.

Kurkuminin (zerdeçaldaki aktif bileşen) anti-enflamatuar etkilere sahip olabileceğini gösteren çalışmalardan çok sayıda umut verici erken sonuç alınmıştır. Ancak bu erken vaat, kurkuminin birçok yanlış pozitif sonuç veren bir madde türü olduğunu bulan bir çalışma tarafından büyük ölçüde çürütülmüştür.

Zerdeçalın iddia edilen anti-inflamatuar etkileri maalesef beklenen etkileri araştırmalarla gösterememiş ve askıda kalmıştır.
Zerdeçal, kötü şeylerle kirletilmediğinde genellikle güvenli kabul edilir, ancak risksiz değildir.

Son düzenleme:
Biz yemeklerde çok kullanırız, hatta annemin Dr u bile önermişti tedavisi sırasında ama bunu okuyunca tedirgin oldum :( kapsül olarak bilinen markalardan kullanmak daha mantıklı o zaman.Çünkü gerçekten çok faydalı.Ya da dediğiniz gibi kendimiz alıp hazırlayacağız.

Yalnız önemli nokta direkt tüketilince çok fayda sağlamadığı.Yağda etkisi maximuma çıktığı için o şekilde kullanılmalı.Doktor bize özellikle yemek yaparken yağa katıp o şekilde kullanın yoksa boş demişti.

Doğanaycım şimdi senin bu yazını okuyan kimse zerdeçal tüketmez :D Ama zerdeçalın anavatanı olan hindistanda (ki hindistanın insanlarının ne kadar pis şartlarda yaşadığını düşünürsek) insanların hastalanma yüzdesinin düşük olduğunu hatırlıyorum. Ben bu zerdeçalı Osman Müftüoğlundan dinlemiştim, kendisi şiddetle tavsiye ediyor. Tabiki hile hurda işleri her üründe olabiliyor. Bunun içinde zerdeçalın toz halini değilde orjinalini almak lazım. Benzer durum tarçında da vardı sanırım. Onuda çubuk olarak tüketmek en iyisi...

kesinlikle. O çubuk tarçınlarında sahtesi çok yaygınmış. Birde bizlerin kullandığı çin tarçını. Bu nedenle diğeri aslında bize daha uygun
ciinamon-vs-cassia.jpg
Çin tarçını olarak bilinen kasia, seylana göre diyabet hastaları üzerinde daha etkili olsa da bu tarçın türünde bulunan ve kanın pıhtılaşmasını önleyen ‘kumarin’ adlı maddenin fazla miktarda alınması çocuklarda ve duyarlı kişilerde karaciğer tahribatına yol açabiliyor. Sri Lanka, Madagaskar ve Seyşeller’de üretilen Seylan tarçını ise çok az miktarda kumarin içermekte. Almanya’da yapılan bir araştırmada Çin tarçınında Seylan tarçınına oranla, toz haliyle 63 kat, çubuk haliyle 18 kat fazla kumarin bulunmuştur.

kesinlikle. O çubuk tarçınlarında sahtesi çok yaygınmış. Birde bizlerin kullandığı çin tarçını. Bu nedenle diğeri aslında bize daha uygun
Ekli dosyayı görüntüle 7660
Çin tarçını olarak bilinen kasia, seylana göre diyabet hastaları üzerinde daha etkili olsa da bu tarçın türünde bulunan ve kanın pıhtılaşmasını önleyen ‘kumarin’ adlı maddenin fazla miktarda alınması çocuklarda ve duyarlı kişilerde karaciğer tahribatına yol açabiliyor. Sri Lanka, Madagaskar ve Seyşeller’de üretilen Seylan tarçını ise çok az miktarda kumarin içermekte. Almanya’da yapılan bir araştırmada Çin tarçınında Seylan tarçınına oranla, toz haliyle 63 kat, çubuk haliyle 18 kat fazla kumarin bulunmuştur.

Bunu yeni duydum. Ozaman alırken seylan tarçını diyemi alıcaz. Marketlerde varmı seylan tarçını?

Görüntüsü görselde ki gibi olacak. Marketlerde genelde çin tarçını var. Aktarlarda gördüm bir kaç kez ama kullanmadım ekstradan tarçın vermediğim için.

Görüntüsü görselde ki gibi olacak. Marketlerde genelde çin tarçını var. Aktarlarda gördüm bir kaç kez ama kullanmadım ekstradan tarçın vermediğim için.

Tarçını ben düzenli kullanıyorum. Hatta tarçın ve kekik olarak çay yapıyorum. Biliyorsunuz tarçının mantara çok faydası var. Kekiğinde faydalarını biliyorsunuz zaten. Ben bu ikisinden çay yapıp 2-3 haftada bir defa kuşların suyuna 5'te bir oranında karıştırıyorum. Çokta faydasını gördüm. Daha önce ayrı ayrı yapıp kullanıyordum ki ayrı ayrıda çok faydasını gördüm, daha sonra ikisini birleştirip yapmaya başladım. Eğer tek eksisi kumarin oranının fazla olması ise eğer tarçının miktarını azaltıp vereyim. Zaten bir bardak sıcak su için yarım çubuk tarçın kullanıyordum. O nu çeyrek çubuk tarçın yapıyım. Ama ben kullanmaya devam edicem sanırım, zira kuşlarda gözle görülür artılarını gördüm tıpkı kekikte olduğu gibi. Enerjileri olsun, neşeleri keyifleri olsun, rahatlamaları olsun, dışkılar olsun, direk belli ediyor faydalı olduğunu. Birde antifungal özelliği de var.

Tarçını ben düzenli kullanıyorum. Hatta tarçın ve kekik olarak çay yapıyorum. Biliyorsunuz tarçının mantara çok faydası var. Kekiğinde faydalarını biliyorsunuz zaten. Ben bu ikisinden çay yapıp 2-3 haftada bir defa kuşların suyuna 5'te bir oranında karıştırıyorum. Çokta faydasını gördüm. Daha önce ayrı ayrı yapıp kullanıyordum ki ayrı ayrıda çok faydasını gördüm, daha sonra ikisini birleştirip yapmaya başladım. Eğer tek eksisi kumarin oranının fazla olması ise eğer tarçının miktarını azaltıp vereyim. Zaten bir bardak sıcak su için yarım çubuk tarçın kullanıyordum. O nu çeyrek çubuk tarçın yapıyım. Ama ben kullanmaya devam edicem sanırım, zira kuşlarda gözle görülür artılarını gördüm tıpkı kekikte olduğu gibi. Enerjileri olsun, neşeleri keyifleri olsun, rahatlamaları olsun, dışkılar olsun, direk belli ediyor faydalı olduğunu. Birde antifungal özelliği de var.
Ya hocam müsait olduğun bir zamanda kuşlarına rutin olarak neler verdiğinle alakalı bir bakım konusu hazırlar mısın? Senin yaptıkların benim için çok değerli. Ve gözlemlediğim kadarıyla değişik ürünlerle bakım yapıyorsun. Böyle bir konu hazırla çok güzel olur. Ben kuşumu 15 sene yaşatmak istiyorum. Nasıl yaşatırım onu öğrenmem lazım arkadaş! Haftada 2 kere yeşillikle mama vermekle olacak iş değil o. Detaylı bir bakım istiyorum ben.

Ya hocam müsait olduğun bir zamanda kuşlarına rutin olarak neler verdiğinle alakalı bir bakım konusu hazırlar mısın? Senin yaptıkların benim için çok değerli. Ve gözlemlediğim kadarıyla değişik ürünlerle bakım yapıyorsun. Böyle bir konu hazırla çok güzel olur. Ben kuşumu 15 sene yaşatmak istiyorum. Nasıl yaşatırım onu öğrenmem lazım. Haftada 2 kere yeşillikle mama vermekle olacak iş değil o. Detayı bir bakım istiyorum ben.

Ayıpsın kaancım sana özel hazırlarım bir konu ;) Ama en doğru bakımıda yapsak kuş uzun ömürlü olmayabilir. Bununda bilincinde olmak lazım. Ama tabiki doğru bir bakımla kuşların hastalanmalarının önüne geçebiliriz ve inşaallah ta uzun yıllar yaşarlar...

Ya hocam müsait olduğun bir zamanda kuşlarına rutin olarak neler verdiğinle alakalı bir bakım konusu hazırlar mısın? Senin yaptıkların benim için çok değerli. Ve gözlemlediğim kadarıyla değişik ürünlerle bakım yapıyorsun. Böyle bir konu hazırla çok güzel olur. Ben kuşumu 15 sene yaşatmak istiyorum. Nasıl yaşatırım onu öğrenmem lazım arkadaş! Haftada 2 kere yeşillikle mama vermekle olacak iş değil o. Detaylı bir bakım istiyorum ben.
Bence de :) mama tarifi de güzel Ümit Bey’in.Benim ki her şeyi yemediği için aynısını yapmasamda ona yakın yapıyorum.

Ayıpsın kaancım sana özel hazırlarım bir konu ;) Ama en doğru bakımıda yapsak kuş uzun ömürlü olmayabilir. Bununda bilincinde olmak lazım. Ama tabiki doğru bir bakımla kuşların hastalanmalarının önüne geçebiliriz ve inşaallah ta uzun yıllar yaşarlar...
İnternette her yerde araştırdım. Yabancı forumlara baktım araştırdım ama böyle detaylı bakım yok. Yok haftada 2 kere yeşillik verin de 2 kere mama verin de vitamin verin de falan filan dışında bir öneri yok. Bu bitki çaylarının çok önemli olduğunu düşünüyorum, kuşlara düzenli olarak verilmesi gereken ürünlerden bence. Her yerde kafanıza eserse verin esmezse vermeyin gibi şeyler yazıyor. Çok önemli bu konular çok.

İnternette her yerde araştırdım. Yabancı forumlara baktım araştırdım ama böyle detaylı bakım yok. Yok haftada 2 kere yeşillik verin de 2 kere mama verin de vitamin verin de falan filan dışında bir öneri yok. Bu bitki çaylarının çok önemli olduğunu düşünüyorum, kuşlara düzenli olarak verilmesi gereken ürünlerden bence. Her yerde kafanıza eserse verin esmezse vermeyin gibi şeyler yazıyor. Çok önemli bu konular çok.

Kesinlikle önemli. Mesela sarımsak inanılmaz faydalı birşey. Sarımsağıda düzenli kulanıyorum. Hatta sadece sarımsak ile ilgili bir konu hazırlamıştım forumdan bulup okuyabilirsin.

Kesinlikle önemli. Mesela sarımsak inanılmaz faydalı birşey. Sarımsağıda düzenli kulanıyorum. Hatta sadece sarımsak ile ilgili bir konu hazırlamıştım forumdan bulup okuyabilirsin.
Evet, konunu okumuştum. Sarımsak özellikle çok yararlı, insanlar için bile ne kadar çok faydası var. Kuşlar için de çok önemli. Çok doğru söylüyorsun.

Yapmaya hala devam ediyor musun abi, kekik tarçın çayını? Kısaca yapılışından bahseder misin? Ne sıklıkla veriyorsun kuşlarına