Zor dışkılama ve halsizlik problemi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Eren K.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Eren K.

iyikus.com Üyesi
Merhaba,

İki buçuk yaşındaki erkek muhabbet kuşumuz, Doğanay Bey’in paylaştığı (dışkılamanın hastalık belirtisi olup olmayacağına ilişkin) fotoğrafta E1 no’lu resme benzer şekilde dışkı yapıyor, 3-4 gündür bu şekilde. Ve kafes tabanında normalde olması gerekenden çok daha az dışkı var. Elime aldığımda dağılmıyor, hatta biraz katı diyebilirim.

Kuşumuz kafes içinde sürekli tüylerini kabartıp oturuyor, sıklıkla kafes tabanına iniyor, keyfi yok.

Kafesin kapısını açınca eskiden dışarı çıkmak için çıldırırdı, şimdi çıkıp çıkmamak arasında tereddütte kalıyor, çıkarsa bile omzumuza konup kabarık halde kafasını ters çevirip uyku moduna geçiyor.

Eşim yem yemediğini, yemleri yere fırlattığını fark edince dün ilk kez daldarı verdik, doya doya yedi. Öyle olunca hemen yem ve kum markasını değiştirdim. Su içmediğini de fark edince dün şırınga ile su verdik, mercimek tanesi kadar zeytinyağı karıştırıp…
Bir de vitamin desteği veriyoruz. (Sürekli alışveriş yaptığım petshop’un önerdiği Golden Wings marka, multivitamin)

Bir kez de dışkısını yaparken zorlandığına ve poposunu hareket ettirdiğine, hatta bu esnada dışkının duvara fırladığına şahit oldum.

Yardıma ihtiyacımız var sanırım…

Ekli dosyalar

• 20C8993C-A310-4245-A5C9-AFAEA18638EA.jpeg
    20C8993C-A310-4245-A5C9-AFAEA18638EA.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 19
  • F731B446-2F2E-4A91-A13F-C8A15820027F.jpeg
    F731B446-2F2E-4A91-A13F-C8A15820027F.jpeg
    819.6 KB · Görüntüleme: 20
  • 024D6B81-67CB-4AAF-9D44-A2EB12E274E3.jpeg
    024D6B81-67CB-4AAF-9D44-A2EB12E274E3.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 21
  • DE299B94-4977-473B-9BD2-28FF3645FF5A.jpeg
    DE299B94-4977-473B-9BD2-28FF3645FF5A.jpeg
    1.7 MB · Görüntüleme: 19
Merhaba, kuşunuzda başka bir sorun varmı uçamama gibi ,
Dışkıdan dolayı halsiz görünüyor olabilir
Popo bölümünde şişlik yağlanma varmı
Zeytin yağı vererek iyi yapmışsınız
Hazırladığınız mamaya da ileve edebilirsiniz zeytinyağıni
Suluguna 3 Damla limon damlatabilirsiniz
Marul,elma ve kara halana da verebilirsiniz aşırıya kaçmadan
Elmanın çekirdeğini kesinlikle vermeyin
Sadece kabızlık varsa bunlar ise yarayabilir

Kuşunuz için hangi vitaminleri kullanıyorsunuz?

Uçamama problemi yok, kafesi açınca uçabiliyor. Hatta kızların küçük oyuncaklarıyla oynayıp ötüyor, kafesine aldığımız yeni oyuncakla da oynuyor. Ama bunlar kısa sürüyor, genelde kabarıp oturuyor. Eşim dün bir parça elma verdi, biraz yedi. Aldığımız vitaminin fotoğrafını paylaşıyorum. İlginize teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• 9CCD57E8-1C03-46DD-9052-300533E1AEB4.jpeg
    9CCD57E8-1C03-46DD-9052-300533E1AEB4.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 8
  • 7079AA2D-0FE4-46C4-959E-1C6595EEC3E6.jpeg
    7079AA2D-0FE4-46C4-959E-1C6595EEC3E6.jpeg
    2 MB · Görüntüleme: 8
Popo kısmında şişlik ya da yağlanma yok, ama dün elimle kontrol ederken bir parça dışkının tüylerine yapışıp kaldığını fark ettim.
Normalden daha yoğun ve tek seferde daha büyük dışkılama yapıyor.
Yani şöyle söyleyeyim, kafesi açtığımızda hepimizin omzuna birer boncuk gibi dışkı bırakırken şimdi uzun aralıklarla normalden daha büyük ebatta ve katı dışkılama yapıyor diyebilirim..

Popo kısmında şişlik ya da yağlanma yok, ama dün elimle kontrol ederken bir parça dışkının tüylerine yapışıp kaldığını fark ettim.
Normalden daha yoğun ve tek seferde daha büyük dışkılama yapıyor.
Yani şöyle söyleyeyim, kafesi açtığımızda hepimizin omzuna birer boncuk gibi dışkı bırakırken şimdi uzun aralıklarla normalden daha büyük ebatta ve katı dışkılama yapıyor diyebilirim..
Vitamin bilindik bir yem markasının ürünü ama ise yararligi konusunda emin değilim vitamin olarak gerwit öneririm

Entrobac (probyotik) kullanmanızda fayda var
Şuan için sadece kabızlık sorunu var gibi
Hocalarım da konuyu görünce gerekli bilgiyi verecektir

Merhaba, o konuda ki dışkı ile evet durumu benzer. Bakteriyel bir sorunun belirtileri var. Ek olarak üşütme durumlarında da böyle dışkılayabiliyorlar. İlk aşamada ortam ısısını arttırmaya çalışınız ve elektrolit ya da vitamin desteği sununuz.
Veteriner ilacı almak gerektiğinden kontrole götürme şansınız varsa değerlendirmenizi öneririm.

Ce
Merhaba, o konuda ki dışkı ile evet durumu benzer. Bakteriyel bir sorunun belirtileri var. Ek olarak üşütme durumlarında da böyle dışkılayabiliyorlar. İlk aşamada ortam ısısını arttırmaya çalışınız ve elektrolit ya da vitamin desteği sununuz.
Veteriner ilacı almak gerektiğinden kontrole götürme şansınız varsa değerlendirmenizi öneririm.
Geceleri kafesin üstünü (ön yüzü açık kalacak şekilde) beyaz bir örtü ile örtüyorum.

Aslında Paşa ilk kez Ağustos sonu gibi üşütmüş ve ishal olmuştu. O zaman veterinere gittik. Damla şeklinde antibiyotik, toz olarak probiyotik ve kutusu üzerinde “tanaceum parthenium” yazan bir damla vermişlerdi. Sanırım bir tür papatyadan elde edilen, grip soğuk algınlığı gibi durumlarda kullanılan bir takviyeye benziyor.

Son bir haftadır, anlattığım şekilde yine kafes tabanına oturma, yem yememe, uzun aralıklarla dışkılama problemi var, ara sıra aksırdığını duyuyorum, “tıs tıs” şeklinde.. Dolayısıyla yine üşütmüş de olabilir ama bu kez dışkılamakta zorluk çektiğini hissediyorum. Kafesi açınca birkaç tur atıp parmağımızda ya da omzumuzda uyuklama eğilimi var, tüylerini kabartarak..

Açıkçası veteriner muayene ücretlerini İstanbul’da çok yüksek buluyorum, keza ilaçları da çok pahalı veriyorlar. O yüzden bu kez gitmekte tereddüt ettim. Ama birkaç gün daha bu şekilde olursa dediğiniz gibi yine bir ziyaret yapacağız.

Bir de İpek hanım da gervit (vitamin) önermişti, web sitelerinden baktım ama çok farklı türlerde ürün var, acaba hangisi doğru olanı bilemedim. Yardımcı olabilir misiniz ?

evde herhangi bir antibiyotik varsa ismini yazarmısıniz? insan ilacı da olur
Evde şu an antibiyotik yok.
Bu yıl çok şükür çocuklar için hiç ihtiyaç olmadı, mümkünse biz de hiç kullanmamaya çalışıyoruz. Sonra bağışıklığı toparlamak daha zor oluyor.

Paşa için Ağustos ayındaki hastalığında küçük şırınga içinde vermişlerdi, onu da zaten süresi dolunca attık.

Ce

Geceleri kafesin üstünü (ön yüzü açık kalacak şekilde) beyaz bir örtü ile örtüyorum.

Aslında Paşa ilk kez Ağustos sonu gibi üşütmüş ve ishal olmuştu. O zaman veterinere gittik. Damla şeklinde antibiyotik, toz olarak probiyotik ve kutusu üzerinde “tanaceum parthenium” yazan bir damla vermişlerdi. Sanırım bir tür papatyadan elde edilen, grip soğuk algınlığı gibi durumlarda kullanılan bir takviyeye benziyor.

Son bir haftadır, anlattığım şekilde yine kafes tabanına oturma, yem yememe, uzun aralıklarla dışkılama problemi var, ara sıra aksırdığını duyuyorum, “tıs tıs” şeklinde.. Dolayısıyla yine üşütmüş de olabilir ama bu kez dışkılamakta zorluk çektiğini hissediyorum. Kafesi açınca birkaç tur atıp parmağımızda ya da omzumuzda uyuklama eğilimi var, tüylerini kabartarak..

Açıkçası veteriner muayene ücretlerini İstanbul’da çok yüksek buluyorum, keza ilaçları da çok pahalı veriyorlar. O yüzden bu kez gitmekte tereddüt ettim. Ama birkaç gün daha bu şekilde olursa dediğiniz gibi yine bir ziyaret yapacağız.

Bir de İpek hanım da gervit (vitamin) önermişti, web sitelerinden baktım ama çok farklı türlerde ürün var, acaba hangisi doğru olanı bilemedim. Yardımcı olabilir misiniz ?
bahsedilen ürün bu.
Bölünmüş olarak satan siteler var. Grpet gibi
Zor dışkılama kabızlık sebebinden aslında. Mama tüketimi iyiyse bir kaç damla yağ damlatabilirsiniz. Bir de brokoli, roka gibi sebzeler de işlevsel olmakta. Kısacası K vitamini içeren sebzeler kabızlığını azaltmada etkisi büyük.
Tıs tıslaması üşütmeden ya da solunum sorunundan olabilir. Bunu kestirmek güç maalesef. Biraz uzun bir video izlemek lazım kuşunuzdan.

bahsedilen ürün bu.
Zor dışkılama kabızlık sebebinden aslında. Mama tüketimi iyiyse bir kaç damla yağ damlatabilirsiniz. Bir de brokoli, roka gibi sebzeler de işlevsel olmakta. Kısacası K vitamini içeren sebzeler kabızlığını azaltmada etkisi büyük.
Tıs tıslaması üşütmeden ya da solunum sorunundan olabilir. Bunu kestirmek güç maalesef. Biraz uzun bir video izlemek lazım kuşunuzdan.
İlginize çok teşekkür ederim.
Başarabilirsem, siteye yüklenebilecek uzunlukta bir video paylaşmaya çalışacağım.

bahsedilen ürün bu.
Bir şey daha sormak istiyorum.
Paşa şu an dal darı yiyor, yemlikteki yeme pek dokunmuyor ya da az yiyor.

Dal darıya devam edelim mi, en azından toparlanana kadar?

Yoksa yem yemesi için dal darıyı daha az aralıklarla mı verelim?

Önceleri komşumuz bir petshop’tan açıkta satılan yem alıyordum. Bu kez Gardenmix marka ambalajlı bir yem aldık, içeriğinde sadece sarı darı, kırmızı darı, beyaz darı, aspir, kolza, keten var.. (açıkta satılanda da bunlar vardı aslında)
Bir kilo yemin içine yarım kilodan biraz daha az kabuğu soyulmuş yulaf ilave ettim.

bahsedilen ürün bu.

Önceleri komşumuz bir petshop’tan açıkta satılan yem alıyordum. Bu kez Gardenmix marka ambalajlı bir yem aldık, içeriğinde sadece sarı darı, kırmızı darı, beyaz darı, aspir, kolza, keten var.. (açıkta satılanda da bunlar vardı aslında)
Bir kilo yemin içine yarım kilodan biraz daha az kabuğu soyulmuş yulaf ilave ettim.
Dal darı yemesi hiç bir şeyi yememesinden daha iyidir tabi yesin ancak kuşunuz kendi kendine iyileşemez ne yazık ki duruma göre antibiyotik veya antifungal kullanılması gerekiyor. Son olarak profesyonel marka vitamin ve probiyotik de almanız iyi olur.

bahsedilen ürün bu.

Hocam öncelikle kuşun hastalığını atlatmasını sağlayalım. Sonrasında ürünlerde değişikliğe gideriz. Daha profesyonel markalara geçiş yapmanız iyi olacaktır.

Kuşunuzun durumu ciddi ihmal etmeyin.. Biran önce ilaç başlanması gerekiyor. İlaç derken bitkisel ürünler yada vitaminler değil.. Bulabilirseniz tetramezatin alıp kullanmanızı öneririm...

Kuşunuzun durumu ciddi ihmal etmeyin.. Biran önce ilaç başlanması gerekiyor. İlaç derken bitkisel ürünler yada vitaminler değil.. Bulabilirseniz tetramezatin alıp kullanmanızı öneririm...
İlginize teşekkür ederim.
Paşa’nın durumu hakikaten de iyi değil, bugün sürekli kafes tabanında oturuyor, kuyruğunu yukarı aşağı titretiyor. Daldarı dışında bir şey yemiyor, kabuğu soyulmuş elma dilimi verdim, yedi. Maydanoz sapı verdim, biraz kemirdi. Suyu şırınga ile veriyorum. Çünkü suluğa yanaştığını hiç görmedim. Ara sıra kafeste hareketlenip oyunlar oynuyor, dışarı çıkarsa uçabiliyor, ötüyor. Ama sonra yine tüylerini kabartıp kafes tabanına iniyor. Yani tamamen hasta ya da hareketsiz diyemem, ama ters giden bir şeyler olduğu kesin.
İlaç konusunda şu an biraz zorluk içindeyiz. İstanbul Üsküdar’da birden fazla veteriner kliniği aradım, birçoğu kuşlar konusunda uzmanlığı olmadığını söylüyor. Bir tanesinden ilaç ve probiyotik istedim, muayene etmeden veremeyiz dedi :/ Yüksek muayene ücretleri de cabası… Ne yapacağımızı bilemez durumdayız..

Ekli dosyalar

• DFABBA0E-C8DA-48F0-B6EF-C856EF03C3AC.jpeg
    DFABBA0E-C8DA-48F0-B6EF-C856EF03C3AC.jpeg
    2 MB · Görüntüleme: 5
Bu akşam Üsküdar Koşuyolu semtinde Pepe Veteriner Kliniği’nde Doktor Nilay hanım sayesinde Paşa’yı muayene ettirdik.

Çok şükür korkulacak bir durum olmadığını, Paşa’nın kursak mantarı nedeniyle kursağında biriken yemden ötürü rahatsızlandığını öğrendik.

Antibiyotik ve probiyotik tedavi başlandı. 5 gün + (duruma göre) 5 gün devam edip Nilay Hanıma Paşa’nın durumu hakkında bilgi vereceğiz. Daha sonra vitamin desteği de verilecek, onun için ayrıca şurup verdiler.
Bu vesileyle sizleri de haberdar etmek istedim.

Bu akşam Üsküdar Koşuyolu semtinde Pepe Veteriner Kliniği’nde Doktor Nilay hanım sayesinde Paşa’yı muayene ettirdik.

Çok şükür korkulacak bir durum olmadığını, Paşa’nın kursak mantarı nedeniyle kursağında biriken yemden ötürü rahatsızlandığını öğrendik.

Antibiyotik ve probiyotik tedavi başlandı. 5 gün + (duruma göre) 5 gün devam edip Nilay Hanıma Paşa’nın durumu hakkında bilgi vereceğiz. Daha sonra vitamin desteği de verilecek, onun için ayrıca şurup verdiler.
Bu vesileyle sizleri de haberdar etmek istedim.
Mantar diyip antibiyotik mi verdiler yoksa siz mi yanlış biliyorsunuz umarım kasap veteriner vakasına dönmez bu iş :(
Şayet mikroskop ile kontrol etmediyse neye göre kesin teşhis koydu merak konusu....