2 Aylık Dişi Kuluçkası

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
Merhabalar, daha önce farkkı bir konu da bahsi geçmişti. Salmam da bulunan 5 adet kuşumdan tek yetişkin olan 8 aylık erkeğimle 2 aylık dişim çiftleşti malesef. Bu durumu görünce yuvalık taktım.
.
İlk yumurtasını yaptığın da ilgilenmediğini gördüm ve yuvalıktan alıp anaç dişimin altına koydum. Sonrasın da 10 Ekim de tekrar yumurtladı ve bu defa kuluçkaya yattı özenle, erkek iyi besliyor. Şu an toplam 4 yumurtası var. Gözlemlediğim kadarıyla şu ana kadar geçen süreç gayet başarılı. Üzülüyorum tabi bu duruma. Kuluçka olumlu neticelenir de yavrular olur ve sağlıklı büyürlerse eğer, bu süreçten sonra erkeği ayıracağım.

Bakalım sonuç ne olacak.

Kaan Omurtak

Yasaklanmış Kişilik
E şimdi bu kuluçkanın başarılı olma ihtimali var mı yani? 2 aylık dişinin yumurtası erkek tarafından döllenir mi? Daha doğrusu dişi yumurta üretir mi? Ben anlayamadım bu işi. @Doğanay Y. abi aydınlatır mısın?

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
Kontrol etmedim, etmekte istemiyorum açıkçası. Çünkü henüz yavru ve ilk kuluçkası olduğu için reddetme olasılığı çok yüksek. Güzel besleniyorlar. Biraz yorulacak ama zaten bu kuluçkasından sonra ayıracağım, ister olumlu ister olumsuz neticelensin.

Doğanay hocanın da benzer bir durumu olmuş. 3 aylık falanmış. Kuluçka süreci başarısız geçmiş ve kuş kuluçkadan yaklaşık 4 ay sonra nedensiz bir şekilde ölmüş.

Bakalım sürece...

Kaan Omurtak

Yasaklanmış Kişilik
Doğanay hocam yumurtaların bazılarının dolu çıktığını ama sonuç olarak yavruların çıkmadığını söylemişti. Ama dolu yumurta nasıl çıkıyor onu anlamadım ben. Nasıl döllenme işlemi gerçekleşiyor? Aydınlatılmaya ihtiyacım var.

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
Doğanay hocam yumurtaların bazılarının dolu çıktığını ama sonuç olarak yavruların çıkmadığını söylemişti. Ama dolu yumurta nasıl çıkıyor onu anlamadım ben. Nasıl döllenme işlemi gerçekleşiyor? Aydınlatılmaya ihtiyacım var.
Geniş bir zamanım da bakacağım bu duruma.

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
Üzüldüm bu duruma abi :( Bundan sonraki süreçte yetişkin ve yavru salmaları olarak ayırsan kuşları daha iyi olur.
5 kuşun 4 ü yavru. Birisi 7 aylıktı. Sonra alırım başka yere dedim ve kaldı öyle. Aklıma hiç gelmedi böyle bir durum. 2 aylık yahu... Ve işin enteresan yanı ise dişinin erkeği tavlaması :) Bildiğin çok profesyonel :) Şu anlık bi problem yok, beslenmesi hali vakti çok iyi gözüküyor şimdilik. Herhangi bi aksaklıkta müdahale edeceğim duruma zaten...

Muhtemelen boş çıkacak yumurtalar ama şimdiden ayırıp erkeği, dişiyi strese sokmak istemiyorum...

Kaan Omurtak

Yasaklanmış Kişilik
5 kuşun 4 ü yavru. Birisi 7 aylıktı. Sonra alırım başka yere dedim ve kaldı öyle. Aklıma hiç gelmedi böyle bir durum. 2 aylık yahu... Ve işin enteresan yanı ise dişinin erkeği tavlaması :) Bildiğin çok profesyonel :) Şu anlık bi problem yok, beslenmesi hali vakti çok iyi gözüküyor şimdilik. Herhangi bi aksaklıkta müdahale edeceğim duruma zaten...

Muhtemelen boş çıkacak yumurtalar ama şimdiden ayırıp erkeği, dişiyi strese sokmak istemiyorum...
İyi yaparsın, ayır o azmış şeyi. At yanına başka bir dişi. Bildiğin pedofili yav bu, ayıptır günahtır.

Umit. 

Yönetici
Moderatör
İyi yaparsın, ayır o azmış şeyi. At yanına başka bir dişi. Bildiğin pedofili yav bu, ayıptır günahtır.

Yaw ne saçmalıyorsun Kaan :)

5 kuşun 4 ü yavru. Birisi 7 aylıktı. Sonra alırım başka yere dedim ve kaldı öyle. Aklıma hiç gelmedi böyle bir durum. 2 aylık yahu...

@Muratsani nasıl aklına gelmiyor böyle bir durumun olucağı? Ben şimdiye kadar hiç bir üretici görmedimki benzer bir durum başına gelmemiş olsun. Bu işi yapıyorsanız eğer bunları düşünmeniz lazım. Dişi erkeği tavladı gibi şeyler ile vicdanını rahatlatmaya çalışma bence. Bunun sorumlusu sensin...

Kaan Omurtak

Yasaklanmış Kişilik

@Muratsani nasıl aklına gelmiyor böyle bir durumun olucağı? Ben şimdiye kadar hiç bir üretici görmedimki benzer bir durum başına gelmemiş olsun. Bu işi yapıyorsanız eğer bunları düşünmeniz lazım. Dişi erkeği tavladı gibi şeyler ile vicdanını rahatlatmaya çalışma bence. Bunun sorumlusu sensin...
Kuş dediğinde biraz edep olur, haya olur. Kendi yaşına göre bir eş bulsun kendine, ne diye 2 aylık dişiye dadanıyor? Bacım, abicim diye koruyacağı yerde gidiyor hayvanla çiftleşiyor. Yazıktır, günahtır. Artık hayvanlar bile ahlaksızlaştı.

Muratsani 

Yönetici
Moderatör

Ümit, elbette sorumlusu benim, kabahati kuşlarda aramıyorum. Söylediğim gibi; zaten amacım ayrı tutmaktı erkeği fakat plan da olmayan bazı durumlardan ötürü geçici olarak aynı kafeslere aldım. Gelme üzerime sende, canımı sıktı zaten... Dövünmenin anlamı yok, durumu kurtarmaya bakıcaz...

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Ne denir bilemiyorum ama süreci tamamlatmanı öneririm. Başarılı olabilirler eğer erkek kuş doldurabilmişse. Zamanı gelince kontrol etmeyi unutma derim.

Kaan Omurtak

Yasaklanmış Kişilik
Ne denir bilemiyorum ama süreci tamamlatmanı öneririm. Başarılı olabilirler eğer erkek kuş doldurabilmişse. Zamanı gelince kontrol etmeyi unutma derim.
Şimdi bu yumurtalardan yavru çıkma ihtimali var mı yani? Ben anlayamadım bu işi. 2 aylık dişinin kuluçkasının nasıl başarıyla tamamlanmasını bekliyorsun onu anlayamadım. O zaman neden kuşları üretmek için 6-7 aya kadar bekleniyor? Eğer 2 aylık yumurtluyorsa dolu da çıkıyorsa kuluçka başarılı da geçiyorsa o zaman neden kuşların erişkinliğe ulaşması bekleniyor? Koyalım 2-3 aylık dişileri yumurtlayıp dursunlar o zaman? Anlayamadım ben bu işi.

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
Şimdi bu yumurtalardan yavru çıkma ihtimali var mı yani? Ben anlayamadım bu işi. 2 aylık dişinin kuluçkasının nasıl başarıyla tamamlanmasını bekliyorsun onu anlayamadım. O zaman neden kuşları üretmek için 6-7 aya kadar bekleniyor? Eğer 2 aylık yumurtluyorsa dolu da çıkıyorsa kuluçka başarılı da geçiyorsa o zaman neden kuşların erişkinliğe ulaşması bekleniyor? Koyalım 2-3 aylık dişileri yumurtlayıp dursunlar o zaman? Anlayamadım ben bu işi.
Örneğin insanlar da ergen dönemden itibaren gebelik durumu sözkonusu olabilir. Tarihe geçmiş en erken dişi insan gebeliği 5 yaşın da olmuş, 6.5 yaşında da örneği vardır. İşin enteresan yanı ise 5 yaşın da ki çocuğun gebeliği sorunsuz geçmiş ve gayet sağlıklı bir bebek dünyaya getirmiştir. Bilim insanları bunu genetik faktörlere bağlayarak erken ergenlik olaeak nitelemişler özetle. İşin ahlaki boyutu vahimdir, bu da başka bir konu tabi.

Geçmişten bu güne değin ergenlik yaşı gitgide düşmektedir. Genetik faktörler gözönünde bulundurulduğun da ortalama ergenlik yaşı dişi insanlar da 9-13 yaş arasıdır. Yani bu demek oluyor ki 9 yaşında ergenliğe girmiş bir dişi insan hamile kalabilir ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilir.

Asıl sorun bu yaş doğum için her açıdan sağlıklımıdır. Elbette hayır. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak geri dönülemez birçok zararı mevcuttur. Üstelik annenin bebeği büyütebilme yeti durumu da başka bir problemdir.

Ama yukarda da söylediğim gibi; istinai durumlar gerçekleşebilir.

Bilim insanlarının sağlıklı doğurganlık yaşının minumum 20 olması gerektiği kanısındalar.

Bu durumlardan yola çıkarak...

Özellikle muhabbet kuşları konusun da çok sağlam kaynaklar göremiyorum. Bu nedenle mantık yürütürsek eğer, benzer durumlar sözkonusu olabilir...

Muhabbet kuşları için verilen doğurganlık yaşını heryer 6-8 ay olarak belirtiyor. Peki bu araştırmanın kaynağı nedir? Aklıma en mantıklısı olarak anatomik değişimler geliyor. Doğal hayat gözlemiyle olacak birşey değil gibi...Kafes hiç değil, hal orta da :) Bu yaş insanlarda ki gibi ergin yaşımıdır yoksa sağlıklı doğurganlık yaşımıdır...

Bence bu sağlıklı doğurganlık yaşıdır. Doğurganlık için 6-8 ay gerekmediği kanaatindeyim. Kaldı ki birçok örneği mevcuttur. Genetik faktörler de gözönün de bulundurularak bir muhabbet kuşunun ergin yaşının 2-8 ay arası olduğunu söylemek pek yanlış olmasa gerek. Fakat 6 ay ve öncesin de yaşanan çiftleşme sonucu yumurtlamalar neticesin de problemli durumlar doğmuştur. Bu sebeple sağlıklı doğurganlık yaşının 6-8 ay olarak belirlenmesi pek mantıksız görünmüyor.

Gibi gibi...

Sadece mantık yürütmeye çalıştım, azcık beyin fırtınası olsun:) Tartışılabilir bir konu, varsa kuşların bu konuda ki bilimsel çalışması paylaşırsanız seviniriz, bende merak içindeyim :)

Kaan Omurtak

Yasaklanmış Kişilik
Örneğin insanlar da ergen dönemden itibaren gebelik durumu sözkonusu olabilir. Tarihe geçmiş en erken dişi insan gebeliği 5 yaşın da olmuş, 6.5 yaşında da örneği vardır. İşin enteresan yanı ise 5 yaşın da ki çocuğun gebeliği sorunsuz geçmiş ve gayet sağlıklı bir bebek dünyaya getirmiştir. Bilim insanları bunu genetik faktörlere bağlayarak erken ergenlik olaeak nitelemişler özetle. İşin ahlaki boyutu vahimdir, bu da başka bir konu tabi.

Geçmişten bu güne değin ergenlik yaşı gitgide düşmektedir. Genetik faktörler gözönünde bulundurulduğun da ortalama ergenlik yaşı dişi insanlar da 9-13 yaş arasıdır. Yani bu demek oluyor ki 9 yaşında ergenliğe girmiş bir dişi insan hamile kalabilir ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilir.

Asıl sorun bu yaş doğum için her açıdan sağlıklımıdır. Elbette hayır. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak geri dönülemez birçok zararı mevcuttur. Üstelik annenin bebeği büyütebilme yeti durumu da başka bir problemdir.

Ama yukarda da söylediğim gibi; istinai durumlar gerçekleşebilir.

Bilim insanlarının sağlıklı doğurganlık yaşının minumum 20 olması gerektiği kanısındalar.

Bu durumlardan yola çıkarak...

Özellikle muhabbet kuşları konusun da çok sağlam kaynaklar göremiyorum. Bu nedenle mantık yürütürsek eğer, benzer durumlar sözkonusu olabilir...

Muhabbet kuşları için verilen doğurganlık yaşını heryer 6-8 ay olarak belirtiyor. Peki bu araştırmanın kaynağı nedir? Aklıma en mantıklısı olarak anatomik değişimler geliyor. Doğal hayat gözlemiyle olacak birşey değil gibi...Kafes hiç değil, hal orta da :) Bu yaş insanlarda ki gibi ergin yaşımıdır yoksa sağlıklı doğurganlık yaşımıdır...

Bence bu sağlıklı doğurganlık yaşıdır. Doğurganlık için 6-8 ay gerekmediği kanaatindeyim. Kaldı ki birçok örneği mevcuttur. Genetik faktörler de gözönün de bulundurularak bir muhabbet kuşunun ergin yaşının 2-8 ay arası olduğunu söylemek pek yanlış olmasa gerek. Fakat 6 ay ve öncesin de yaşanan çiftleşme sonucu yumurtlamalar neticesin de problemli durumlar doğmuştur. Bu sebeple sağlıklı doğurganlık yaşının 6-8 ay olarak belirlenmesi pek mantıksız görünmüyor.

Gibi gibi...

Sadece mantık yürütmeye çalıştım, azcık beyin fırtınası olsun:) Tartışılabilir bir konu, varsa kuşların bu konuda ki bilimsel çalışması paylaşırsanız seviniriz, bende merak içindeyim :)
Ha tamam tamam. Şimdi anladım. Dediğinin doğru olduğunu düşünüyorum ben de. Söylediğin şey doğru ama kaynakların açıklamaları yanlış. Her kaynakta muhabbetlerin 6 aydan itibaren erginliğe ulaştığı yazıyor. Burada bir anlam hatası var. Kaynaklar sanki muhabbetler 6 aydan önce üreme hücreleri üretemez gibi yansıtıyor. Yanlış anlaşılma da buradan kaynaklanıyor sanırım. Güzel açıklamışsın. Şimdi kafama yattı.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Her canlı için erken üreme söz konusu kesinlikle. Kuşlar için ideal %90'ı belki de süreçten önce kuluçka geçirmiyorlar.
Bakım, çevresel faktörler ve sürü psikolojisi erken üremeye sebep oluyor. Kuşların hormonal dengeleri bozulduğunda bu tip vakalar sıkça oluyor. Önerilmiyor 6 ay altı çünkü kuşun gelişimini etkiliyor. Ayrıca henüz organları ve iskelet yapısı tam oturmadığından yumurtlama sürecinde tıkanmalar söz konusu olabiliyor. Buda ani ölümleri peşinde getiriyor.

*2 aylık kuş ile de kuluçka başarılı olabilir, yavru alınabilir. Muratsani kardeşimin dediklerine de katılıyorum.