2. Kulucka/ilk yavrumuz yumurtadan cikti

Bluefish

Forum Sakini
Arkadaslar merhaba,
Ikinci kuluckamizda dun yumurta kontrolu yaptiktan sonra dolu oldugunu dusundugumuz 4 yumurtayi yuvaliga geri koyup bos oldugundan emin oldugum 2 yumurtayi almistim. Daha once de 1 yumurtayi kafes zeminine yapmisti.
Bu yumurtalardan biri bugun catladi. Yavru cikti.
Surekli bir inleme feryat halinde. ?
O kadar ufak ki agzi neresi gorme sansimiz olmadi. Disi surekli ustunde ve arada kucuk gaga hareketleri ile ustune vuruyor. Bu vurma mi yem verme mi anlayamadik.
Yavruyu besledigini kursak kontrolu yapmadan nasil anlayabiliriz?
Neleri gozlemlemek gerekli?
Bu surecte nelere dikkat etmeliyiz?
Yem, takviye, vitamin?

Tecrubeli arkadaslardan yardim ve bilgi rica edecegim.
Tesekkurler.

Not: @Doğanay Y. Ustadim butun tavsiyeleriniz icin tekrar tekrar tesekkurler.

Dun yemlikleri degistirirken baktim secme degil de yememislerdi. Her tohumdan vardi icinde. (Aspur %30 civari)
O yuzden sormak istedim.
Bi de ilk kuluckamiz ile bu kulucka arasinda acaip tuy sorunlariyla ugrastik.
Versele laga almistim. Ondan olabilecegini dusundum. Belki de degildi. Ama %8 yulaf varmis icinde.
%8 yulaf oranı biraz fazla ancak daima tüy sorununa sebep olmaz. %1 oranı yeterli gelir.

Her gün yumurta maması veriliyorsa tembelliğe alışmış olabilirler. Biraz arayı açmakta fayda var. Yem durumunu iyi takip etmek lazım. Bebekleri varsa tüketeceklerdir.

Her gün yumurta maması veriliyorsa tembelliğe alışmış olabilirler. Biraz arayı açmakta fayda var. Yem durumunu iyi takip etmek lazım. Bebekleri varsa tüketeceklerdir.
Belki de dediginiz gibi kolaya kaciyorlar. Takip ederim.
Kusura bakmayin tekrar sormus gibi olucam ama kafam karisiyor yanlis bisey yapmaktan korktugum icin soruyorum;
-Yumurta mamasina her verisimde entrobac ve b vitamin ekliyorum?
- msa yi haftada bir gun bu yumurta,entrobac ve b vitaminli karisima ekleyip oyle veriyorum?
Tesekkur ederim.

Mama haftada 3-4 kez veriliyorsa mutlaka 2 günü b vitamin içersin. Probiyotik daima olması gerekiyor. Msa da dediğiniz gibi. Msa verildiği gün b kompleks çıkartılabilir.

Belki de dediginiz gibi kolaya kaciyorlar. Takip ederim.
Kusura bakmayin tekrar sormus gibi olucam ama kafam karisiyor yanlis bisey yapmaktan korktugum icin soruyorum;
-Yumurta mamasina her verisimde entrobac ve b vitamin ekliyorum?
- msa yi haftada bir gun bu yumurtaentrobac ve b vitaminli karisima ekleyip oyle veriyorum?
Tesekkur ederim.
Mama haftada 3-4 kez veriliyorsa mutlaka 2 günü b vitamin içersin. Probiyotik daima olması gerekiyor. Msa da dediğiniz gibi. Msa verildiği gün b kompleks çıkartılabilir.
Tesekkur ederim.

4. Yumurtamizda pazar gunu catladi.
Fotoyu dun aksam cektim.
En onde gorunen buyuk yavru ilk cikan yavru.
Yani 9. Gunuydu dun.
Tuylenme ve gelisimi normal mi?
Tecrubeli arkadaslardan goruslerini rica edecegim.
Tesekkurler.

Ekli dosyalar

• 20220222_205347.jpg
    20220222_205347.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 18
artık talaş oranını biraz arttırmanız gerekiyor. Maşallah çok tatlı ve sağlıklı görünüyorlar. Bilezik takma işlemi yapılacaksa eğer gününüz gelmiş. Tüylenme 9. günden sonra hız kazanıyor. Şuan için normal gibi görünüyor

artık talaş oranını biraz arttırmanız gerekiyor. Maşallah çok tatlı ve sağlıklı görünüyorlar. Bilezik takma işlemi yapılacaksa eğer gününüz gelmiş. Tüylenme 9. günden sonra hız kazanıyor. Şuan için normal gibi görünüyor
Bugun gozlerini acmisti. Tuylerde biraz daha belirgindi deduginiz gibi.
Bilezik konusunda bu yavrularda takmak icin bisey yapmiycam. Ileriki yillar firsat bulursam bir dernege uye olup biraz daha bilincli ve daha derinlemesine ugrasma niyetim ve istegim var. O zaman kismet belki takariz bilezik ustadim.
Hayirlisi ile insallah su 4 yavruyu ucurup bakabilecek birilerine verirsem derin bir oh cekicem. Cok gerildik stres olduk butun ev. ?

süreç çok keyifli oluyor ilk evrede. Sonraları daha rahat ilerliyor :)
Bence şimdiden ev arayışına başlayınız bebekler için. En zor kısmı maalesef sahiplendirme evresi.

süreç çok keyifli oluyor ilk evrede. Sonraları daha rahat ilerliyor :)
Bence şimdiden ev arayışına başlayınız bebekler için. En zor kısmı maalesef sahiplendirme evresi.
Bu halleri ile ortaliga cikarsam alacak olan bile almaz ? insallah yasarlar renkleri guzellikleri ortaya cikar o zaman daha rahat veririm sanki.

Ekli dosyalar

• 20220223_191603.jpg
    20220223_191603.jpg
    862.4 KB · Görüntüleme: 19
Ilk cikan 3 yavrumuz baya toparladi. En buyuk 15. Gunde. Digerleri sirasiyla 2 ser gun aralari var.
Anne baba iyi bakiyor cok sukur.
Son ufaklik tutunmaya calisiyor hayata.
Tecrubeli arkadaslardan renk tahmini almak isterim.
Yumurta mamasini gun asiri vermeye devam ediyorum. Her gune cevirmek gerekir mi?

Ekli dosyalar

• 20220228_170328.jpg
    20220228_170328.jpg
    840 KB · Görüntüleme: 11
  • 20220228_170318.jpg
    20220228_170318.jpg
    840.9 KB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:
2-3 günde 1 verilmesi çok yeterli olur. Maşallah çok tatlılar. Şu aşamada renk tahmini çok güç. Kuyruğun alt yüzüne bakıp anlaşılabilir büyük bebekler için. Solda ki büyük anne rengi gibi diğeri ise daha koyu olacak gibi geldi fotoğrafa göre.

2-3 günde 1 verilmesi çok yeterli olur. Maşallah çok tatlılar. Şu aşamada renk tahmini çok güç. Kuyruğun alt yüzüne bakıp anlaşılabilir büyük bebekler için. Solda ki büyük anne rengi gibi diğeri ise daha koyu olacak gibi geldi fotoğrafa göre.
Yumurtayi her verisimde tuketme miktarlari artti. O yuzden sormustum. Gun asiri devam o zaman.
Doganay ustadim eger yasatip ucurmayi becerirsek insallah birini foruma hediye edeyim. Siz cekilisle veya yarisma v.s. nasil uygun gorurseniz buradan sahiplendirin.

Kuyrugun alt yuzu dediginiz yavru sirt ustu yatarken kuyrugun bize bakan yeri mi?