45 gündür düzelmeyen dışkı, bu dışkı neyi ifade ediyor

Selhan H.

Çevirmen
(kimsenin önerdiği tedaviden veya öneriden şikayetim yok. sadece farklı gözlerin görmesini istiyorum çünkü tıkandım.)
öncelikle hepinize merhaba, bir çift muhabbet kuşum var. bu kuşlarımın ilk yavrusu 10.01.2021 tarihinde yumurtadan çıktı. yumurtadan çıkan 3. yavrunun boynu tutmuyordu, veteriner ve farklı bir forumdaki arkadaşın tavsiyesi ile "tüm kuşlarda" baytril başladık.
-Baytril başlama tarihi: 03.03.2021

-baytrili veteriner enjektör olarak verdi. içinde aminoasit,multivit ve baytril vardı ve 7gün uyguladık. baytrili kullandıktan sonra 3 gün probiyotik( entrobac) verdim.

-baytril başlamadan önce anaçların dışkıları: Screenshot 20210301 092712 WhatsApp

-baytril ve probiyotik kullandıktan sonra anaçların dışkıları: 20210318 111846

-Anaçların 29.03.2021 tarihindeki dışkıları: 20210329 104418

-boynu tutmayan kuşun videosu:

-04.04.2021 tarihinde tüm kuşlarda iç parazit kürü uyguladık. 6saat ilaçlı su 6 saat temiz su şeklinde. Sitraks şurup 100ml suya 6damla. daha sonra 2gün probiyotik. Dışkılar yine aynı şekilde seyiretti.
-14.04.20201 sitraks 2.kür aynı şekilde uygulandı. Dışkılar şu şekilde:
-baba kuş gece ve gündüz dışkıları:
20210415-120530 - 20210415-120535
-anne kuş gece ve gündüz dışkıları: 20210415-120539 - 20210415-120543

Tüm bunların üstüne veterinere gittim(tekrar) bana aminoasit ve multivitamin karışımı verdi. Dışkı tahlili yapamıyolarmış ve 5gün kuşlara vermemi söyledi. bugün 4.gündeyiz ve dışkılar böyle: 20210419-100242
anne kuşun dışkıları normal fakat nokta şeklinde lekeler bırakıyor. Tecrübeli ustalar yardımcı olursa sevinirim. farklı bir gözün görmesinde fayda var diye düşünüyorum.

Çok geçmiş olsun. Aslinda süreç doğru ilerlemissiniz ancak safra birakmasi hiç geçmemiş. Yeterli beslenemeyen kuşlarda ve stres yasayanlarda çok sık gece gündüz dışkısı değişebiliyor. 5 gün multivit vermenizi ben önermem. Muhtemelen böbrekler ya da cigerlerinde bir sorun var ve yuklendikce daha da bozuyor. Yavrunun kafa sallamasi geçti mi?

Oyla 0
Çok geçmiş olsun. Aslinda süreç doğru ilerlemissiniz ancak safra birakmasi hiç geçmemiş. Yeterli beslenemeyen kuşlarda ve stres yasayanlarda çok sık gece gündüz dışkısı değişebiliyor. 5 gün multivit vermenizi ben önermem. Muhtemelen böbrekler ya da cigerlerinde bir sorun var ve yuklendikce daha da bozuyor. Yavrunun kafa sallamasi geçti mi?
kafa sallaması bu şekilde:
(2. baytril başladık)

kuluçkada çok iyi baktım kuşlara. son 1 aydır ilaçtı vitamindi derken beslenmesiyle çok ilgilenemedim. sadece tohum. karaciğer veya böbrekte problem varsa ne önerirsiniz

baba kuş kafesten kaçıp sağlıklı yavruya gitmiş 2kere gaga gagaya gelmişler. simdi onunda dışkısında bozulma var.

Oyla 0
kafa sallaması bu şekilde:
(2. baytril başladık)

kuluçkada çok iyi baktım kuşlara. son 1 aydır ilaçtı vitamindi derken beslenmesiyle çok ilgilenemedim. sadece tohum. karaciğer veya böbrekte problem varsa ne önerirsiniz

baba kuş kafesten kaçıp sağlıklı yavruya gitmiş 2kere gaga gagaya gelmişler. simdi onunda dışkısında bozulma var.
sağlıklı yavru dünden beri böyle dışkılıyor. son 1 aydır normaldi dışkıları.

Oyla 0
Dışkılar çok arada kalmış. Tedavi sonuç göstermiş gibi ancak yeterli olmamış. Başka bir problemde olabilir. Tam dışkı tahlili yapan bir yer bulmak lazım. Salmonella çok duyduğumuz ama nadir gozlemledigimiz bir durum. Karaciğer problrmleri için beslenmeyi düzenlemek ve aminoasit ve b vitamin destekli beslemek gerekiyor. Bunun haricinde yapilabilecek pek bir şey yok. Yine arkadaşlar da bir baksın

Oyla 0
Dışkılar çok arada kalmış. Tedavi sonuç göstermiş gibi ancak yeterli olmamış. Başka bir problemde olabilir. Tam dışkı tahlili yapan bir yer bulmak lazım. Salmonella çok duyduğumuz ama nadir gozlemledigimiz bir durum. Karaciğer problrmleri için beslenmeyi düzenlemek ve aminoasit ve b vitamin destekli beslemek gerekiyor. Bunun haricinde yapilabilecek pek bir şey yok. Yine arkadaşlar da bir baksın
tamamdır. son olarak güncel dışkılar bu şekilde.
Baba kuş güncel dışkılar:
Anne kuş güncel dışkılar:

Oyla 0
salmonella kuşta 2.kez baytril başladık. ilerleme oldu düzelme olamadı. veterinerde bu görüşteydi.

6saat sitrakslı su sonrasında 6saat normal su daha sonra yine 6 saat sitrakslı su 6 saat normal su. 24 saatin 12 saati normal 12 saati sitrakslı su kullanmış olduk yani.
2. kez baytrile mi başladınız ben tam anlayamadım. bir de sitrax sadece 6 saat mi kullanıldı?

Oyla 0
2. kez ne zaman başladınız? kuşun dışkısı dünden beri böyle demişsiniz
şöyle anlatayım. salmonella yavru ve sağlıklı 1 yavrum var elimde. toplam 2 yavru. diğer yavruları sahiplendirdim.
anne ve baba kuşun dışkılar 45 gündür bozuk.

salmonella yavruya 2.baytril başladım onun dışkılar iyi.
hiç hasta olmayan dışkısı muazzam olan kuşun baba kuş ile temasından sonra dışkısı bozuldu

Oyla 0
baba kuş: umut
anne kuş: yağmur
salmonella yavru: turna
diğer yavru: çakıl

anlatımımdan dolayı biraz karışık oldu galiba. topluyorum şimdi.

İlk baytril uygulamamızı tüm kuşlara yaptık.
sitraks kürünü de tüm kuşlara yaptık
sadece turnaya 2.kez baytril başladık
dünden beri dışkısı bozuk olan kuş çakıl ve baba kuş umut ile teması sonrası oldu.

Oyla 0
salmonella teşhisini nasıl koydunuz? o boyun/kafa hareketi çok bariz değil
teşhisi ben koymadım. maalesef tecrübeli değilim. 9 günlükken kafası hiç kalkmıyordu. bu turna(salmonella dediğimiz kuş) 32 günlükken annesi yedirmeyi bıraktı. kendisi yeme düşemedi sadece uyuyor ve kabarık duruyordu. kursaktan besleme yaptım 10gün. baktım böyle olmayacak veterinere götürdüm. veteriner baktı muayene etti. yarım litre suya antibiyotik ve vitamin damlattı. bunu 3 gün verin yaşar inşallah dedi. ancak kuş suyu içmedi. bende ağzına damlattım. ağzına damlattıktan sonra hayvan canlandı yem yemeye başladı. 3.günün sonunda veterineri aradım. hangi antibiyotiği kullandık kuşa çok iyi geldi dedim ve tedaviyi devam ettirmek istedim. hocaya sordum. bu kuşta salmonella olabilir mi dedim. hoca da olmaz, olsaydı çoktan ölürdü dedi ve onda olsa olsa yalancı veba vardır dedi. antibiyotiğin ismini söylemedi ve telefonu kapattı. Ben de farklı bir veterinere gittim tüm durumu anlattım. bu sırada diğer forumdaki recai arkadaşımız da salmonella olduğunu düşündü. veteriner salmonella yok diyemem dedi ve baytrilli solüsyon hazırladı. sonra tüm kuşlarda uygulamamı söyledi. süreç böyle.

Oyla 0
@neanderthalensis peki siz baba kuşun durumu için ne düşünüyorsunuz?
baba kuş: 42 gram
anne kuş: 46 gram

baba kuş 2 tur attıktan sonra çok yoruluyor nefes nefese kalıyor.
kuyruk bu şekilde:

bunları anlatıyorum çünkü mantar olma ihtimali var mı diye düşünüyorum

Oyla 0
dışkı tahlili yapabilir miyiz diye sordum. zonguldakta onu yapabilecek kimse yok :( varsa da benim veterinerim yalancısıyım.

Oyla 0
dışkı tahlili yapabilir miyiz diye sordum. zonguldakta onu yapabilecek kimse yok :( varsa da benim veterinerim yalancısıyım.
Eğer imkanınız varsa İzmir'de ki ÖZM TEŞHİS VE TEDAVİ LABORATUVAR ile iletişime geçmenizi öneririm. Süreç çok daha sağlıklı ilerleyecektir... @Duygumaviş @Hazal @Eyunal yardımcı olurlar bu konuda.

Oyla 0
Eğer imkanınız varsa İzmir'de ki ÖZM TEŞHİS VE TEDAVİ LABORATUVAR ile iletişime geçmenizi öneririm. Süreç çok daha sağlıklı ilerleyecektir... @Duygumaviş @Hazal @Eyunal yardımcı olurlar bu konuda.
iletişime geçtim. 1kuşun dışkısı için 300 lira ortalama. toplam 4 kuş var hepsi için istersem 4x300 açıkçası fiyat benim için yüksek. salmonella ve diğer tetkikler için. yani yanlış tahlil istersem boşa ödeme yapacam. bilemiyorum...
evet o yavru halinin videosu salmonellayı düşündürüyor, baytril'de iyi geldiğine göre.

bu tarz kronik salmonella tabir edilen durumlarda bakteriler sinirlerin miyelin kılıfına yapışıp iltihap yarattığı için tek kür ve tek etken madde kullanarak kalıcı tedavi sağlamak çok zordur. kuşların tamamına aynı anda ilaç kullanıp bu süreçte kafese düzenli dezenfeksiyon yapmak gerekir (virkon-s gibi bir dezenfektanla). çünkü ortamda belirti vermeyen taşıyıcı kuş vardır mutlaka , bu kuş sizin tedavi uyguladığınız kuşları sürekli olarak yeniden enfekte eder.

ben size tavsiye vermekten öte kendi yöntemimi yazayım. 2-3 etken maddeli bir mix antibiyotik kullanıyorum, ardından illa gerekirse anaerob antibiyotik (metronidazol/ronidazol) kullanıyorum, antibiyotik mantarı azdıracağı için son olarak mantar ilacı kullanıyorum. tabi bunları belli bir düzen ve dozajla yapmak gerekir

tabi ki dışkı tahlili imkanı varsa çok daha iyi olur

Ekli dosyayı görüntüle 15935Ekli dosyayı görüntüle 15936
anladım. tedavi süresince her gün alt temizliği yaptım. 2günde birde kafes temizliği yapıyorum. tedaviler bittikten sonra her şeyi sıcak su ve sabunla yıkamıştım. tünekleri de ateşe tuttum ama ne kadar etkili olmuştur bilmiyorum. son olarak baba kuşun kuluçka zamanı dışkısı böyleydi. kuşu ayırıp 1gün 1suluğa 3damla ev yapımı elma sirkesi vermiştim ve düzelmişti. bu da belirti miydi sizce

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-01-26 at 11.57.07 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2021-01-26 at 11.57.07 (1).jpeg
    142 KB · Görüntüleme: 12
  • WhatsApp Image 2021-01-26 at 11.57.07.jpeg
    WhatsApp Image 2021-01-26 at 11.57.07.jpeg
    136.5 KB · Görüntüleme: 11
Oyla 0
iletişime geçtim. 1kuşun dışkısı için 300 lira ortalama. toplam 4 kuş var hepsi için istersem 4x300 açıkçası fiyat benim için yüksek. salmonella ve diğer tetkikler için. yani yanlış tahlil istersem boşa ödeme yapacam. bilemiyorum...
İyikuş’tan geldiğinizi söylerseniz indirim yapıyorlar. Hepsine olmasa da Salmonella olduğunu düşündüğümüz kuşa yaptırabilirsiniz. En azından bakteriye karşı olan duyarlı antibiyotikleri öğreniriz ki bu da hayli işimize yarar...

Oyla 0
İyikuş’tan geldiğinizi söylerseniz indirim yapıyorlar. Hepsine olmasa da Salmonella olduğunu düşündüğümüz kuşa yaptırabilirsiniz. En azından bakteriye karşı olan duyarlı antibiyotikleri öğreniriz ki bu da hayli işimize yarar...
ama o kuş iyi durumda. dışkıları da iyi. anne ve baba kuşun dışkıları düzelmiyor. sanırsam yaptırırsam baba kuşa yaptırırım. dışkısı hep bozuk olan baba kuştu

Oyla 0
videoyu tedavisi süreci için paylaştım, hekimin anlattığı belirtiler daha çok akut formdaki salmonella için geçerli , sizdeki kronik forma benziyor. yalancı veba virüs kaynaklıdır, öyle olsaydı antibiyotik kuşlarınıza fayda etmezdi. bu tabi ki benim kişisel görüşüm doğru olmayabilir. ben kendi uyguladığım tedaviyi paylaştım bilgilerim bu kadar maalesef
tedavi sürecinide dinlendim kafamda oturdu bazı şeyler. hepinizin dediklerine son derece önem veriyorum. yardımlarınız için teşekkür ederim.

Oyla 0