6 aylık Şakir'im 2 aydır bende fakat.....

mtncbilek46

Yeni Üye
Yaklaşık 2 ay önce 6 aylık aldım bu sevimli aslanımı ve şuanda cicikuş diyor ve ölürüm Türkiyem melodisini %90 öğrendi oturmak üzere ıslığı fakat tüm vitaminleri ve kapalı yem kullandığım halde mineral taşından hiç inmiyor nerdeyse tüneği kullanmıyor ve halen elime gelirken ilk önce tısliyor sonra ayağıni elime atıyor birde dışarı çıkınca kafesin üzerinde 10 dk durup perdeye uçuyor tüg döküyordu kopariyordu şuan bıraktı yenileri çıktı hatta kafesede kendi girmiyor ben mecbur tutup elimle girdiriyorum ne yapmalıyım teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• IMG-20220927-WA0017.jpg
    IMG-20220927-WA0017.jpg
    139.2 KB · Görüntüleme: 10
  • IMG-20220927-WA0016.jpg
    IMG-20220927-WA0016.jpg
    168.4 KB · Görüntüleme: 10
  • IMG_20220927_213011.jpg
    IMG_20220927_213011.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 13
Çözüm
Yaklaşık 2 ay önce 6 aylık aldım bu sevimli aslanımı ve şuanda cicikuş diyor ve ölürüm Türkiyem melodisini %90 öğrendi oturmak üzere ıslığı fakat tüm vitaminleri ve kapalı yem kullandığım halde mineral taşından hiç inmiyor nerdeyse tüneği kullanmıyor ve halen elime gelirken ilk önce tısliyor sonra ayağıni elime atıyor birde dışarı çıkınca kafesin üzerinde 10 dk durup perdeye uçuyor tüg döküyordu kopariyordu şuan bıraktı yenileri çıktı hatta kafesede kendi girmiyor ben mecbur tutup elimle girdiriyorum ne yapmalıyım teşekkür ederim
Benim mineral taşım kafesin üst kısmına yakındı kuşum orda duruyordu. Sonra dal darı aparatına konmaya başladı bende oraya tünek taktım. Artık tünekte...

İpek.s 

Yönetici
Moderatör
Bu makaleyi okumanızı tavsiye ederim
Aramıza hoşgeldiniz 🙂

mtncbilek46

Yeni Üye
Bu makaleyi okumanızı tavsiye ederim
Aramıza hoşgeldiniz 🙂
Hoşbulduk teşekkür ederim valla bir çocuğa bakar gibi ilgileniyorum 2. Haftada cicikuş ögrettim 1. Ay biterkende Türkü öğrendi her hareketini ezberledim de her gün böyle makaleler okuyorum fakat bu taşta uyuma hep orda kalma sorununu bulamadım

Melike Gül 

Yönetici
Moderatör
O mineralli gaga taşının yanındaki tünek ona göre alçakta kalıyor olmalı. O tüneği birkaç tel daha yükseltip gaga taşını da üste değilde alttaki alçı gaga taşıyla yerini değiştirirseniz belki bu sorunu çözebililirsiniz. Çünkü kuşlar kafeslerinde özellikle en yukardaki tüneği genelde uyku tüneği olarak kullanıyorlar. Ne zaman akşam olsa ben benimkileri hep en üstteki tünekte uyurken görürüm. Kuşunuza göre de o gaga taşı daha yüksekte geliyor sanırım😃 Küçücükler ama türlü türlü huyları var ,benimki de eğer mamalığını çıkarmazsam akşam üstüne çıkıp üstünde uyumaya çalışıyor 😄

mtncbilek46

Yeni Üye
Merhaba, maalesef sultan papağanları için uygun ayak genişliğini karşılayacak bir tünek kullanmıyorsunuz. Ahşap tüneğinizi şuankinin hemen hemen iki katı kalınlıkta bir tünekle değiştirmelisiniz.
Aldığım petshop sağolsun satmaktan başka birşeyle ilgilenmedi..... hemen değiştiricem teşekkür ederim birde o şekilde deneyelim

mtncbilek46

Yeni Üye
O mineralli gaga taşının yanındaki tünek ona göre alçakta kalıyor olmalı. O tüneği birkaç tel daha yükseltip gaga taşını da üste değilde alttaki alçı gaga taşıyla yerini değiştirirseniz belki bu sorunu çözebililirsiniz. Çünkü kuşlar kafeslerinde özellikle en yukardaki tüneği genelde uyku tüneği olarak kullanıyorlar. Ne zaman akşam olsa ben benimkileri hep en üstteki tünekte uyurken görürüm. Kuşunuza göre de o gaga taşı daha yüksekte geliyor sanırım😃 Küçücükler ama türlü türlü huyları var ,benimki de eğer mamalığını çıkarmazsam akşam üstüne çıkıp üstünde uyumaya çalışıyor 😄
Valla herşey Şakir'in mutlu olması için 😄ben çok seviyorumda henüz bana çok alışmadı gibime geliyor söylediklerinizi dikkate alıp uygulayacağım teşekkür ederim

Aleyna A

iyikus.com Üyesi
Benim mineral taşım kafesin üst kısmına yakındı kuşum orda duruyordu. Sonra dal darı aparatına konmaya başladı bende oraya tünek taktım. Artık tünekte takılıyor. Benimkide durduğu yerde keyfi yerindeyse önce bi gagasını açıp tıslıyo sonra elime geliyo. Daha 3 buçuk aylık ve benimki de şuanda aşkım diyor :D sultan papağanları doğada 1 kez sabah ve 1 kez akşam yemek aramaya çıkıyorlarmış. Bu yüzdende beslenmek için kafese pek uğramıyolar salık olduklarında. Ben de saldığımda baya uçuyo yoruluyo ben kafese parmağımda götürüyorum. Su içip geri çıkıyor. Salık olduğu süre boyunca kendisi kafese gidip yem yemez su içmez ben götürünce de itiraz etmez

Çözüm