70 gündür düzelmeyen dışkılar

Selhan H.

Çevirmen
Bu konunun toparlanmış hali ve devamını anlattığım başlıktır.

KUŞLARIM:
Anne Kuş: Yağmur
Baba Kuş: Umut
Yavru1: Çakıl
Yavru2(salmonella şüphesi):Turna

Kullanılan İlaçlar: Baytril(5gün) - Sitraks(2gün+2gün) - Sulphamezathine(5gün) - Flucan 150mg(5gün)

Kuşlarımın dışkıları aslında kuluçkadan beri bozuk (ocak ayından beri) . yavrular çıktıktan anne ve baba kuşun birbirilerini parçalayacak derecede kavga etmesinden sonra baba kuşu ayırıp elma sirkesi verdiğimde baba kuşun dışkıları düzelmişti. 2ay sonra yani mart ayında tekrar bozuldu ve bu şekilde devam ediyor.

5 gün
Sulphamezathine kullandıktan sonra tüm kuşlarda dışkılar düzeldi. Tedavi bitince kafes, kafes eşyaları tüller dahil çok detaylı dezenfekte işlemi yaptım. Kuşların eşyalarına dokunmadan önce iyice ellerimi yıkayıp dezenfektan sıkıyorum ellerime. Bu düzelen dışkılar toplam 4gün sürdü. 4gün sonunda tekrar bozuldu. Ben de mantarı elemek için flucan kullandım 5gün. Flucan kullanırken de düzeldi dışkılar. ama daha sonra bozuldu.

ÖRNEK GÖRSELLER BABA KUŞA AİT.
Sulphamezathine kullandıktan sonra düzelen dışkıların görselleri:

t7hhruv.jpg

3gün vitamin ve probiyotikten sonra bozulan dışkıların görselleri: Sadece Baba Kuşun Bozuk

5 gün Flucan Kullanımı sırasında tekrar düzelen dışkıların görselleri:

Güncel, yine bozulan dışkıların görselleri:

Salmonella şüphesi olan kuşun güncel durumu, dışkıları ve kullanılan ilaçlar: Baytril(5gün) - Sitraks(2gün+2gün) - Baytril(5gün) - Flucan 150mg(5gün) [Toplam 2 kere baytril kullanıldı, sulpha kullanılmadı.]

Salmonella şüphesi olan kuşun dışkıları aşırı değişiklik gösteriyor. Bazen çok büyük ve sulu yapıyor, bazen de yukarıda görüldüğü gibi düzgün yapıyor.

Bu konuya ek olarak baba kuşta uçuşta performans kaybı var ve uçarken değişik bir ses çıkartıyor, konusu: Kuşum uçarken değişik bir ses çıkartıyor sebebi ne olabilir
Yine konuya ek olarak kuşlar 1.5 aydır tüydeler.

Son olarak, Bugün karahindiba çayı verdim, yarın elma sirkesi vericem, sonraki gün probiyotik ve en son elektrolit verecem. Bunları yaptıktan sonra sulphamezathine i tekrar 5gün kullanmayı düşünüyorum. Önerileriniz nelerdir? Neden dışkılar sürekli düzelip düzelip bozuluyor? Anne kuşta durum çok iyi, yavru1 de bazen bozulmalar oluyor.

Forumda kullanimlariyla alakalı konularımız mevcut. Arama kutusuna yazip bulabilirsiniz. Denk gelmez ise uygun bir zamanda link bırakırım

Oyla 0
Baba kuşa sırasıyla gün gün karahindiba çayı, ev yapımı elma sirkesi, entrobac verdim şu an dışkılar böyle. bu şekilde düzeliyor ama sonra bozuluyor. probiyotiklerin salmonellayı baskıladığını okumuştum 1-2 yerde. bu yüzden dışkılar düzeliyor sonra da bozuluyor olabilir mi

Son düzenleme:
Oyla 0
iyi bir bağırsak florası oluşturmuş tüm kuşlar bütün hastalığı bastırıp, kuvvetlenmesine engel olur. Bu nedenle probiyotik kullanımı ve az stres önemli

Oyla 0
bu gün sedochol verdim. dışkılar kıvam ve renk olarak değişti. dışkıyı görsel olarak ekledim ama tarifte ediyim. dışı parlak bir dışkı. dışkıyı ezdim. onunda görselini ekledim. renk olarak ışıktan ve kameradan farklı çıkmış olabilir. rengi yeşil. sedochol dışkılarda böyle kıvan değişikliğine renk değişikliğine falan sebep olur mu? üzerinde 1 suluğa 20 damla yazıyordu ama ben 1 suluğa 10 damla koydum.

Ekli dosyalar

• 20210519_221010.jpg
    20210519_221010.jpg
    354.3 KB · Görüntüleme: 17
  • Screenshot_20210519-221435_Gallery.jpg
    Screenshot_20210519-221435_Gallery.jpg
    728.7 KB · Görüntüleme: 18
Oyla 0
herkese iyi günler, baba kuşta en son sulphamezathine kullanmıştık. belirttiğim gibi. üstünden tam 20gün geçti. ben tabi bu sırada elma sirkesi, karahindiba çayı, probiyotik, kekik çayı, sedochol, bira mayası verdim kuşlara. toplam 4 kuş var baba kuş hariç hepsinin dışkısı vs. normaldi. baba kuşun dışkıları 2 gün boyunca düzelmişti. bu gece bozmuş, boyama şekli korkuttu biraz. şu anda düzgün dışkılıyor gibi. görüşleriniz nelerdir. ilaç kullanmaktan çekiniyorum biraz o yüzden takviyelerle vs. çok uğraşıyorum. durum hakkında sizlerinde görüşünü almak isterim. neden düzelip düzelip bozuluyor olabilir? görselleri ekledim.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210522-135555_Gallery.jpg
    Screenshot_20210522-135555_Gallery.jpg
    235.7 KB · Görüntüleme: 13
  • Screenshot_20210522-135712_Gallery.jpg
    Screenshot_20210522-135712_Gallery.jpg
    295.1 KB · Görüntüleme: 14
  • Screenshot_20210522-135805_Gallery.jpg
    Screenshot_20210522-135805_Gallery.jpg
    216.1 KB · Görüntüleme: 14
Oyla 0
ben buna 5 gün sulphamezathine kullanırım yavru değilse ve dışkı sürekli böyleyse. diğerlerinde sorun göremedim
sulpha başladım. çözüm bulamazsam "Tyson Gold Salmonella Respiratory" yerine daha ekonomik olması açısından bölünmüş ürün olarak salmo mix tercih edilebilir mi? 2 etken maddesi aynı ama salmo mix te yüzde oranları daha düşük

Oyla 0
iki ürün de yaklaşık aynı etkiyi gösterir, üzerinde yazan yüzde oranlarına takılmayın. Ancak bu ilaçlar fayda eder mi bilmiyorum dışkılar biraz karma duruyor. sulphamezathine başladıysanız bence onu 5 güne tamamlayıp sonucu görün öncelikle
tamamdır bitiririm. buraya atarım zaten dışkıları.
enrofloksasin
levamizol
Sulfamidin
flukonazol kullandık şu ana kadar.

salmo ilaçlarını kullanmaya şu yüzden karar verdim. kuşlarda kasılma benzeri bir hareket gözlemliyorum. kuş bir anda sanki biri el kaldırmış gibi kafasını öne eğiyor hemen ardından nerdeyse tünekten düşecek kadar geriye atıyor kendini. sonra hemen kanat çırpmaya başlıyor olduğu yerde. tam videoya çekecem yanına gidiyorum duruyor hareket. bir türlü videoya alamadım

Oyla 0
evet hocam kronik form salmonella gibi gorünüyor, kuşun yaşı da bu forma müsait.

buna @Ümit T. beyin de bakmasında fayda var
bence heyecandan böyle yapıyor. Karakteristik hareketleri olabiliyor kuşların
benzer hareketleri 1-2 kere baba kuştada gördüm. ek olarak videodaki kuş diğer yavrularımdan biri, dışkıları vs. en düzgün olan kuş bu 12.01.2021 doğum tarihi, salmonella gözüyle yaklaştığımız kuşun kardeşi.

Oyla 0
heyecanlanan, eğitilmiş kuşların kafesten çıkma hareketleri gibi daha çok sizin durum. Kafa çevirmesi tam değil. Tam çevirme olduğunda bariz anlıyorsunuz :(

Oyla 0
benzer hareketleri 1-2 kere baba kuştada gördüm. ek olarak videodaki kuş diğer yavrularımdan biri, dışkıları vs. en düzgün olan kuş bu 12.01.2021 doğum tarihi, salmonella gözüyle yaklaştığımız kuşun kardeşi.

hocam bu kuşun o kuş olmadığini yazsaniz iyi olurdu. kuşun öyküsü , kullandığıniz ilaclar, muhtelif dışkı fotoları, videodaki hareketler , en önemlisi yaşı vb hepsini gozonune alarak subjektif yorum yapmaya gayret ediyorum

bu durumda yukaridaki yorumumu dikkate almayın

Oyla 0
heyecanlanan, eğitilmiş kuşların kafesten çıkma hareketleri gibi daha çok sizin durum. Kafa çevirmesi tam değil. Tam çevirme olduğunda bariz anlıyorsunuz :(
evet. malum kuşları ev ortamında çiftleştirdiğim için yavrular vs tamamen elimde büyüdü. hep dışarıdalardı. bu hastalık vs durumlarında doğru düzgün kafesten çıkaramadım. dediğiniz gibi çıkmak istiyor olabilir. hızlı bir kuş, uçmayı çok seviyor. ben biraz istenmeyen kasılmalara benzettim. o yüzden sormak istedim. tabi kasılmalar bu kadar hafif mi oluyor onu bilmiyorum.
hocam bu kuşun o kuş olmadığini yazsaniz iyi olurdu. kuşun öyküsü , kullandığıniz ilaclar, muhtelif dışkı fotoları, videodaki hareketler , en önemlisi yaşı vb hepsini gozonune alarak subjektif yorum yapmaya gayret ediyorum

bu durumda yukaridaki yorumumu dikkate almayın
kusura bakmayın ya, artık ben bile karıştırıyorum öyküleri vs. inanın ki sürekli düşünmekten 2aydır doğru düzgün uyuyamadım :(

Oyla 0
Sinirsel bir problem olabilir. İyi bir vitamin mineral kompleksini düzenli kullanırsanız faydası olabilir..
şöyle bir durum var. çift kuşum yavruladı ve yavrulardan biri 9günlükken başını kaldıramıyordu. salmonella şüphesiyke tüm kuşlarda baytril kullandık. bu videodaki kuşta boynu tutmayan kuş ile 35gün aynı kafeste kaldı. kuşlar yeme düştüğünden beri düzenli vit, probiyotik kullanıyorum, geçen hafta bira mayası ve sedochol de kullandım.
boynu tutmayan kuşun videoları:
9 Günlük Hali - Video
35 Günlük Hali - Video
2 Aylık Hali - Video
3 aylık hali (ilk baytril uygulamasından 4-5gün sonrası)- Video
4 aylık hali (ikinci baytril uygulamasından 5-10 gün sonrası) - Video

Videolar görüntü olarak yer kaplamasın diye metin içine ekledim linkleri. metinlere tıklayarak videoları görebilirsiniz

Oyla 0