iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

Acai Berry Yetiştirme

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
13,776
Çözümler
73
Puanları
268
Yaş
30
Konum
Ankara
Acai Berry ( Acai üzümü ) Meyvesini Tanıyalım
 • Anavatanı Güney Amerika. Anlaşılacağı gibi Tropik iklime sahip bölgelerde yetiştirilen bir ağaç türüdür. Ağaç diyorum çünkü diğer berry türleri gibi çalı formunda değildir. Bodur türleri olmasına rağmen bilinen yaygın türü (40 80 feet ) boyunda uzun ağaçlardır.
 • Keşfedilmeyen çok özelliği var bu meyvenin. Sağlığa müthiş etkili bu meyve süper meyve lakabıyla da anılmaktadır.
 • Zayıflamayı düşünenler için bulunmaz bir meyvedir acai.
 • Çikolata soslu çilek tadı veren Açai, sütten daha fazla kalsiyum, böğürtlenden daha fazla antioksidan, multivitamin haplarından daha fazla besleyici madde içeriyor.


Acai ismi nerden geliyor? Brezilyalı halkın anlattığı efsaneye göre;

Eski zamanlarda bir Amazon kabilesi şefi bütün yeni doğan bebeklerin kurban edilmesini hüküm vermiş. Şefin bu kararı vermesinin altında yatan neden, çok kuru geçen bir sezondan sonra yaşanılan yiyecek kıtlığıymış. Eldeki yiyecek ile kabile insanları zar zor yaşıyorlarmış. Şef insanlarının yaşaması için bu zor kararı vermek zorunda kalmış. Ancak Şefin kızı da doğum yapmış ve aynı hüküm onu bebeği için de geçerli olmuş. Bebeği elinden alınıp, kurban edilmiş. Şefin kızı kaybettiği bebeği için yas tutarken, bir gece ağlayan bir bebek sesi duymuş ve sesin geldiği yere doğru gidip, ağlayan bebeği aramış. Ertesi sabah kabile insanları şefin kızını aramaya çıkmışlar. Kızın cansız bedenini, üzerinde bir sürü meyve olan bir palmiye ağacının yanında bulmuşlar. Meyveler o kadar çokmuş ki kıtlık sona ermiş ve şefin hükmü kalkmış, kabile bu ağaca şefin kızı IACA onuruna isim takmışlar. İşte ACAI adı şefin kızının adının tersinden okunmasından geliyor. IACA-ACAI

Acai Berry Nasıl Yetiştirilir?
 • Sadece subtropikal veya tropikal bölgelerde yetiştirilebilir.
 • Tipik saksı toprağı, çürümüş organik madde bakımından zengin topraklarda yetiştirilmelidir.
 • Gölge talepleri çok az olan bir bitki. Bol güneşi ve bol yağmuru sever. Sulama yöntemi için sprey spring lerle sulanabilirler.
Çimlendirme evresi
 • Tohumları dikmeden önce mutlaka 1 gün suda bekletin. Dilerseniz tohumlarınız çatlayana kadar su içinde kalması da denenebilir. Daha hızlı sonuç elde edebilirsiniz.
 • Çimlenme işlemi için ılık havalarda yani dondan epey sonra,genel de donun tamamen bittiği mayıs aylarında mümkündür.
 • Sadece nemli, ıslak toprak sever. Bu nedenle toprak kurutulmamalıdır.
 • Nemi tutmanız için plastik bir kabı ya da poşeti kullanabilirsiniz.
 • Eğer kapalı bir alanda dikiyorsanız ısı için bir masa lambası yada fide ısı mat kutllanabilirsiniz. .Bizim tohumların çoğu zaten filizlenmesi size gelecek. Biz aynı kapta birkaç avuç büyüyen ve nemi tutmak için net bir plastik torba kullanmanızı öneririz. Eğer kapalı ekim yapıyorsun ısı için bir masa lambası ya da fide ısı mat kullanın.
 • Tropikal bir bölgede yetiştiriyorsanız bu süreç bahçenizde ya da uygun alanınızda yapılabilir.
 • Çimlenme süresi 15 20 gün arasıdır. Kırmızı çubuğa benzer şekilde toprakta boy gösteriyorlar.
 • Fideler 10 15 cm civarına geldiğinde saksılara ya da bahçeye dikilebilir. Bu evrede düşük ışık olmamasına dikkat etmeliyiz. Kavurucu bir sıcak da istemezler.
acai1.jpg
 • 1,5 / 2 aylık Acai fideleri
Toprağa dikimi ve bakımı
 • Kesinlikle sık sulanmalıdır ve toprağı zengin ve drenajlı bir toprak olmalıdır. Asidik toprak sever. Evtipi toprak karışımı uygundur. Dışarı ekimde, kumlu toprağı sevmez ve ek toprak ister. Anavatanında nehir kıyılarında yetiştiği için az suyla yapamazlar ve verim elde etmek istiyorsanız buna dikkat etmelisiniz. Tropikal bölgelerde yetişmeye başlayan acailer dikimden 3-4 yıl sonra meyve verecek duruma gelmektedir. Bodur acailerden daha kısa sürece meyve elde edilebilir. Herhangi bir don durumunda ağacımızın boyu aşırı uzamamış bodur haldeyse plastik torbalarda nemin korunması gerekmektedir. Bizim için bodur acai yetiştirmek daha kolay zannedersem. Hasat zamanı sonbahar aylarıdır.
3 yıllık bir ağaçtan hasat görüntüleri
acai3.jpg
acai2.jpg
 
Üst Alt