Acil. 6 aydir geçmeyen ishal ve kursak sorunu

Furkan Zeybek

iyikus.com Üyesi
Merhabalar uzun zamandir kuşumda sıvı dışkılama sorunu var. Bu sorun bir veterinerin antbiyotik vermesi ve sonrasinda probiyotik kullan dememesinden kaynaklaniyor. Ben bunu bilmiyordum onemliymis. Probiyotik kullanmadim ilk antibiyotik verdigim zaman.2 hafta antibiyotik kullandim. Daha sonradan bu sorun cikti ve hic gecmiyor. Daha sonra ogrendikten sonra probiyotik kullansamda birsey degismedi.Bulunduğum yerde kanatli veterineri yok malesef. Olanlarda antibiyotik verip yolluyorlar. Ve gecici çözüm oluyor. Muhabbet kuşum uzun zamandir kur yapma istegiyle beraber bunu yaparken agizdan yem ve sivi getirme geri yutma hareketini yapiyor. Diskilar genelde hep su ve sulu. Bu 6 ayda sulphamezatine, mikostatin flucan, flagy, ge oral ,sitrax ilaclarini kullandim. Probiyotik ve vitamin kullanimlarini aksatmadim. Fakat ne yapsamda kuş günden gune eriyor. Zayifladi az yiyor sulu diski yapiyor ve kur yapmaya calisarak agizdan yem ve sivi getiriyor. Artik son care buraya yazayim dedim ölmesin diye elimden geleni yapiyorum ama gozumun onunde eriyor. bir oneriniz olursa çok mutlu olurum..

Merhabalar uzun zamandir kuşumda sıvı dışkılama sorunu var. Bu sorun bir veterinerin antbiyotik vermesi ve sonrasinda probiyotik kullan dememesinden kaynaklaniyor. Ben bunu bilmiyordum onemliymis. Probiyotik kullanmadim ilk antibiyotik verdigim zaman.2 hafta antibiyotik kullandim. Daha sonradan bu sorun cikti ve hic gecmiyor. Daha sonra ogrendikten sonra probiyotik kullansamda birsey degismedi.Bulunduğum yerde kanatli veterineri yok malesef. Olanlarda antibiyotik verip yolluyorlar. Ve gecici çözüm oluyor. Muhabbet kuşum uzun zamandir kur yapma istegiyle beraber bunu yaparken agizdan yem ve sivi getirme geri yutma hareketini yapiyor. Diskilar genelde hep su ve sulu. Bu 6 ayda sulphamezatine, mikostatin flucan, flagy, ge oral ,sitrax ilaclarini kullandim. Probiyotik ve vitamin kullanimlarini aksatmadim. Fakat ne yapsamda kuş günden gune eriyor. Zayifladi az yiyor sulu diski yapiyor ve kur yapmaya calisarak agizdan yem ve sivi getiriyor. Artik son care buraya yazayim dedim ölmesin diye elimden geleni yapiyorum ama gozumun onunde eriyor. bir oneriniz olursa çok mutlu olurum..
Tek iyi yanı hareketli ve oyun oynamak istemsi. Bunu yaparkende agzindan yem ve renksiz sıvı getiriyor

ilaçları kaçar gün ve ne dozda kullandınız ayri ayrı yazabilirmisiniz?
Sulphamezatine 8 gun 10 damla. Mikostatin 10 gun 10 damla. Flucan 8 gun damlasini hatirlamiyorum 3 ay oldu. Flagy birhafta flagyden sonra tam duzelmişti probiyotik ve vitamin takviyeside yaptim. 3 -4 gun sonra Tekrar başa döndüm . Sitrax 3-4 damla 10 gun arayla. 6 -7 ay evvel antibiyotik 12 gün kullandim.

Korkum, bu kadar uzun süren ishalin ardından tekrar ilaç kullanımı doğrusu. Muhtemelen organ problemleri var böbrek gibi ve tedavisi ilaçla sağlanmıyor. Testler yapılmadan da böyle bir sorunu var mı bilmek imkansız :(

veteriner muhtemelen enrofloksasin verdi

buradan benim önerebileceğim şey, 3 gün amoksisilin + flagyl kullanıp dışkı değişimini gözlemlemek, bakteri ve protozoal etkenlerin büyük oranda dışlandığından emin olmak. bu fayda etmezse mantar için amfoterisin-b kullanabilir.

birçok ilaç denenmiş, her ilaç deneme yanılma oluyor maalesef. uzman kanatlı hekimi muayene ve kapsamlı tahlil yapmadan yapılan her yorum tahminidir. belki enfeksiyon değil iç organlarla alakalı bir durum da olabilir
Vallahi hocam ilac vermemek icin cok direndim ama ne yaptiysam kac veterinere goturduysem olmadi. Bilgiler için çok tesekkur ederim. Kanatli veterinere goturmek sart nerde olursa olsun. Dediginiz gibi tahmin oluyor cogu..

Korkum, bu kadar uzun süren ishalin ardından tekrar ilaç kullanımı doğrusu. Muhtemelen organ problemleri var böbrek gibi ve tedavisi ilaçla sağlanmıyor. Testler yapılmadan da böyle bir sorunu var mı bilmek imkansız :(
Hocam bobrekte sorun varsa ilaclada gecmezse kuş gidermi ya :( en iyi arkadasim insallah yoluna girer hersey cevaplar icin tesekkur ederim.

veteriner muhtemelen enrofloksasin verdi

buradan benim önerebileceğim şey, 3 gün amoksisilin + flagyl kullanıp dışkı değişimini gözlemlemek, bakteri ve protozoal etkenlerin büyük oranda dışlandığından emin olmak. bu fayda etmezse mantar için amfoterisin-b kullanabilir.

birçok ilaç denenmiş, her ilaç deneme yanılma oluyor maalesef. uzman kanatlı hekimi muayene ve kapsamlı tahlil yapmadan yapılan her yorum tahminidir. belki enfeksiyon değil iç organlarla alakalı bir durum da olabilir
Hocam bu arada flagy kullandigim andan itibaren diski normale dönmüştü fakat kullanim sona erdikten 2-3 gun icinde hersey başa geri sardı.

Hocam veteriner cem memuru 2 gundur ariyorum il disinda oldugunu ne zaman gelecegim belli degil dedi. Ozamana kadar dayanir insallah

Böbrek sorunlari varsa şayet beslenmesini geliştirmek gerekiyor. Yük bindirecek ürünler kullanimi azaltilmasi gerekiyor. Pelet yeme geçiş öneriliyor
Hocam büyük ihtimal böbrekle alakalı bir sorunu var. Palet yem nasil yedirilir. İnternette guvercin papagan yavrularina veriliyor diye gordum. Ben normal karışık yem ara sıra sebze meyve veriyorum. Havuç elma yumurta sarisi ve beyazi nadiren marul. Yük bindirecek yemlerden kasit nedir. Biraz daha acarsaniz memnun kalirim hocam.

anladim. sanırım vet. cem memur'u bekliyorsunuz. kendisi benim en beğendiğim hekimdir , ancak bildiğim kadariyla böbrek ve iç organlarla ilgili gereken testleri yapabilecek imkanlar sadece istanbul ve izmir'deki bazı kliniklerde var :(
Dogru diyorsunuz hocam bende arastirmistim dediginiz gibi izmirde istanbulda kuşlar icin özel klinikler var. Başka sehirlerde detayli analiz mumkun degil gibi. Cem memur çok yoğun galiba bugun 10 defa aradim hep meşgul sonuncuda acti ondada il disindayim nezaman gelirim belli olmaz dedi. Tek dileğim kuşumun ölmemesi :( elimden ne geliyorsa herseye raziyim benim en iyi dostum ama elden bisey gelmiyor bu siralar.