ACİL (Kuş boğazına bir şey takılmış gibi yapıyor.)

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Yenim
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Yenim

Forum Sakini
2-3 dakika boyunca bu şekilde yaptı. Şu an yapmıyor. 3-4 saat uyuduktan sonra yaptı bunu. Bugün yem hariç bir şey vermedim.

Sanki sindirim sorunu var gibi görünüyor kuşun. Üstüne bir de tüyde
Bu hareketi sindirimi kolaylaştırmak için yapıyorlar. Aynı şekilde tele asılarak da benzer bir davranış sergilerler.

Sanki sindirim sorunu var gibi görünüyor kuşun. Üstüne bir de tüyde
Bu hareketi sindirimi kolaylaştırmak için yapıyorlar. Aynı şekilde tele asılarak da benzer bir davranış sergilerler.
Tüy dökmeye bugün başladı. Ben 5 senedir kuş besliyorum hiç böyle bir hareket görmedim. Yemliğini yıkadım bugün, yulafı biraz fazla koymuşum sonradan fark ettim. Yulafı da çok seviyor hep ondan yedi, acaba fazla yediği için olabilir mi yulaf?

Sindirimi kolaylaştırmak için ben ne yapabilirim? Hangi besinler verilebilir?

Tüy dökmeye bugün başladı. Ben 5 senedir kuş besliyorum hiç böyle bir hareket görmedim. Yemliğini yıkadım bugün, yulafı biraz fazla koymuşum sonradan fark ettim. Yulafı da çok seviyor hep ondan yedi, acaba fazla yediği için olabilir mi yulaf?

Sindirimi kolaylaştırmak için ben ne yapabilirim? Hangi besinler verilebilir?
bu hareketin çok anlamı var aslında. Olağan bir davranış da olabileceği gibi ucu solunum problemlerine kadar gidebilir. Yulaf vermeyi bir süre azaltabilir misin hocam?

Tamam hocam yemliği komple baska here boşalttım, kabuksuz yem vardı sadece ondan koydum.
Sanılanın aksine kabuklu yemle alakalı bir durum değil hocam. Kuşlar kabukları tüketmediklerinden sindirimi zorlaştırıcı bir yanı olmaz. Ancak yem tazeliği ve tohumların oranı bu durum için farklı etkileri olabilir

Sanılanın aksine kabuklu yemle alakalı bir durum değil hocam. Kuşlar kabukları tüketmediklerinden sindirimi zorlaştırıcı bir yanı olmaz. Ancak yem tazeliği ve tohumların oranı bu durum için farklı etkileri olabilir
Hocam normal kabuklu yem taze, açalı 2 ay olmadı. Kabuksuz yemin skt'sine de yaklaşık 5-6 ay var. Yani bozuk yem olması bence mümkün değil.

Disari dogru kustugunu gormedim o videodaki hareketi yapiyor.

Ekli dosyayı görüntüle 27260
Dışkı hafif sulu hocaların dediği gibi sindirim sorunu var gibi duruyor bunun için Grit kum gerek kafeste normalde de olması gerekir sindirime yardımcı olur diskiya gelince 5 gun sadece su ve yem verin gözlemleyin ayrica kuşa her zaman probiyotik multivitamin dal darı ve Grit kum verilmeli düzenli olarak geçmiş olsun 🙏

Dışkı hafif sulu hocaların dediği gibi sindirim sorunu var gibi duruyor bunun için Grit kum gerek kafeste normalde de olması gerekir sindirime yardımcı olur diskiya gelince 5 gun sadece su ve yem verin gözlemleyin ayrica kuşa her zaman probiyotik multivitamin dal darı ve Grit kum verilmeli düzenli olarak geçmiş olsun 🙏

Kum her zaman oluyor zaten kafeste.

Kesinlikle sindirim sorunları. Kür mahiyetinde salmonella ilaçları uygulanabilir ancak süreci biraz daha gözlemlemek daha sağlıklı olacaktır. Neredeyse bakteriyel bir sorunu işaret edecek seviyede bir dışkı :(
@neanderthalensis @Umit.

Yogun bir tüye girdi, şu an diskida toparlama var probiyotik veriyorum. Birkac gun gozlemleyecegim, durumunda iyilesme olmazsa ona gore aksiyon alacagim.

Gagasini citirdatirken artik tis tis diye ses daha gelmeye basladi. Bu solunumla mi alakali? Önceden böyle olmuyordu da.

Soguk algınlığı filan diyeceğim de ne sogukta kaldi ne hava akiminda kaldi hicbir sey olmadi.

Cok yogun tuyde.

Videoyu ekledim, izlerken sesi full açın pek duyulmuyor çünkü.

Video: VEED - VID_20221204_001848.mp4

@Doğanay Y.

Son düzenleme:
Kusar gibi yapiyor ama iyice baktim disariya kusmuyor, icine kusup sanki yutuyor gibi.

Normalde elimi isirinca da bir islaklik birakmazdi ama yemligini doldururken bu sefer isirdiginda elim islandi isirdigi yerde. Agzinda bir akinti filan mi var acaba?

Video: VEED - VID_20221204_102927.mp4

Diskilari eskisine gore daha iyi.

IMG_20221204_104109.jpg

Selam, bu gagadan gelen sesi benim kuşların bir çoğu yıllardır düzenli yapıyor. Ancak genel çıkan gaga gıcırdatma sesi harici alamadım. Görünüşte solunum problemi gibi durmuyor bana kalırsa ama endişeniz varsa kısa süreli bir ilaç uygulaması yapılabilir. Daha iyi gözlem yaptığınız için daha sağlıklı karar verebilirsiniz ama bana solunum problemi gibi görünmedi.

İkinci videoda ise dediğiniz sesi aldım ancak bana kalırsa sorunum değil kursak problemleriyle alakalı bir probleminiz var.
@neanderthalensis @Umit.

Selam, bu gagadan gelen sesi benim kuşların bir çoğu yıllardır düzenli yapıyor. Ancak genel çıkan gaga gıcırdatma sesi harici alamadım. Görünüşte solunum problemi gibi durmuyor bana kalırsa ama endişeniz varsa kısa süreli bir ilaç uygulaması yapılabilir. Daha iyi gözlem yaptığınız için daha sağlıklı karar verebilirsiniz ama bana solunum problemi gibi görünmedi.

İkinci videoda ise dediğiniz sesi aldım ancak bana kalırsa sorunum değil kursak problemleriyle alakalı bir probleminiz var.
@neanderthalensis @Umit.
Hocam peki tam olarak ne yapıyor öyle, kusrağını ağzına boşaltıp tekrar mı yutuyor?

Sindirimi kolaylaştırmak için yapıyor gibi görünüyor. Bu demek oluyor ki geçiş aşamasında bir sorun yaşıyor olsa gerek. Kısa süreli mikostatin ya da fungostatin kullanım sonrası ek bir ilaç daha gerekebilir ama çözeceğini düşünüyorum.

Sindirimi kolaylaştırmak için yapıyor gibi görünüyor. Bu demek oluyor ki geçiş aşamasında bir sorun yaşıyor olsa gerek. Kısa süreli mikostatin ya da fungostatin kullanım sonrası ek bir ilaç daha gerekebilir ama çözeceğini düşünüyorum.
Hocam illaki ilaç mi kullanmak gerekir, kendi kendine duzelecek bir durum degil mi?