Acil kuşumun kursağı iyice şişti

sametgokce

iyikus.com Üyesi
Kursakta zaten şişlik vardı demin kafesteyken garip hareketler yaptı ve şimdi uçamıyor iyce şişmiş galiba solunumu da hızlandı ne yapmalıyım hiçbir veteriner yok anlayam

Acil veterinerin görmesi gerektiği vakalardan. Kursak, hava kesesi problemleri ciddi sorunlardır. Hiç imkan yoksa mikostatin alınıp kullanılabilir ama yeterli çözüm olmayabilir. Kursak şişmesinin altında yatan sebeplerin bulunması gerekir.

Oyla 0
Acil veterinerin görmesi gerektiği vakalardan. Kursak, hava kesesi problemleri ciddi sorunlardır. Hiç imkan yoksa mikostatin alınıp kullanılabilir ama yeterli çözüm olmayabilir. Kursak şişmesinin altında yatan sebeplerin bulunması gerekir.
Veteriner gördü -ki burada kuştan anladığını en çok düşündüğüm bir doktor- kefir önerdi sadece probiyotik ve faydalı bakteriler diyerek biraz içti suluğundan o mu daha da şişirdi bilmiyorum gösterebileceğim yer de yok başka. Bir de burada tahlil de yapmıyorlar...

Mikostatin nereden bulabilirim?

Oyla 0
en olası nedenlerden birisi ; kursaktaki mantarlar çoğalıp mayalanınca hava açığa çıkar, kursak havayla dolar ve şişer. başka nedeni de olabilir tabi ki

mikostatin'i çalkalayıp insülin enjektörü yardımıyla sabah-akşam ağızdan birer damla uygulayabilirsiniz. ilk gün ikişer damla uygulanabilir

Oyla 0
en olası nedenlerden birisi ; kursaktaki mantarlar çoğalıp mayalanınca hava açığa çıkar, kursak havayla dolar ve şişer. başka nedeni de olabilir tabi ki

mikostatin'i çalkalayıp insülin enjektörü yardımıyla sabah-akşam ağızdan birer damla uygulayabilirsiniz. ilk gün ikişer damla uygulanabilir
Bir mi iki damla mı verdim bilmiyorum kuşum çok vahşi elime saldırıp ısırmaktan ilaç için ağzını açmıyor zorla damlattım biraz biraz. Çeyrek suluğa damlatsam mesela normalde tam suluğa 5 damlaysa ben 2 damla yapsam öyle etkili olmaz mı?

Oyla 0
Bir mi iki damla mı verdim bilmiyorum kuşum çok vahşi elime saldırıp ısırmaktan ilaç için ağzını açmıyor zorla damlattım biraz biraz. Çeyrek suluğa damlatsam mesela normalde tam suluğa 5 damlaysa ben 2 damla yapsam öyle etkili olmaz mı?

100 ml suluğa 8-10 damla hesabı eklenebilir.

kuşun durumu biraz kötü görünüyor, su içmesini bekleme diye ağızdan damlat demiştim, damlatamıyorsan kuşu çok da zorlama

Oyla 0
100 ml suluğa 8-10 damla hesabı eklenebilir.

kuşun durumu biraz kötü görünüyor, su içmesini bekleme diye ağızdan damlat demiştim, damlatamıyorsan kuşu çok da zorlama
Evet halsizleşti birdenbire. Suluk hesabı ağzına yine enjektörle verirsem daha kolay olabilir öyle su içirmiştim. Sağolun yazarım yine. Bir de kaç gün kullanayım böyle günde iki kez?

Oyla 0
suluk hesabı verebilirsiniz. 3 gün kullanıp ilacı bırakmadan tekrar yazın
Mikostatinin 3. günü bugün, suluğuna koyuyorum ve içiyor. İyiye mi işaret bilmiyorum ama az önce kuşu elime aldım göğsündeki gerginliği atmış halen yumuşak kursak kısmı ama şişkin değil. Buna rağmen tünekte otururken şişiriyor o kısmı, deformasyon oldu galiba veya bilmiyorum. İlaca devam edeyim mi?

Bu arada halen uçamıyor ve uyurken aşağı düşecek gibi oluyor o sırada uyanıp düzeliyor bu halsizliği nasıl atacağız?

Oyla 0
Mikostatinin 3. günü bugün, suluğuna koyuyorum ve içiyor. İyiye mi işaret bilmiyorum ama az önce kuşu elime aldım göğsündeki gerginliği atmış halen yumuşak kursak kısmı ama şişkin değil. Buna rağmen tünekte otururken şişiriyor o kısmı, deformasyon oldu galiba veya bilmiyorum. İlaca devam edeyim mi?

Bu arada halen uçamıyor ve uyurken aşağı düşecek gibi oluyor o sırada uyanıp düzeliyor bu halsizliği nasıl atacağız?

ilaca devam edin tabi ki faydası olduğu görülüyor. kuşun ve dışkıların güncel fotosunu atarsanız tecrübeli arkadaşlar da baksınlar

Oyla 0
ilave olarak, yanlış hatırlamıyorsam sizin kuşların hepsi ağır hastaydı, ümit beyin önerdiği mix ilaçla kurtarmıştınız. fakat daha sonra da sürekli hastalıklar yaşıyorsunuz.

bence genel bakım/beslenme/hijyen şartlarını da tekrar gözden geçirin. bunun yanında kuşları fazla yormadan genel bir kür uygulamanız da faydalı olabilir

Oyla 0
ilave olarak, yanlış hatırlamıyorsam sizin kuşların hepsi ağır hastaydı, ümit beyin önerdiği mix ilaçla kurtarmıştınız. fakat daha sonra da sürekli hastalıklar yaşıyorsunuz.

bence genel bakım/beslenme/hijyen şartlarını da tekrar gözden geçirin. bunun yanında kuşları fazla yormadan genel bir kür uygulamanız da faydalı olabilir
Yanlış hatırlıyor olabilirsiniz iki kuşum var, sadece dişi kuşum hasta iki aydır falan. Tık tık solunum sesleri vardı doksimisle çözdük (kim önermişti hatırlamıyorum sağolsun) bir de aynı dönemde başlayan kursak şişliği - mantarı.

Oyla 0
029B5E21-FD23-4984-8AE0-E692F84EAB32.jpegTünekte normalde böyle
0EF97DC9-BBC1-4D54-9BAF-C701194802AE.jpeg
Uyuklarken biraz böyle aşağı kaydırıyor kendini (şişliği indi, tünekte yine şişkin görünüyor dediğim gibi)
D3800DE5-6E65-4ED7-8AD5-603002D7B4DA.jpeg
Kuru dışkılar dün geceye ve bu sabaha ait, öğlen ve akşam daha sulu dışkılamış.

İştahı iyi, tüy bakımını yapıyor.

Oyla 0
Ekli dosyayı görüntüle 15755Tünekte normalde böyle
Ekli dosyayı görüntüle 15756
Uyuklarken biraz böyle aşağı kaydırıyor kendini (şişliği indi, tünekte yine şişkin görünüyor dediğim gibi)
Ekli dosyayı görüntüle 15758
Kuru dışkılar dün geceye ve bu sabaha ait, öğlen ve akşam daha sulu dışkılamış.

İştahı iyi, tüy bakımını yapıyor.
@taha.aktaas @Muratsani @Ümit T. @Doğanay Y. bilgisi olan konuşmayı okuyup yorum yaparsa sevinirim bundan sonraki süreçle ilgili. Halsizliğini nasıl düzelteceğim mesela? İlacı da 1 haftaya tamamlayayım diyorum.

Oyla 0
İlacı @neanderthalensis in söylediği gibi enjektör yardımıyla ya da eczaneden alacağınız basit bir damlalık yardımıyla da verebilirsiniz. Örneğin, kuşu sol elinizle avuçladığınızda, baş parmak ve işaret parmağınızla kuşun kafasından tutun. Böylelikle kafasını hareket ettiremeyecektir. Damlalığı ya da enjektörü rahatlıkla ağzına dayayabilirsiniz.

Mikostatini 1 haftaya tamamlayabilirsiniz.

Ayrıca aşırı sıvı kaybını düzenlemek adına, entrobac gibi bir ürün kullanabilirsiniz yanında.
( gördüğüm yoğun sıvılar kuşa aitse ve devamlılığı varsa )

Sonra ki süreçlerde tyson ronidazole gibi bir mix ürün düşünülebilir, diğer arkadaşlarında görüşlerini almak lazım tabi...

Ortam ısı ve neminizi sabit tutmaya özen gösterin. Kafes ve materyallerini dezenfekte edin.

Oyla 0
İlacı @neanderthalensis in söylediği gibi enjektör yardımıyla ya da eczaneden alacağınız basit bir damlalık yardımıyla da verebilirsiniz. Örneğin, kuşu sol elinizle avuçladığınızda, baş parmak ve işaret parmağınızla kuşun kafasından tutun. Böylelikle kafasını hareket ettiremeyecektir. Damlalığı ya da enjektörü rahatlıkla ağzına dayayabilirsiniz.

Mikostatini 1 haftaya tamamlayabilirsiniz.

Ayrıca aşırı sıvı kaybını düzenlemek adına, entrobac gibi bir ürün kullanabilirsiniz yanında.
( gördüğüm yoğun sıvılar kuşa aitse ve devamlılığı varsa )

Sonra ki süreçlerde tyson ronidazole gibi bir mix ürün düşünülebilir, diğer arkadaşlarında görüşlerini almak lazım tabi...

Ortam ısı ve neminizi sabit tutmaya özen gösterin. Kafes ve materyallerini dezenfekte edin.
Bir de erkek kuşum geçen haftalarda 2 kez yem kusmuştu. Şimdi kesti ama. Önlem amaçlı triflucan kullanmam uygun olur mu? Bir video izlemiştim 5 gün boyunca tam suluğa 3 damla diyordu.

Bir de aynı kuşta nefes alırken hafif hışırtı var. Bunu da doksimis çözer belki. Farklı bir zamanda da bunu kullanırım mantıklı görürseniz.

Oyla 0
Triflucan gibi ürünleri ağızdan 1-2 damla mümkünse uygulayınız. Sulukla etkisi oldukça azalıyor ve uzun ömrü olmuyor.
Şişme durumu kuşunuzda çok karakteristik. Azalma olmadı ise mutlaka veterinere göstermelisiniz. Triflucan şiş kursaklı kuş içinde kullanılabilir.

Oyla 0