Acil yardım! Dışkıda KAN

Mertİ.

iyikus.com Üyesi
Acil yardım! Dışkıda KAN
Henüz 2-3 aylık muhabbet kuşum aniden kanlı dışkı yapmaya başladı. Toplam fotoğraflardakilerle beraber 4 kez kanlı dışkı yaptı. İlk kanlı dışkı normal dışkı üstü kanlıydı. Son ikisi sulu kan pıhtısı gibi. Kuşun genel durumu her zamanki gibi bir halsizlik vs yok. Çok endişeliyim sebebi ne olabilir? Ne yapmam gerek?

Ekli dosyalar

• 927CA5DA-7205-4872-A37E-D3DFEE8F0562.jpeg
    927CA5DA-7205-4872-A37E-D3DFEE8F0562.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 17
  • BDA3E045-C5E2-4276-83DA-E20C686CC741.jpeg
    BDA3E045-C5E2-4276-83DA-E20C686CC741.jpeg
    1.8 MB · Görüntüleme: 16
Merhaba, zaman kaybetmeden veterinere götürülmelidir. Kanlı dışkıların sebebi tespit edilmesi gerekiyor.

Sağolun umarım hemen geçer.
bir iki hafta önce bittiği için bir iki gün önce dal darı aldım dal darı verdim genelden farklı. bir de ak darıyı daha çok yedikleri için ak darı alıp yemin içine ekledim. Bunların dışında sebze veriyorum her hafta hafta da 2 bazen 3 kez. bu hafta da verdim. maydanoz nane roka biber marul bunlardan veriyorum sebze olarak.
tekrar dışkı yaptı bu sefer normal.
video yüklenmiyor çok büyük diyor.

Ekli dosyalar

• 7D5780B0-407A-4D58-82B2-CBD71D3D0965.jpeg
    7D5780B0-407A-4D58-82B2-CBD71D3D0965.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 18
Merhaba, zaman kaybetmeden veterinere götürülmelidir. Kanlı dışkıların sebebi tespit edilmesi gerekiyor.
Ben Antepte yaşıyorum. Malesef burada tanı koyacak ekipmanı olan veteriner yok viral mi bakteri mi sebebi ne anlayan veteriner yok. iki kuşumu bu şekilde kaybettim. ilk hapşırmaya başladığı andan itibaren veterinerlere koştuk sürekli ilaç verildi ancak ölümle sonuçlandı. Kuş yetiştiren deneyimli kişilerin daha bilgili olduğunu vetetinerler kendileri söylediği için buraya yazdım olay zaten yarım saat önce yaşandı. Devam ederse yarın veterinere yine de götüreceğim. ilk müdahale olarak yapabileceğim bir şey var mı?

Kanlı dışkı durumlarında iç kanamalari düşünmek gerekiyor maalesef. Bu yüzden ilaç kullanımı çok riskli. Elinizde probiyotik varsa kullanilabilir. Sindirim sorunlariyla alakalı problemlerde de kanamalar gözlemleniyor. Kuş kumu yoğun tuketiyorsa kaldirmalisiniz.

Kanlı dışkı durumlarında iç kanamalari düşünmek gerekiyor maalesef. Bu yüzden ilaç kullanımı çok riskli. Elinizde probiyotik varsa kullanilabilir. Sindirim sorunlariyla alakalı problemlerde de kanamalar gözlemleniyor. Kuş kumu yoğun tuketiyorsa kaldirmalisiniz.
Bu var elimde yemine serperek kullan demişti veteriner o şekilde mi vereyim?

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
Yemine serpme yerine mama tüketimi varsa mamada, yoksa eğer suyuna 2 mercimek tanesi ortalama 0,2/3 g eklenmeli.
Yemine serpilecekse uygun bir yağ ile nemlendirilmeli yemler. Bu arada dal darıyı kullanmayı bırakabilir misiniz bir kaç gün? Bu tarz ürünler bilindik yerlerden alınmıyorsa eğer zirai ilaç sorunu olabilir.

Kuşu bize veren petshoptan aldım daldarıyı kaldırıyorum hemen. Bir de benim suluğum küçük günlük de tazeliyorum ölçü çok gelmesin bu suluğa?

Ekli dosyalar

• ADB06B2C-3377-4B8C-856F-FFB5610BF407.jpeg
    ADB06B2C-3377-4B8C-856F-FFB5610BF407.jpeg
@Doğanay Y. Hocam nane roka biber yakıcı gıdalar eğer bağırsak sorunu varsa olumsuz etki edebilirmi. Acizane marul salatalık kabak veriniz yumuşak gıdalardır. Birde forumu takip ediniz genel yazı ve konuları okuyunuz. Kuşun durumunuda paylaşırsanız burdaki Hocalar tecrübeliler yardımcı olacaklardır.
...

bazı otlar fazla verildiğinde kuşları yorabiliyor içeriği yüzünden.

Hocam geçmiş olsun. Daha önce kendi kuşumda 2 kere bu durum oldu. O sıralar gece dışkısını tutup sabah dışkılıyordu. Veteriner muayenesinde de kanamanın zorlanmadan kaynaklandığı ortaya çıktı. Onun dışında tüm kuşlarımın önünde grit kuş kumu var ama daha önceden kanama olan kuşta yok. Grit tükettiği zaman da böyle kanlı dışkılamıştı. Denemek için tekrar grit verdiğimde tekrar kanlı dışkılamıştı. Kanlı dışkılama devam ediyor mu?

Merhabalar,
Kanama yuksek ihtimalle alt bagirsaklardan veya direk poposundan kaynaklanmis. Kafesteki yem ve su harici her seyi kaldirmanizi tavsiye ederim bir sure. Varsa K vitamini verebilirsiniz. Sebebini tespit etmek cok zor malesef.

Form derken gram mı? ayın 11de tartmıştım en son az önce tekrar tartım aynı çıktı bi sorun yok gramajda. 32-33gr.
Merhaba. İştahı nasıl? Yeteri kadar kabuk var mı sizce yemliklerde ve kafes tabanında? 32-33 gram bana biraz az gibi geldi ama tecrübem tek kuşla sınırlı. Daha tecrübeli birisiyle ağırlığı konusunda bilgi alışverişinde bulunmanızı tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

Durum güncellemesi
Kuşum o geceden sonra kanlı dışkılama yapmadı. Tavsiyeler üzerine 2-3 gün prebiyotik verdim sabahları, gece normal su koydum. Sonrasında bir gün aminosol bir gün vitaform verdim vitamin olarak. Dal darıyı da tekrar veriyorum şu an. Halsizlik vs yok bir sıkıntı gözlemlemedim.
sanırım geçici bir şeydi. Yazan herkese de teşekkürler.