Acil Yardım

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Ponpon
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Ponpon

Forum Sakini
Merhabalar, herkese. Hasta bir kuş sahiplendim yakın zamanda. Dışkısı kötüydü 2-3 gün sulphamezathine verdim ama malesef kötüleşti, melek olacaktı. Ben de acil kursak besleme yaptım, A21 mamasıyla. 2 şer damla sulphamezathine ve enrocure %10 kattım mamasına.dozu yanlış ve fazla enrocure biliyorum ama agresif bir tedavi uygulamak zorundaydım. Kuş mucize bi şekilde toparladı. Kursak beslemesi yapmaya devam ediyorum, çünkü gözlerini açtı hareketlendi ama hala yem yemiyor sadece yemi didikliyo gibi.
1) sulphamEzathine ve enrocure aynı anda kullanmamda bi sakınca var mı? Anlayamadım çünkü hangisi toparladı yani koksidiyoza çok benziyordu ama sulphaya yanıt vermedi sayılır enrocure ile birlikte çok iyi geldi
2) kaç damla olarak kullanayım? Birlikte aynı mamaya katılmasında bir sıkıntı var mı? Yoksa ayrı öğünlerde mi vereyim?

3) eş zamanlı bir de tüy hastası sahiplendim, onun da bugün kanatları kanadı çok ona ne yapabilirim acaba? Krem vs kanatlarına dokundurmuyor malesef canı çoo yanıyo gibi.
Cevaplar için teşekkürler

Sulphamezathin ile enro birlikte kullanımı uygun olurmu emin değilim. Zaten sulpha işe yarasaydı ilk 3 günde yarardı. Muhtemelen sonradan kullandığın enrocure fayda etmiş.. Sadece enrocure devam etsende olur tercih senin. Şırınga mamasına sabah bir damla akşam bir damla şeklinde uygulayabilirsin..

Kuşun bir videosunu çekip paylaşırmısın. Daha iyi yorumlarız.. Ayrıyetten diğer tüy sorunu olan kuşunda videosunu atabilirsin onada bakalım.

Güncel dışkıları bugün biraz yem yemiş.
Sağolun Ümit hocam, evet kullandım Sulpha ama risk almayıp az önce yine kattım mamasına. Enrocure yüzde 10 luk bu arada yine de sabah akşam 1 damla mı katayım mamaya?
Tüyleri kanayan kuşumu da atıyorum birazdan

Ayağı sakat o yüzden uzanıyo, ama zaten halsiz de.
Bu da kanatları kanayan kuşum, bunu da tüy problemi var diye sahiplendim. Ama bu kanama işi hoş olmadı :(
Tüy dipleri baya kan kırmızı normal şekilde bi kısmında da kurumuş kan var. En kısa sürede nasıl toparlanır acaba hangi kremleri kullanayım, çok acı çekiyo hiç elletmiyo kanatlarını :(

Mamayla beslendiği için dışkılara çok takılmaya gerek yok. Kuş yemini ve suyunu kendi tüketmeye başladığında ve ilacı kestiğinde tekrar dışkıları kontrol ederiz..

Enrocure evet bence mamaya bir damla yeterli. Çünkü verilen dozu direk alıyor mamayla. Diğer türlü suluktan uygulamada bile 6-7 damla veriyoruz ki onunda çok azını içiyor zaten.

Kuşun ayaklarında hissiyat var dimi? Parmağını kavrayabiliyormu? Sakat derken incinme, kırık gibi birşey mi?

Tüy sorunu için link paylaşıcam incelermisin..

Onada özetle kanayan tüyler çekilmeli. Batikonda sürebilirsin. Tekrar tüylerinin sağlıklı çıkması için b vitamini takviyesi, mineral takviyesi, protein takviyesi gibi düzenli uygulamalar yapabilirsin...

Ah çekemem ki.. çok canı yanar :( baya kan dolu tüyleri , muhtemelen çırpındığı için kanadı. Videoları izleyeyim.
çok teşekkür ederim Ümit hocam o zaman sulpha ve enrocure devam dimi? İkisi de 2 damla olarak aynı mamaya katıcam. Açıkcası bana suya katma saçma geliyo hayvan su içmiyo ki sudan nasıl alsın ilacını. Enrocure ağızdan yutması çok zor, sulphayı da zor veriyordum böyle mama vermiş oluyorum kursağına yemini biraz yiyo, tam anlamıyla iştahı yerine gelince mamayı keserim, yine de kursağına ilaçları veririm. Saçma mı bilmiyorum :(

Sadece üzerine çok basmıyordu aksıyordu biraz. Ama hastalanınca iyice gücü azaldı arada biraz ayaklanıyo ama dah açok yatıyor. Kırık vs olamaz diye düşünüyorum zaten yeni sahiplendim kavraması var ve basıyordu biraz aldğımda. İnşallah toparlayacak. Çok sağolun

Biraz hareketli kafese tırmanmaya çalışıyor ama dışkıları hala kötü.. çok teşekkür ederim. Aynı kafeste olan kuşlara nasıl bir profilaksi uygulayayım acaba öneriniz ılur mu☺️🙏🏼

Ah çekemem ki.. çok canı yanar :( baya kan dolu tüyleri , muhtemelen çırpındığı için kanadı. Videoları izleyeyim.
çok teşekkür ederim Ümit hocam o zaman sulpha ve enrocure devam dimi? İkisi de 2 damla olarak aynı mamaya katıcam. Açıkcası bana suya katma saçma geliyo hayvan su içmiyo ki sudan nasıl alsın ilacını. Enrocure ağızdan yutması çok zor, sulphayı da zor veriyordum böyle mama vermiş oluyorum kursağına yemini biraz yiyo, tam anlamıyla iştahı yerine gelince mamayı keserim, yine de kursağına ilaçları veririm. Saçma mı bilmiyorum :(
Hastalığın ağır evresinde 2 damla verilebilir belki ama ama bir damla bence daha doğru bir doz olur. Fazlası ağırda gelebilir.. @neanderthalensis

Kanlı tüylerin malesef çekilmesi gerekiyor yoksa kuşu sürekli rahatsız eder. Yeniden uzar zaten merak etme sadece biraz zaman alır. Bende tek başıma çekemem ama bir kişi tutarsa dikkatlice çekilebilir. Ama kendine güvenen birinin çekmesi lazım..