Ağız Açıp Kapama ve Kanat Titremesi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan .....
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

.....

iyikus.com Üyesi
Kanatları titriyor ve ilgilenmediğim zamanlarda da ağız açma kapama sesini duyuyorum. Strese girmesiyle alakalı değil büyük ihtimalle. Solunum problemi mi yaşıyor, nasıl anlayabilirim?

Çok güzel bir dişi maşallah. Ortamdaki stres durumu ve yetersiz temiz havadan kaynaklı bunu yapıyorlar genelde. Yeni gelen kuşlarda çok gözlemlenen bir davranış. Ek olarak bazen sıcak havalarda da yaptıkları oluyor. Bunlarla ilgili değilse solunum problemi akla gelmeli. Yanına yaklaştığınızda mı bu davranışı arttırıyor, yoksa devamlı mı böyle?

Çok güzel bir dişi maşallah. Ortamdaki stres durumu ve yetersiz temiz havadan kaynaklı bunu yapıyorlar genelde. Yeni gelen kuşlarda çok gözlemlenen bir davranış. Ek olarak bazen sıcak havalarda da yaptıkları oluyor. Bunlarla ilgili değilse solunum problemi akla gelmeli. Yanına yaklaştığınızda mı bu davranışı arttırıyor, yoksa devamlı mı böyle?
8 aydır bizimle ve yaklaşık 9 aylık. Odayı sık sık havalandırıyorum. Sıcaklık 23 derece gün içinde en fazla yarım derece değişiyor. Bunların dışında dediğiniz gibi yaklaşınca daha sık yapıyor fakat onlarla ilgilenmediğimde de bazen böyle yaptığını duyuyorum. Sürekli bu durumda değil ama gün içinde yaptığına şahit oluyorum ara sıra. Ondan dolayı emin olamadım.

Son düzenleme:
Ayrıca bir önemi var mı bilmiyorum ama yanındaki dişi kuş kızıştı fakat kendisi normal. İlk aldığımda çift olarak almıştım. Sonradan forumda ikisinin de erkek olduğunu söylemişlerdi fakat yakın zamanda yanındaki kuşun ceresi kahverengiye dönünce öyle olmadığını anladım. Videoda dişi olduğu net olarak görünüyorsa acaba iki dişi olmaları strese girmesine mi sebep oluyor? Bildiğim kadarıyla dişiler pek iyi geçinemiyor. Kavga etmiyorlar ama yan yana gelmekten de kaçınıyorlar.