Agiz acip kapama

Curcu

iyikus.com Üyesi
3 defa denk geldim agzini acip kapatiyo bunu yaparken boynunuda uzatip geri cekiyo. Herhangi bi hastalik belirtisi yok hatta kaloriferin yakinindaydi mayışmış gibiydi yerini degistirdim 2 gundur daha iyi daha canli ötmeyen kus iki gundur otmeye basladi ama bu hareketi yapiyor korkmali miyim. Evde yasli oldugindan evi sicak tutmak zorundayiz sicaktan bunalmis olabilir mi.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kusar gibi mi? yoksa boğazına birşey takılmış gibi mi? Sıcaktan bunalmış olsa kanatlarını hafiften açık dururdu.

Oyla 0

Curcu

iyikus.com Üyesi
Kusar gibisini hic bilmiyorum agzini aciyo o sirada boynunu uzatiyo geri cekerken agzini kapatiyo. Cok sık degil 3 defa gordum sadece gerinme hareketi olabilir dediler. O hareketi yaparken yanina yaklastim her seferinde durdu hemen. biraz ucurdum sonra yapmadi. Bugun yine gordum ayni sekilde yanina gittim durdu. Cok ihtimal verdim kendi kendime ya konusmayi ogrenmeye calisiyo ya bogazina bisey takildi ya kusmaya calisiyo ya bunaldi yada nefes almakta zorlaniyo dedim son ihtimal cok korkuttu sormak istedim. Dedigim gibi herhangi bi hastalik belirtisi yok(yazilarinizi okudum ona dayanarak bunu söylüyorum) yeni oldugu icin urkek duruyodu zaten hatta 2 gundur daha iyi ilgili. Ama korkuttu, garibim geldiginden beri yasamadigi aksiyon kalmadi yada ben fazla evhamliyim.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Oda havasını biraz nemlendirmeye çalışın. Bence sebeplerinden biri bu. Arada yapıyorlar kuşlar bunu. Hastalık belirtisi diyemeyiz dediğiniz gibi. Korkulacak bir durum yok ama odanın nem oranını kontrol edin. Nemsiz ve havasız ortamda buulnması bu hareketi sık yapmasına sebep oluyor. Özellikle UFO gibi ısıtıcılar ortamın nemini kurutuyor ve kuşlara iyi gelmiyor.
Muhabbet Kuşum sürekli Ağzını açıp kapatıyor

Oyla 0

Curcu

iyikus.com Üyesi
Bu hareketi yapiyo. Insallah odanin hava ve nemsiz oluşundan kaynaklidir. Onlemimi alcam tesekkurler

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kafesinizde kuş kumu, gaga taşı vs mevcut mudur?
Yediklerini öğütemediği zaman böyle yapıyor genelde. suyuna probiyotik yapabilirsiniz rahatlatacaktır. Birde aynayı kaldırmanızı öneririm. Kursak iltihabı yapıyor kuşlarda

Oyla 0

Curcu

iyikus.com Üyesi
Kus kumuda var gaga tasida. Ayna oyuncak tarzi hic bisey yok izlediginiz videodaki kus bnm degil hareketleri ayni diye gostermek istedim benimkini cekemedim. Probiyotigide uyguliycam

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Ben bu durumu öğütemediği için yapıyor diye biliyorum. Yemi nasıl yem ya da hangi marka?

Oyla 0

Merve B.

Veteran
Bende bu belirtileri kursak mantarı olarak duymuştum. Ancak evham yapmadan önce bir veteriner veya petshopa danışılmasını tavsiye ederim. Ağzında kötü koku falan var mı? Ya da burun akıntısı, dışkıda değişiklik. Kafesinde kuş kumu var mı?

Oyla 0

Curcu

iyikus.com Üyesi
Daha once soylemistim kabuksuz yem kullaniyorum onermiyoruz dediniz. Carsambadan itibaren kabukluyla karistircam. Polemiks diye bi marka
Evet kus kumu var soylediginiz diger durumlardan hic biri yok

Oyla 0

Merve B.

Veteran
Bu duruma benzer bir sorun bende yaşadım. İlaç tavsiye edemem. Ve anlatacağım yöntem tamamen deneme yanılma yöntemi. Yavruya birşey olsun istemem. benim kuşum da gece birşey yoktu. Sabah kalktım.Boğazına bir şey takılmış gibi hareket ediyordu. Ağzına kaşık yardımı ile su damlattım. Damlattığım suyu kustu.Biraz daha damlattım.Onu da kustu. Biraz daha azaldı bu hareketi. Daha sonra yem yedi sanırım ve düzeldi. Şükür bir daha yapmadı. Ama kustuktan sonra epey bir yorgun düştü. 3_4 saat kadar kendine gelemedi. Ama dediğim gibi bu bir deneme yanılma yöntemidir. Ancak siz su damlatmak istmezseniz bir damla elma sirkesi damlatabilirsiniz.Günde bir veya iki kez ağız yoluyla. Ama en yakın zamanda da kanatlılar daha iyi anlayan birine danışmalısınız derim.

Oyla 0

Curcu

iyikus.com Üyesi
Benim kusta yeme bozukluyo yok gayet guzel yiyo baska bi skntimizda yok simdilik. Su damlatmaya calissamda yapabilimiyim bilmiyorum. Probiyotik daha iyi olur diye dusunuyorum.

Oyla 0

Merve B.

Veteran
benimkinde de yoktu hiç bir şey. Dediğim gibi sabah kalktım o halde. Dışkıda falan da bişey yoktu. Sadece sudan sonra biraz sıvı yaptı.Toparlanınca geçti. Probiyotiği yapın zaten.Onu yapmayın demedim. Ama yapabilirsiniz. Korkmayın.Gagasını hafif iki yanından tutarak ağzına kaşıktan bir damla bırakın.Yeterli olur. Kussada gittiği kadarı yetecektir.

Oyla 0

Merve B.

Veteran
ölçüyü de önce kaşığa alın sirkeyi. Fazla geleni dökün göz kararı anlarsınız zaten ne kadar kaldığını kalanını kuşa verin.

Oyla 0

Merve B.

Veteran
Ama tekrar söylüyorum tamamen deneme yanılma yönntemi. :( Sonrasında söylemek istemiyorum ancak ters giden bir durum olursa çok üzülürüm.Kesin düşünüp bir karar verin öyle deneyin. Bir de yutkunma sorunu dışında hastalık ise önlem amaçlı sudan daha faydalı olur bu amaçlı söylemiştim. Tabi ki yine de sizin tercihiniz.

Oyla 0

Curcu

iyikus.com Üyesi
Arada kaldim. Simdilik bisey yapmiycam probiyotikle bi basliyalimda insallah gerek kalmaz

Oyla 0

Merve B.

Veteran
Tamam. Probiyotiği nasıl yapacağınızı biliyor musunuz? Araştırma yaptınız mı?

Oyla 0